Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Ben iyileştim
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Ben iyileştim
Mesaj icon Konu: Konka,Sinüzler,Kati Akinti,Mide,Helicobacter Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 122
Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Konu: Konka,Sinüzler,Kati Akinti,Mide,Helicobacter
    Gönderim Zamanı: 17-Mayıs-2016 Saat 17:49
Arkadaslar, 
öncelikle kimseyi ümitlendirmek istemedigimi belirteyim, cünkü henüz ikinci gün, ama
inanin ki son 15-20 yildir tanimadigim
bir durum oldugu icin kafam cok karisik ve mutluluktan ucmamaya calisiyorum...
Belki gecici bir durum, belki kendi sahsi algilarim beni yaniltiyor, ama size yazmadan edemedim cünkü cok saskinim. 

Simdi bendeki mevcut durum su:
Midede hafif kronik gastrit, mide kapakciginin
tam kapanmamasi,reflü, Helicobacter, bagirsakta sürekli kabizlik, burun konkalarinin sürekli
şiş olmasi, burun ici egrilik, burunda kuruluk, nefes almada sorlanma, geniz akintisi,
Hipotiroid ve Hashimoto ve cok cok cok yogun,
kati ve yapiskan salya ve genizde (taaa en arkalarda, Sinüzler mi desem, geniz mi desem bilemedim) yigilmis kati balgam mevcut. 

Aslinda en son Probiyotik, Helicobaterin antibiyotik tedavisi, yeme aliskanligimi degistirme, lanet sigarayi birakmak gibi
konulara yönelmistim...

Ama forumda yazilanlari tekrar tekrar
okurken bir iki sey denedim. Iki gündür
ne agzimda, bogazimda ya da genzimde/
sinüzlerden gelen o kati balgam ve
doluluk mevcut, ne de dilimde o kati
salya tabakasi var.
Dil temizleiyiyle kazidikca gelen o salya
yok. Dil yüzeyi duru denilebilecek kadar
acik. Ayrica koku alma duyum da degisti.
Ben 20 yili askin cok tuhaf kokular alirdim.
Yani tuhafligi su: Önceden tanidigim bir
cok koku agiz kokusu ile degismisti.
Kokular daha keskin ve farkliydi daha gecen
güne dek. 

Gelelim konuya: 
Yaptigim 3 sey var. Bunlarin hangisi yardim
etti bilmiyorum. Guatir hastasi olmadigini
bilen kisiler daha avantajli, cünkü sadece
iki secenek ilgilendirmeli onlari. 
Simdi arkadaslar, ben yaklasik 10 gündür
almam gereken tiroid hormonunu biraz
yükselttim. Cünkü kendimi cooook yorun ve
bitkin hissediyordum. Biliyorum, dr. kontrolü olmadan cok yanlis, ama biraz kendime geldim. Normalde 88 aliyordum, 10 gündür 115 aliyorum. Biraz da kilo aldigim icin yükselttim,
cünkü kilo artinca dozaji da degisiyor.
Neyse, yine de yanlis, biliyorum. 

Gelelim yaptigim ikinci seye.. 
Burada bir yerde Rinse Kit'in sadece tuz
ile degil de sodyum bikarbonat ile
kullanilmasi ve kullanirken sadece bir burun deliginden giren suyun digerinden cikmasi
degil, su bir burundan iceriye aktiginda diger burun deligini parmagimizla kapali tutup
kafamizi egebildigimiz kadar arkaya egip,
bu halde kafamizi saga ve sola egmemizi
tavsiye edilmisti. 
Yani önce tuz ve s.bikarbonati Rinse
Kit'in icine döküp (göz karari..yaklasik
bir kahve kasigi tuz ve bir cay kasigi s.b.) üzerine önce oldukca sicak ama az sicak ya
da kaynadiktan biraz sonraki suyu döküyorum.
Ücte bir kadar sicak su ile iyice elimde calkaladiktan sonra (tuzun ve s.b. erimesi
icin) üzerini ilik/ soguga yakin suyla tamamliyorum. Neticede su ilik ile sicak arasi oluyor. Yani yakmicak kadar, ama mevcut kati balgami
cikaracak sicaklikta. Sonra burun deligime dayiyiorum. Eger tuz ve s.b. karisimi cok
gelmisse genziniz YANAR , o zaman bir kismini lavaboya DÖKÜN ve üzerini ilik suyla
tamamlayin. 
Iki gündür yaptigim: Su bir delikten girip digerinden cikiktan sonra bos olan burun
deligini diger elimle kapatiyor, kafami olabildigincr arkaya egiyorum.
Sonra kafami saga ve sola yatiriyorum
egebildigim kadar..
Bir kac kez tekrarladiktan sonra yine
lavaboya egilip burun deligimi acik
birakiyorum ve su oradan disariya akiyor.
Aynisini diger tarafta tekrarliyorum. Bunu
günde en az iki defa yapin.
Simdiye kadar bunu tuzla yapiyordum
yaklasik 10 senedir.
Biraz olsun burnumu ve genzimi temizliyordu,
hepsi bu. Araliksiz koku devam ediyordu ama.
Bu defa hem s.bikarbonat, hem de kafayi
arkaya egme noktalari eklendi. 

Ücüncü olarak da Adem421 isimli arkadasin
tavsiye ettigi bir sey vardi. Yataga
gitmeden en az 4-5 saat öncesinde yemis olmak, ekmek hamur isi yememek ve AZ yemek. 
Bunu daha önceleri denedigimde az yedigimden dolayi, yani karnimin dolu olmamasindan dolayi konkalarimin kücüldügünü ve daha rahat nefes aldigimi farketmistim. Ayrica midemden
yukariya dogru bastiran o rahatsiz edici durum yoktu.
Biraz azalma olmustu galiba. 
Simdi sadece iki defa yiyorum günde ve
icinde ekmek, hamur isi, sekerli seyler
yok..
Sanki bogazim daha az irite oluyor ve
sürekli bogazimi temizleme istegi yok.
Normalde sürekli olurdu, simdi yok.

Yani arkadaslar bu yaptiklarimin hangisi
iki gündür unuttugum bu ferahlik hissini
getirdi bilmiyorum. Dilimdeki duruluk,
koku almamdaki rahatlik, HATTA vurundan
giren nefesin aldigi yolunun dahi degismesi,
yani normallesmesi cok cok cok tuhafima
gidiyor. 
Yillardir aldigim nefes mesela söyleydi: 
Burundan giren hava sanki yukaridan akcigere gideceginde burnumun arkasinda, önlere ve
asagiya ve sanki yemek borusuna
yönlendirilen bir yoldan giriyordu.
Öyle ki, burundan giren nefesi bogazimda ve dilimin arka kisminda hissediyordum.
Bogazimi kurutuyordu. Simdi ise
cocuklugumda ve ergenligimde aldigim
sekilde aliyorum havayi. Irite etmiyor
ve yukariya dogru cikiyor burnumdan,
asagiya dogru degil. Anlatmasi zor..

Ayrica bunu yaptiktan sonra dil yüzeyini
dis macunuyla fircaliyorum arkaya kadar
ve su ile calkalayip döküyorum.
Bunu iki defa tekrarlayip dilimi
temizleyici ile kaziyorum. Buraya kadar
olani hep yapiyorum zaten.
Simdi ardindan fircaya s.bikarbonat
döküp biraz islatip dilimu iyice
fircaliyorum.
Ta en arkaya kadar ve cocuklugumda
alinmis olan ama
girintili olan bademciklerime kadar.
Sonra temizleyiciyle bunu da kaziyorum.
Ardindan tekrar agzima s.bikarbonat
aldiktan sonra ilik suyla gargara yapiyorum
dis aralarina da girmesi icin ve yine
kaziyorum. Bu sekilde daha önce de
denemistim ama belirgin sekilde fayda
etmemisti.
Simdi daha da ferahliyor.

Henüz disariya karsi denemedim bu durumu.
Yani belki de agzim ferah, koku almam ve nefes almam düzelmis durumda, kati salya ve
balgam yok, ama koku hala vardir.
Bana yokmus gibi geliyor, cünkü agzimdaki
tat tamamen degisti..
Bu hafta iyi bir arkadasimla görüsecegim.
Onun reyaksiyonundan kesin anlarim gidip gitmedigini. 

Arkadaslar heyecanlandigim ve sevindigim icin yazdim, ama eger böyle durumumuzda bir sey degisecekse -ki sorunlari bana benzeyenler denesin- vakit kaybetmeyelim diye yazdim.
Sizden ricam, bunu lütfen siz de deneyin.

Birbirimizi basariliysa teyit edelim..
Cünkü acaba hayal mi görüyorum,
yaniliyor muyum, yoksa gercekten ise
yariyor mu, bilmiyorum.
O kadar kesmisim ki umudu, kendim bile inanamiyorum..Kaldi ki belki de gecicidir. 

AMA YA DEGILSE??????????
Ya bazilarimizin durmu böyle degisecekse? 
Hadi deneyin arkadaslar ve buraya yazin,
LÜTFEN! 
IP
Funda
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 28
Alıntı Funda Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Mayıs-2016 Saat 22:35
Betül bu forum bize çok şeyler kattı.Bende çok güzel yararlı bilgiler öğrendim.Seninle sorunlarımız aynı sayılır bende eskiye göre daha rahatım.Karbonat kürü,sünüz rinse ve pharmol zn ile tam bitiremesekte sorunu daha ferahim şükür.Hacı komşum misvak getirdi onu kullanıyorum arada oda etkili.Benim anladığım bıkıp usanmadan yapılan ağız temizliği,burun temizliği ile ağzımızdan burnumuzdaki bakterileri etkisiz hale getirip daha ferah oluyoruz .Umarım kökten kurtuluruz iyi bir hekime denk gelip
Tükenmişlik
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Mayıs-2016 Saat 23:11
Ek:
Sodyum Bikarbonat dedigim Mehmet arkadasin bahsettigi ingiliz karbonati..Tam adini bilmiyorum. Almancasi Natron. Yani pastaya filan kullanilan degil.

Bir de tahminim gercekten burun/konka/sinüzler yönünde. Cünkü diger noktalarin hepsini denemisligim var. Ama belki de hepsinin bir araya gelmesi bu sarti olusturdu. Yani midenin zorlanmamasi, bagirsaklarin rahat calismasi burun konkalarinin kücülmesine neden oldu..Karbonatli su bu sekilde daha arkalara ulasti..Olabilir.
Bir de sunu yazayim..VitB-Komplex olarak satilan hapi (tüm B Vit iceren bir hap), Vit C'yi yemekle birlikte, Magnezyum hapini (400mg) aksam yemeginden önce (kabizliga karsi) ve VitD3 (20.000) 10 günde bir, ayrica agizda emilebilir sekersiz Zn (Cinko) hapi kullaniyorum. Size de tavsiye ederim, doktorunuz karsi cikmazsa ya da engel yoksa.
Merak ediyorum, bu rinse kit size de bu sekilde fayda edecek mi. Lütfen yazin.
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Mayıs-2016 Saat 04:32
Arkadaslar,
durumu güncelliyorum:hala koku yok.
Dikkatimi degisikliklere odaklamis durumdayim :)
Ne oldugunu, neden oldugunu, 20 yilima mal olan nedenleri anlamak istiyorum.
Bu yüzden sürekli aklima gelen ve dikkatimi ceken bir sey olunca yaziyorum. Kusura bakmayin..ama gercekten caresiz olanlarin her detaya ve fikire ihtiyac duydugunu, sürekli medet umdugunu biliyorum cünkü iki gün öncesine kadar ben de bunu iliklerime kadar hissediyordum.
Dikkatimi ceken seylerin tümünü yaziyorum, alakali ve alakasiz..Baglantilari henüz tam manada kuramadim ama anlamak istyiyorum.

Dikkatimi ceken degisiklikler ve bekirtiler:
Öncelikle dilimde hala o kaygan, kati seffaf renkteki tabaka yok. Dilimle dislerimin yüzeyine dokundugumda dislerimin de duru ve düz bir yüzeye sahip oldugunu hissediyorum. Dilim girintili cikintili oldugu icin dis macunuyla yogun olarak fircalardim. Yine de girintilerin icinde beyaz bir kalinti görünürdü. Simdi o yok.
Önemli olan baska bir sey daha var ama...Bu sanirim dolaysiz yoldan alakali bir durum. Dilimin altinda, yani dilin kendisinde degil, alt ceneye bagli olan dilin altindaki bölgeden bahsediyorum, orada bir degisiklik var. O kisim hep şişmis yillarca. Bunu yeni anliyorum, cünkü dilimle o taraflara dokununca kaslari hissediyorum. Incecik bir doku ve altinda dilin kaslari hissediliyor. Bunu hic bir zaman böyle hissedemiyordum. En arka kisminda kücük bilye büyüklügünde bir yuvarlaklik var, sanirim dil kökünün kaslari orada toplaniyor. Iste o yuvarlaklik daha bir kac gün öncesine kadar bilye büyüklügünde degildi. Oldukca belirgindi ve dilin o bölge komple şiş idi sürekli. Su an dilimin altindaki (yani dilimizin üst yüzeyinin temas ettigi üst damagin, dil altinin temas ettigi alttaki ayni bölgeden bahsediyorum) bölgenin genisledigini hissediyorum. Sanki yer acilmis. Ayrica bogazimdaki sagli sollu iki lemf dügümlerinin de kücüldügünu hissediyorum. Yani agzimin icinde bir genisleme, rahatlama mevcut.
Acaba, diyorum ki, o dil altindaki şişlik ve o kas yumaginin, yani bilye büyüklügündeki yuvarlak seyin önceden en az iki kati büyüklügünde olmasi ve lemf bezleri/dügümlerinin daha belirgin olmasi bir iltihabin göstergesi miydi? Guatir mi acaba büyümüstü, ya da oraya bastiriyordu? Parmagimla dilimin alt tarafindaki yüzeye (yani alt ceneye ait bölge, dilin kendisinin alti degil) dokununca cenemizle bogazimizi birbirine baglayan kisimda kesinlikle bir incelme hissediyorum. Parmagimla o bölgeye dokununca disaridan, yani cenemin alt kismina diger elimi koyunca icteki parmagin basincini direk hissediyorum. Eskiden pek hissedilmiyordu icteki şişlikten. Yani orasi şişlik gitmis.
Ya guatir haplarini yükseltmem buna neden oldu, ya da icte iltihapli bir sivi/balgam yigini vardi, o bir sekilde bosaldi. Ama bu Rinse Kit ile alakali olabilir mi? Iste bunu düsünürken bugün aklima baska bir baglanti geldi.
Baska bir forumda okumustum, agzinizi ve bogazinizi gargara yapinca kafanizi hafif arkaya egin (Rinse Kit ile tamamen arkaya egmek gibi degil, az egin diyordu) ve bogazinizda, ses tellerinizde vs.olasi iltihaba karsi etkili olan bir sey yapin diyordu: gargara yaparken müziķ notalarinin sesini cikarin diyordu. :) Biliyorum, tuhaf, ama yani bir melodi cikarin gargara yapinca. Su ilik olsun denilmisti. Iste ben bunu da ilik suya karistirdigim ingiliz karbonati ile yapiyorum 3 gündür.
Acaba bu sekilde gargara yapmak o bölgeye suyun nüfuz etmesine ve temizlemesine neden oldu?
Belki de o bölgede kokulu bir iltihap bendeki kokuyu yaratiyordu? Yani ya hapin dozunu yükseltmem, ya da bu sekilde gargara yapmam buna neden olmus olabilir. Cünkü o bitmek bilmeyen kaygan siviyi da bu sekilde anlamlandirabiliyorum.
Yalniz su da var, o sivi burun ve geniz kismindan da geliyordu kismen. Hatta dislerimi fircaladigimda en son bir de üst damagimi hafifce fircalar/siyiridim. Orada da cok yogun olarak oluyordu o sivi. Hatta üst damaktaki tükürük kanalarindan kati bir sivi salgilaniyor saniyordum.
Iste durun böyle olunca, aklima bir de 3 gündür kullandigim VitC hapi geliyor. VitC bildigim kadariyla vücuttaki sivilari inceltiyor. Kan, balgam, kati sivilar. Belki de onun etkisiyle o kaygan kati sivi inceldi...

Yani arkadaslar henüz anlamis degilim. Böyle anlamli anlamsiz yaziyorum..Sanki bir süre sonra gelismeleri tümüyle okuyunca anlayacakmisim gibi geliyor.

Bir de son olarak sunu farkettim: Dün bir büyuk sise gazli su (soda) ictim ve bugün yemegi fazla kacirdim. Yani bagirsak ve mide dolu. Inanin nefes almam hemen zorlasiyor ve konkalarim sisiyor. Ayrica bu doluluktan dolayi midemde (biraz da baharatli, diri soganli ve acili yemekti) hemen yanma hissi var. Hatta yemek borumda bile var. Oradan gelen bir koku var. Bunu kendim hissetmiyorum, ama odamdan ciktim, disarida bir saat kadar kaldim ve geri döndüm. Idaya girince son iki günde almadigim bir koku vardi. Yani net olarak bagirsak ve mideden geldigine eminim, cünkü önceden de bu koku cok yedigimde oluyordu. Mide kapakcigim kapali degil su an doluluktan ve nefesle o koju yayiliyor. Bunu su an ayirt edebiliyorum, cünkü agzimdaki kokunun gitmesiyle bu daha da fark edilir bir sekilde ortaya cikiyor. Yani bu durum az yedigimde hic olmadi iki gün boyunca. Oda tertemiz kokuyordu!
Demekki bendeki koku iki türün karisimiymis. Hem sindirimden gelen gazlar hem de burun bogaz kismindan. Ama burun bogaz kismindaki su an kesin yok, bunu biliyorum.

Of, ne karisik bir durum..Siz de bunlara dikkat edin ve gözlemleyin arkadaslar. Ortak yönler varsa ayni seyleri deneyelim.
Ama size tavsiyem: VitC gastritli mideye zarar verebilir. Bu yüzden ya yemekten hemen ònce ya da yemekle birlikte alin. VitB'lerin de tesir gòstermeleri yemekle alindiginda oluyor. VitB özellikle mideden rahatsiz olanlara iyi gelecektir. VitD3 eksikligi olanlar VitD3'ü aldiklarinda bunu da yemekle alsin. Aksi halde etkileri olmaz. Magnezyum sanirim farketmez ama siz yine de doktorunuza sorun.

Neyse, simdilik bu kadar. Yazi hatalarim icin kusura bakmayin..Genellikle uyumadan önce yorgun halde yaziyorum ve bazen sacma cümleler olusuyor. Tekrar okumadan ve düzeltmeden yolluyorum. Siz anlayin artik carpik türkcemle yazdiklarimi :))

Yine güncellerim degisen bir sey olursa.
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Mayıs-2016 Saat 04:56
Ek: Unutmayin, yemek yedikten en erken 3-4 saat sonra yataga yatin. Biraz da hareket etmis oldun. Oturdugumuz yerde 3 saat de gecse pek ise yaramaz. Ayrica yastiginiz yüksek olsun. Mide suyu bogazima ve agzima gelmesin diye sirt üstü ve yüksek yastikla uyuyorum. Sakin ince yastik kullanmayin ve yüzüstü uyumayin arkadaslar.

Allah hepimize yardim etsin...:)
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Mayıs-2016 Saat 22:05
Evet Funda,
ben de bunu umuyorum..ama umudumu hekimlerden yana biraz da kesmis durumundayim aslinda.
Yillarca gitmedigim doktor kalmadi, forumdaki cogu hasta gibi. 
Murat Bey bu konuda bir istisna.
En azindan bu forumu acmis olmasindan dolayi kendisine tesekkürü borc bilirim. 
Birkikte arastirarak ve olasi cözüm yollarini paylasarak yol alabiliriz yalnizca. 
Haftaya bir KBB hekiminde randevum var.
Gittigimde tam olarak ne diyecegimi de bilmiyorum aslinda, ama bir endoskop ile bakmasini rica etmeyi düsünüyorum.
Her defasinda bir sey görünür diye umuyorum. :) Gerci hep kirgin halde dönüyorum.
Doktora bu sekilde en azindan burun bogaz kisminda düzelme oldugunu söylesem, 'iyi o halde derdin ne?' diyecek.
Bakalim ne diyerek ikna ederim kamerayla bakmasina.
Burada Josephine isminde birisi bir kistten bahsetmisti, ona da deginecegim.
Thornwaldt Kisti miydi neydi. 
IP
mmkk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 146
Alıntı mmkk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Mayıs-2016 Saat 20:08
Bezginbetul simdi diosunki bu yaptiplarimdan sonra koku yok o zaman bende denicem bunu bi ...tabi daha bademcikleri aldirip endokspi ile mideye baktrcam bunlardan once su rinse kiti yaparim
IP
Funda
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 28
Alıntı Funda Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Mayıs-2016 Saat 20:48
Ben geçen hafta Ankara hacetepe hastanesine Kbb bölümüne büyük umutlarla gittim sorununuz nedir diye sorunca direk ağız kokusu sorunum var eşim beni boşayacak dedim ama sorunumun nedenini bulamadim dedim endoskopi oldum 3 kez disciye gittim sonuç yok deyince başka bir doktor çağırdı oda baktı burun konaklar şiş dedi dil kökünde bir sorun olabilir mi dedim yine baktı bademcikler dedim yine baktı bademcikler iltihaplanmış dediben zor durum da olduğumu a sosyal bir insan oluyorum tukendim dedim.Doğal olarak Amoklavin ve rinoclenil sprey yazdı 2 ay sonra gel dedi sonuç alamadım çıkınca ağladım napıyim sonuç alamadığım için yazmayacaktim ama doktora gidince bence sorununuzu direk söyleyin doktorlarında fazla bilgisi yok bu konuda ama iyiki forumumuz var sinüz rinse,pharmol zn,güzel bir ağız bakımıyla daha rahatım artık bir adım ilerdeyim buna şükür
Tükenmişlik
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Mayıs-2016 Saat 16:02
Arkaslar,
bir kac gün bayagi yogundum, firsatim olmadi yazmaya. Durumu güncelleyeyim.
Rinse kit uygulamasini sürdürüyorum. Yillarca yaptigim sekilde cok belirgin bir faydasi olmuyordu, sadece temizliyordu. Simdi uyguladigim sekilde su etkisi hala sürüyor: dilimde o yogun ve kati sivi hala yok. Dilim duru...Fakat şu var, yemegi fazla kacirdigimda ve ayrica da fazla kacirilan yemek cok yagli, proteinli ve fazla karbonhidratli bir yiyecekse, koku yine fazlalasiyor.
Bunu farketmem yine algilarimi mide kapakcigi ve mide suyunun kendisine yogunlastirdi. Yani mide suyunda asiri bir safra salgisi olabilir mi diye düsünüyorum. Safra, anladigim kadariyla, alkali bir siviymis. Bu da sürekli olarak agzimdan kokusunu aldigim camasir suyu tarzi kokuyu (ya da günlerce islak halde kalan bir el bezinin kokusunu andiran kokuyu) biraz acikliyor sanirim. Acaba ben mi yanlis yorumluyorum...Yani midede yanma oluyor, hatta son zamanlarda (gerci bendeki agiz kokusu sorunu 15-20 yildir var) gögsüm ve sirtim dahi agriyor bu asitten dolayi. Mide haplari (Omeprazol) yanmayi kesiyor ama kokuyu önlemiyor.
Iste safra suyu fazlaligi olan kisilerde de mide yanmasi olusuyormus, ama mide haplari bu tür reflüde tam anlamiyla basarili olamiyormus.
Acaba bu yüzden mi koku gecmiyor.

Bir de Adem421 isimli bir arkadas bir seyi tahmin etmisti: midenin sindirim görevinin belirli bir süre sonra reflü hastalarinda yemek borusuna tasindigini ve kokunun nedeninin yemek borusunda olusan sindirimin olabilecegi yönünde.
Iste bunu dogrulayan bir tani buldum.
Ismi Barret-Özofagus.
Yani mide hücreleri/epitelleri yemek borusuna tasiniyor ve orada aslinda midede olmasi gereken sindirimin islevini görüyor. Bunu aslinda endoskopide görünmesi gerekiyor.
Acaba bu tani endoskopide gözden kacabilir mi?
Barret-Özofagus tanisi konulursa tedavisi de oluyormus. O mide hücrelerini belirli bir yöntemle yakiyorlarmis. Ardindan orada yine yemek borusuna has hücreler olusuyormus bir süre sonra.
Yani yakin zamanda endoskopi yapacak olan arkadaslar doktora bu konuya mutlaka dikkat etmesi yönünde rica etsinler...Ve mide ph ölcümu ve de mide fitigini kesin ortaya cikarabilen yöntemleri sorsunlar. Ayrica altini cize cize mide kapakcigina dair bakilmasini rica edin..Bir de midenin cikis kismindan ve midenin kendisinden parca alinmasini istediginizi söyleyin.

Simdilik bu kadar..yine güncellerim.
IP
Hope
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 30
Alıntı Hope Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Mayıs-2016 Saat 20:07
Bezgin Betul yemek borusu hastaliklari agiz kokusu yaparmis bende yutma guclugu vardi su yada yemek yerken gogsume baskiyla tikaniyor gibi oluyordu doktor bi test istedi yemek borusu molilite testi ama bisey cikmadi bende.Mide kapakciginin açıkligi midede safra yani asit salgisi yada mide fitigi varsa bunlar endoskopi de görülüyor zaten ama ben 2 defa endoskopi oldum birinde farklı birinde farklı sonuç cikti 2.sinde kronik gastrit gevşek mide kapakcigi yaziyor ama doktor bunların agiz kokusu sebebi olmiycagini çünkü bunların koku yapmasinin çok çok düşük ihtimal olduğunu söyledi zaten yazdiklarima rağmen sonuç temiz cikmis dedi yani gastriti falan onemsemiyorlar doktorlar.Ayrıca geniz akintisi vb yani burunda oluşan durumların çok fazla agiz kokusu yaptigini söyledi.İnanın yoruldum arkadaşlar bende hepiniz gibi.Nereye gitcegimi ne yapcagimi sasirdim gitmem gereken her yere gitmeye calistim gittim kaçar defa hem de şastim kaldim.Herkesin büyük hayalleri var benimse evimin kapisindan disariya karsima kim cikicak korkusu yaşamadan ,kimseyle karsilasmiyim diye dua etmeden dışariya cikabilmek.Allah yardımcımız olsun ne diyim geçmiyor buda bizim sınavımızmış.
IP
mmkk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı mmkk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Mayıs-2016 Saat 13:59
Atkadaslar mide sinditimini yemek boruaunda yapiosa drdiginiz mantikli ayrica brn ogrenci oldugum icin uni okudugum sehirde beslenmeme gore (%90 karbonhidrat agirlikli ) agizda diski kokusu oluo ama kendi evime tatile gelince duzenli diski koksusu tamamen gidoo cunku bol srbzr meyve yiyorum normal hayaitmda sizce diaki kokusunun sebebi bedir bidr agizda tukuruk biriktirdiginizde nispetwn dil de pas olmuo ve dili yikayarak bakteri olysumunu engellior ve bi nebze olsun azaltabilioruz
IP
mmkk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı mmkk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Mayıs-2016 Saat 17:32
Bezgi betul ben endoskopi yaptirmisti 4 ay once polipoid cikmisti buda bikac balon sekolde biai doktor ilerleyen yaslarda degiserek kansere sebebiyet verir alinmasi lazm demisti bende umrumda deil demistim aimdisen yemek borusunda sindirim olabilcegini soledin acaba iliskili olabilirmi benim bademcigimde delikli yapida yani gorsen dersinki acaba yediklwrinin cogu orayami girio dersin acaba nasil temas edebilirim bademcige yami nasil bi cubuk veya kulak temizleyici :-D ile felan bastrsam biseyler cikarmi acaba
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Mayıs-2016 Saat 20:38
Keske tip okusaydim da kedime endoskopi yapabilseydim diyorum bazen.. :)
Gastro hekimlerinin aslinda gözünden kacmamali, ama deneyimlerimden yola cikarak diyebilirim ki, cogu klasik tanilar etrafinda bakiyor endoskopik farkliliklara. Midede gastrit var mi, ülser var mi, parca almak gibi. Bu kadar. Oysa yemek borusundan da parca alinmali ki bu tani tam anlamiyla dogrulansin ya da olmadigi ortaya ciksin. Bazi Barrett Özofagus vakalari cok hafif seyrediyor. Parca alip laboratuvarda incelenmesi gerek ki, dokuda midenin kendi dokularinin yemek borusunda bulunup bulunmadigi anlasilsin. Bir de mesela bazi kisilerde hemen girtlak kisminda, yemek borusunun baslangkcinda kücük divertiküller olusuyormus. Yemegi yutunca bir kismi oraya dolup koku yapiyormus.
Bunlarin hepaine incelikle bakan bir gastro hekimine denk gelemedim ne yazik ki.
Bence her seyden önce az ama kisa araliklarla yemek yenilmeli ve (bu sirf kendi sahsi fikrim) su gidalardan uzak durulmali:
Süt ürünleri
Et/yumurta
Ekmek
Hamur isi
Tatli
Cikolata
Kakao
Kahve
Salca
Yag
Seker (tüm yapay sekerler, meyve sekeri disinda)
Diri sogan
Sarimsak (pismis ve pismemis)
Asitli tüm icecekler
Limon, portakal (eger ki mide suyu fazla salgilaniyorsa..safra gereginden fazla salgilaniyorsa veya mide suyu gereginden az salgilaniyorsa bu öneri degisir).

Ayrica sadece su ve yararli bitki caylari (ılık) tüetilmeli. Türk cayi ve kahve ictigimde agzimda koku artiyor mesela.

Ayrica yukaridaki eksikleri tamamlamak icin bol kalsiyumlu ve magnezyumlu su icilmeli (su ambalajlarini inceleyin) ve mesela haslanmis brokoli yenilmeli (kalsiyum icerir ama gaz da yapar..mutlaka taze rezene ve kimyon katin).
Ve günde 100-250 mg vit c alinmali. Bu vücüttaki sivilari inceltiyor. Genzinde kati sivi ve akinti olanlar icin diyorum. Ayrica gastrit hastalari vit c almaliymis okudugum gastro sitelerinde. Siz de arastirin arkadaslar.
Günde aksam yemeginden hemen önce 250-400mg'lik magnezyum da iyi gelir, cünkü kabizligi önler ve bagirsak kaslarini calistirir. Mutalak aksam yemeginden son 45 dk hizli yürüyüs yapin.
Ayrica vit b 12 mutlaka her gün alinmali. Vit d orani kanda eksik cikanlar bunu da tüketmeli.
Bu benim sahsi fikrim..
Kimse böyle uygulamak zorunda degil, ama bana göre yarari var, kokuyu tam götürmese de.
En önemlisi, sigara icenler sigarayi birakmali. Bunu en basta KENDIME söyluyorum..
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Mayıs-2016 Saat 20:51
Yani kisacasi arkadaslar, bendeki koku hem mideden/bagirsaktan/yemek borusundan hem üst solunum yollari/Burun bogaz kismindan geliyor. 
Ama diyorum ki, hepiniz bunu diyorsunuz biliyorum, bu yukarida saydiklarimi dikkate almayan ve uygulamayan milyarlarca insan var, neden onlarda olmuyor?! 
Bilmiyorum. 
Bildigim tek sey, bendeki koku hic gecmiyor. Sürekli var ama yemekten sonra artiyor gibi.
Mesela bazen agzima bir dilim elma atip cignedigimde (nedense hep elmada belirgin sekilde farkediyorum) ve tam yuttugum anda burnumdan girtlagimdaki/genzimdeki kokuyu almak icin icten nefesimi cekince berbat bir koku aliyorum.
Sanirim bendeki koku bu.
Baska türlu alamiyorum ama etrafimdaki insanlar aliyor. 
Bir defa bir arkadasim bendeki kokuyu ilkbaharda acan belirli bir agac var, nette arastirdim, sanirim kestane agaci, ona benzetmisti. 
Burnumdan elma yedigimde aldigim kokuyu ise anlatmak cok zor, o kokuya benzemiyor pek...cok agir. Sanki bir sey kalmis öyle orada aylarca, yillarca.. 
Sürekli bu koku cikiyorsa agzimdan ve burnumdan, gercekten cok fena.

IP
bengeldim
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 53
Alıntı bengeldim Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31-Mayıs-2016 Saat 22:26
burnuna yemek kaçmış olabilir orda çürümüştür belki yada bademcik taşı burnuna yerleşiş olabilir yoksa nasıl böyle bir koku olacak
asla pes etme
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2016 Saat 21:09
Bengeldim

Evet, genzimden yukariya digru yemek gittigini hatirliyorum. Bu cokca oldu. Sizde olmuyor mu?
Ben bunu herkesde iluyir saniyordum ama kimseye sormadim.
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Haziran-2016 Saat 17:22
Hicam sizin üzerinde calisziginiz damlaniz bende bayagi bir umut yaratmisti. Piyasaya sürme sorunu vardi sanirim. Bizim üzerimizde denemek istemez misiniz? Gerekli seyleri imzalayip olasi riskleri kabul etsek mesela? Belki bir yarari olue bizlere?
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Haziran-2016 Saat 18:31
Arkadaslar bu arada diski testinin sonucu elimde. 
Lactobacillus türleri oldukca eksik cikti. Clostridium ve Enterecoccus türleri ise oldukca yüksek cikti. 
Bifido bakterileri normal. 
Asidik ortam ise olmasi gerekenin oldukca altinda cikti. PH degeri 8 olarak belirlenmis 5.5-6.5 olmasi gerekirken. 
Candida cikmadi. 
Histamin üretkenleri yüksek cikti (belirli bakteriler sanirim..alerjiyle alakali olabilir mi? Murat hocam?). 
IgA ise oldukca yüksek cikti. Bagisiklik sistemiyle alakali. Sanirim cok fazla mi calisiyor? Ya da otoimun durumlarin gòstergesi olabilur mi? 
Ayrica Stärke (hocam türkcesi nedir bilmiyorum..Patatesin icinde olan..aklima gelmiyor türkce ismi..Nişasta olabilir mi?) oldukca düsük cikmis. Protein biraz yüksek cikmis. 
Doktor Ozovit isimli bir ilac yazdi. 8 hafta probiyotiklerle kullanip, ardindan sadece probiyotiklerle 6-12 ay devam edecekmisim. Ozovit genellikle tikanikliga karsi veriliyormus, lakin bana vermesinin önde gelen amaci, bagirsaga oksijen ulastirmakmid. Bu ilac orada oksijen oluszurup anerob bakterilerin yasama imkanini yok ediyormus. Ayni zamanda alinan probiyotikler ise saglikli bir bagirsak florasina gerekli olan bakterileri yerlestiriyormus bagirsaga bu esnada. 

Yazdigi probiyotiklerin isimleri: 
Probiotik Pur ve Praelasan. Ilkini kahvaltidan 15dk önce, ikincisini ise yine 200ml su ile günde bir defa (3ml) kahvaltidan hemen önce. 
Ozovit'i kahvaltidan 2ser saat önce ve sonra almak gerekliymis.

Probiotic Pur bir probiyotik ürün. Icondeki bakteriler:
Bifidobacterium bifidum W23
Lactobacillus acidophilus W55
Lactobacillus casei W56
Lactococcus lactis W58
Lactobacillus salivarius W57

Praelasan ise prebiyotik kategorisine giriyor. Yani aslinda probiyotige baslamadan 1 ay ònce buna baslamak iyiymis. Bu sadece bagirsagi calistirip, toxinleri atiyor ve diskinin ne ishal ne de kabizlik belirtileriyle bagirsagi terketmesini, bagirsagin olasi iltihap belirtilerini dindiriyormmus. Icinde kalsiyum da var..enzimlerin daha verimli olmasi icin sanirim.
Icindekiler:
Präbiotisches Maisdextrin, Flohsamenschalen, Saccharose, Calciumsalze der Zitronensäure, Maltodextrin, Baobabfruchtpulver, Säuerungsmittel: Zitronensäure, Verdickungsmittel: Guarkernmehl, Traubenschalenpolyphenolpulver, natürliches Aroma, Rote Beete Saftpulver, Süßstoff: Steviaglykoside.

Sonuclarin fotograflarini yolluyorum.

Hocam aklinizdan gecen bir seyler olursa lütfen fikriniizi paylasin..mesela eksikliklerin ve fazlaliklarin neyden kaynaklanabilecegini.
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Haziran-2016 Saat 18:52
Ek:
Bir de Escherichia coli bakterisi oldukca yüksek cikmis. Unutmusum yazmayi.
IP
Cekince
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 33
Alıntı Cekince Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Haziran-2016 Saat 23:30
Ne testi yaptırdınız bezginbetul
Bıktım
IP
mmkk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı mmkk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Haziran-2016 Saat 10:37
DOKTORUN SANA YAZDIGI PROBIYOTIKLER NORMALYURTDISINDA SATILAN PROBIYOTIKLERLE ESDEGERMI YANI   CIDDI ANLAMDA YARARLIMI DIORUN YANI....
IP
mmkk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı mmkk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Haziran-2016 Saat 10:38
BEZGIBETIL BISE DISKI TESTI HAKKINDA BILGI VERIRMISIN YANI ACIKCASI BEN BOLE BI TEST YAPTIRMAK ISTESEM GAYTA TESTI DOKTORA SOLEMEYE UTANIRIM YANI AYRICA TMM IDRAR TESTI OKEY DE DISKI TESTI NETICEDE INSAN BI DUSUNUO ...
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Haziran-2016 Saat 22:39
Öncelikle sonuclatin fotograflarini yollayamadigim icin kusura bakmayin. Cepten cektim ve 50kb boyutuna düsüremiyorum, ya da ayarlarini bulamadim bunu yapabilmek icin.
Cekince, bu testler Almanya'da Ganzimmun isimli büyük bir laboratuvarda yapiliyor.
Neye bakilacaksa doktordan malzemeleri ve naylon zarfi aliyorsun, postayla bu laboratuvara yolluyorsun. Orada analiz ediyorlar.
Mesela bir cok cesit diski testi türleri var. Benim gittigim Gastroenterolog bunu önerdi:
http://www.ganzimmun.de/seiten/test.php?test_id=673&ident=Diagnose
Yukatida kalin harf karekteriyle yazili seyleri analiz ettiler.
Yani enzimatik ve bakteriyolojik bazda.
Baska testlerde bagirsakta Leaky Gut sendromu olup olmadigina vs de bakiyorlar, ama diskida degil, bagirsak dokusunda. Yani sanirim parca alinip yollaniyor.
Benim yaptirdigim 107eur'luk bir test. Diskinin ph degerine ve iste orada yazan seylere baktilar. Sonuc yukarida yazdigim gibi.
Testin ismi (Bu laboratuvarin koydugu isim yani, tibbi bir ismi yok) Gesundheitscheck Darm. Yani genel olarak bagirsagin saglik durumuyla alakali..Bakterilere, enzimlere, emilime, bagisiklik durumuna, mantara ve ph degerine dair sonuclar veriyor.
Cok cok detayli parametreler icin ayrica da testler var ama en geneli bu.

Mmkk arkadasim, sen daha utanma ve cekinme asamasindaysan önünde uzun bir yol var derim:)
Arkadasim, neden utanilacak bir sey olsun? Gastroenterologlarin isi gücu bu. Mide, vagirsak ve kara ciger uzmani yani. Ev doktorun degil.
Yazdigim seylere bakilmasini istedigini söylersin, hekim de sana nerede ve nasil yaptirabilecegini aciklar. Mutlaka Türkiye'de de vardir. Ben simdilik disleri halletmeliyim ònce. Dis araliklarino ve dis etindeki girintileri (torbaciklar mi deniyor, bilmiyorum), onlari temizletmek istiyorum. Ardindan helipak tedavisi ve hemen bitiminde iki-üc hafta boyunca prebiyotik (yani probiyotik tedavi öncesinde gelen bagirsak temizligi) ve ardindan ozovit ve probiyotiklerle baslamak istiyorum.
Vitaminleri yazdigim gibi almaya devam edecegim. Ancak bakir-klorofil (kupfer-chlorophyll) haplarini da ekleyecegim. Bu haplar olasi vücut ve agiz kokularina iyi geliyormus. Günde mesela 2 defa 3er hap. Bitkisel bir hap. Yesil besinlerin klorofil maddesinin konsantre edilmis hapi. Kolin degeri düsük gidalara da devam edecegim. Ayrica da yazdigim gibi az yiyip, rinse kit uygulamasini da sürdürecegim.
Bununla da kalici bir sonuc cikmazsa, bademciklere yönelirim sanirim.
Bugün kbb hekimine gittin. Josephine isimli bir arkadas bu forumda uzun zaman önce yazmisti, thornwaldt kisti cikmis kendisinde ve kokunun nedeni buymus diye. Esnek bir endoskopi aletiyle baktirin demisti. Bugün bin türlü dil döküp zar zor baktirdim..ama sadece sag burun deliginden bakti ne yazik ki..taa derinlere inince dedi ki:"bademcikler biraz girintili cikintili gòrünüyor".
Yani bu bademcige bizim baktigimiz perspektiften bakmadi. Bademcigin diger tarafini gòrüntüledi. Biz ditaki kismini agzimizdan görüyoruz. Burun deliginden girildiginde bademcigin arka tarafi görünuyor.
Böyle diyince biraz aklima takildi dogrusu..Oysa cocukken alinmisti bademciklerim ama demek ki biraz daha alinmasi mi gerekliymis acaba..Bilmiyorum. Baska bir kbb hekimi de demisti, bademciklerin eskiden alinmis olmasina ragmen yine birazcik büyümüs diye.
Yani arkadaslar bilmiyorum, bunca para, zaman, umut ve emek harcadiktan sonra degecek mi tüm bunlara. Yoruldum artik, ama hicbir sey yapmazsam da yasanmiyor böyle. Keske bugün esnek endoskopiyle girdigi kismi bir ilacla dezenfekte imkani olda..bu tür tuhaf sorulari yöneltebilecegim bir doktor degildi ama, sormadim bu yüzden. Sanirim KBB ile alakali özel bir klinige filan gitmeliyim bu tür incelikli sorular icin.
Öf.
IP
reca
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 10
Alıntı reca Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Haziran-2016 Saat 00:07
Bezginbetul gittiğin bölümün adını hatta verebiliyorsan hastanenin doktorun adını verebilir misin? Yaptırdığın sindirim testi sıradan bir dışkı testi değildir herhalde. Biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misin?
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Haziran-2016 Saat 22:15
Daha ayrintili bilgi nasil vereyim, reca? Gastroya gittim ve onun üzerinden özel faturayla yaptirdim. Gasteoentereloglari ara ve sor, bagirsak florasi (bakteriler), enzimler,candida, bagisiklik parametresi (IgA) ve ph degerini belirleyen bir test yapma imkani var mi diye.
IP
mmkk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı mmkk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Haziran-2016 Saat 13:22
Ozelde yaptirdiysan kac para verdin
IP
mmkk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı mmkk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Haziran-2016 Saat 22:02
ARKADASLAR BENIM UNIVE OKUDUGUM SEHIRDE COGUNLUK KARBONHIDRATLI BESLENMEKTEN HER YEMEK SONRASI BILE AGZIM DISKI GIBI KOKMAYA BASLAMISTI AMA KENDI SEHRIME EVIME GELDIGIMDE HEP SEBZELI BOL SALATALI BESLENDIHIMDE AGIZDAKI DISKI KOKUSU GEP GTMISTI   AMA 3 HAFTADIR KENDI EVIMDEYIM MEMLWKETTEE FAKAT NEKADAR SEBZE MWYVE SALATA YESEMDE GECMIO BIDE SON 3 HAFTADIR BENDE GENIZ AKINTISI BASLADI ESKIDEN OLE RAHATSIZ EDECEK DERECEDE GENIZ AKINTISI YOKTU SIMDI HEP BOGAZ TEMIZLEME IHTIYACI OOLUO BIDE HIHIHI :-D YAPIP YUTKUNDUKTAN SONRA DISKI KOKUSU OLUO YANI GENIZ AKINTISI BENDE DISKI KOKUSU YAPIO GECENDE BADEMCIKLERIME DOKUNUP KOKLADIM KOTU KOKUODU ACABA BADEMCIKLERIN ALINMA VAKTI GELMISMIDIR SIZCE ........LUTFEN YORUM YAPIN
IP
Clean
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 6
Alıntı Clean Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Haziran-2016 Saat 02:00
BezginBetül karbonatlı uygulamaya hala devam ediyormusun, kokuda azalma yada bitme varmı?
IP
Misafir
Misafir
Misafir
Simge
Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Haziran-2016 Saat 17:23
Kbb profesorune gittim.tomografi cekti burun etlerum buyukmus.daha onceki gittigim iki kbb doktoruda ayni seyi soylemisti.bu etleri alsak veya kucultsek nasil olur diye sordum.etleri kucultsekte sikayetin gecmeyebilir dedi doktor.
Daha once burun etlerini kuculten oldumu oldu ise ne durumda.belki bende ameliyat olabilirim.
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Haziran-2016 Saat 20:21
Mmkk
Dikkatli okursan fiyatini yazdigimi görürsün. 107eur. Yurt disinda kaliyorum, özel bir doktor degil gittigim. Herhangi bir gastroenterolog.

Clean
Evet, ediyorum. Ilk günlerin etkisi olmuyor bazen. Genellikle yemegi fazla kacirdigim ve sigarayi 3ten fazla ictigim günlerde siddetleniyor.
Ama sunu farkettim, VitC, VitB12 ve Cinko takviyesi iyi geliyor. Tabii cok su ictigimde. VitC ancak bol su ile etkisi gösterir ve kati balgam ve bogaz akintisini inceltir.
Rins kit ise deniz tuzu (normal ev tuzuna karsin) daha etkili. Hala karbonat katiyorum. Ama tam etkisini burundan sonra dis ipi ve dis arasi fircasi ile temizleyip, macun ile dislerimi ve dilimi fircaladiktan sonra dil kaziyicisiyla (ya da bildigin bir kasikla) siyirip ayriyeten bir de karbonat ile fircalayip gargara yaptiktan aonra olusuyor.
Su siralar suyun icine bir de vitC ve cinko haplarini un ufak yapip biraz katmayi düsünüyorum.
Ama siz simdilik denemeyin..Hatta Murat hocam bu konuda fikrini paylasirsa daha iyi olur.
Zarari olur mu hocam? Neticede VitC'de asit var ve burun bogaz genellikle bazik ortam. Icinde tuz ve karbonat da olacak suyun gerci.
Denesem mi acaba?

Kosu
Ben konkalari 6-7 sene önce lazerle kücülttüm. Sanirim benimkiler alerjik nedenlerden dolayi sistigi icin pek farketmedi. Yine bazen asiei derecede sisiyor ve nezleymisim gibi nefes alamiyorum. Ama rins kit ile yazdigim sekildeki uygulamayi yaptim yapali hic nefes sorunum olmadi. Agiz kokusu tam gitmemis olsa da..Karbonat konusunda pek sıkıntı yok ama sanirim arkadaslar. Yani riski pek yok gibi bana göre.

Mmkk
Arkadasim sen de ev yemegi yap kendine. Sebzeli yemek yap büyük bir tencerede ve buz dolabina at..Bir kac gün idare edersin aciktikca. Ekmek yeme. Onun yerine yemegin icine bir avuc pirinc at, ve/ ya da bir patates dogra icine. Tok tutar. Yanina da yesil salata yap. Ekonomik yönden ayni hesaba geliyor. Hem yaptigin yemegi bir kac gün tüketirsin.
Yani imkansiz bir sey degil.

IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Haziran-2016 Saat 21:01
Orjinalini yazan: BezginBetül

Su siralar suyun icine bir de vitC ve cinko haplarini un ufak yapip biraz katmayi düsünüyorum.Ama siz simdilik denemeyin..Hatta Murat hocam bu konuda fikrini paylasirsa daha iyi olur.
Zarari olur mu hocam? Neticede VitC'de asit var ve burun bogaz genellikle bazik ortam. Icinde tuz ve karbonat da olacak suyun gerci.Denesem mi acaba?

Bir yerlerde yakın tarihte bu konuyu açıklamıştım. Bu sebeple nakarat yapmayayım.

Söylediğiniz şeyi yapmayın, kendinize zarar verirsiniz.
-M
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Haziran-2016 Saat 21:19
Anlasildi hocam, tesekkürler cevabiniz ve zamaniniz icin. Denemiyorum. :)
IP
reca
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 10
Alıntı reca Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2016 Saat 05:45
Bezginbetul kullandığın vitamin ilaçlarını doktor tavsiyesiyle mi yoksa kafana göre mi kullanıyorsun? Yani yapılan bir test sonucunda o vitaminler eksik mi çıktı sende?yoksa agiz kokusuna iyi geleceğini düşünerek mi kullanıyorsun? Bir yabancı forumda birisinin çinko takviyesi alarak iyileştigini okumuştum. Ben de çinko kullanmayı düşünüyorum. Doktora sormadan kullanilir mı? Yan etkisi olur mu?
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2016 Saat 20:29
VitD3 eksikligim var. Digerlerinin oranini kanda belirletmedim henüz. Bazi Vitaminleri abartmamakta fayda var. Asagidaki listelerde günlük ihtiyacimiz yaziyor. 'Referenzwert' yazan sirada asagiya dogru kadin (Frau) ve erkek (Mann) olmak üzere hangi miktarda almamiz gerektigi, bir sonraki sirada ise hangi gidalarin icinde bulabilecegimiz yaziyor. Türkcesi de vardir mutlaka. Vitamin ve minaraller günlük ihtiyac oranlari yazinca cikar belki google'da.

https://www.gesundheit.gv.at/Portal.Node/ghp/public/content/Vitamine_Deckung_Tagesbedarf_HK.html

https://www.gesundheit.gv.at/Portal.Node/ghp/public/content/Mineralstoffe_Deckung_Tagesbedarf_HK.html
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu