Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Söyleyeceklerim var
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Söyleyeceklerim var
Mesaj icon Konu: KAKULE Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
birdenbasladi
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 77
Alıntı birdenbasladi Cevaplabullet Konu: KAKULE
    Gönderim Zamanı: 02-Haziran-2020 Saat 23:16
Arkadaşlar merhaba, bugün kakule isimli yabancı dilde Elettaria cardamomum olarak bir tohum ile tanıştım. Kabak çekirdeği boyutunda bir çekirdek. Çiğnenebiliyor, yutulabiliyor; çaya kahveye aroma olarak katılabiliyor. Asya ve ortadoğu'da meşhurmuş. Vakti az olanlar ekşi sözlük'te kakule yazarak arama yapabilir.

Buraya yazma sebebim ise, bu çekirdek müthiş bir kokuya sahip. Çiğneyince gayet güzel bir tadı var. Yuttuktan sonra yine kendi kokusu ağıza ulaşıyor. Bence bu kakuleden tüketmeniz yaşam kalitenize, sosyal yaşamınıza katkı sağlayabilir.

Kilo fiyatı 550-750 arasında değişiyor. Küçük şehirlerde daha ucuz olabilir. Aktarlardan 5-10 liralık bile alabilirsiniz ki her gün 1 tane çiğneseneniz bile 40-50 çekirdek yapar. İnternette 50 gramını 20-35 lira arasında satıyorlar.

Alıp kavanoza koydum. Olduğu yerde bile kokusu güzel, bana ulaşıyor.

Günde bir tane çiğneyin. Çayınıza kahvenize katın. Tecrübe eden de foruma yazsın. Bakalım ne olacak. Sakız gibi başarılı maskeleme sağlayacağını düşünüyorum.
IP
ahmetmehmet1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 316
Alıntı ahmetmehmet1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Haziran-2020 Saat 13:41
onun yerine, karanfil yutun aynı iş ve daha uygun.
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 169
Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Haziran-2020 Saat 17:04
Konu açamıyorum neden bilmiyorum?? Ancak orphanet’te nadir hastalıklar bulunmakta. Burada otozomal resesif ekstra oral halitosis tanısı var. Evet biz nadir bir hastalığa sahibiz. Ancak Türkiye sitesinde bu hastalığı bulamadım. İngilizcesi iyi olan arkadaşlar orphanet e girip inceleyebilir mi, testler, konu ile ilişkili kurumlar yer alıyor.
IP
nisaluce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 69
Alıntı nisaluce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Haziran-2020 Saat 20:46
Ethic1 İngilizce bilmesemde söylediğin siteye baktım, metabolizmanın nadir doğuştan hataları ana başlığı altında, aminoasit ve diğer organik asit metabolizması alt başlığının, Metiyonin döngüsü ve sülfür amino asit metabolizması alt başlığında sınıflandırılmış olup, metaantiol oksidaz eksikliği tanısı ile bahsediliyor.

Metantiyolun Wikipedia tanımı şöyle:
Metantiyol (aynı zamanda metil mercaptan) Belirgin bir çürük kokusu olan renksiz bir gazdır.insan ve hayvanların kanında ve beyninde yanı sıra bitki dokularında bulunan bir maddedir.Hayvan dışkısı ile atılır.Ayrıca bazı fındık ve peynir gibi gıdalarda doğal olarak bulunur.Kötü nefes ve flatus kokusundan sorumlu ana bileşiklerden biridir.Metaantiol bir tiol olarak sınıflandırılır ve bazen MeSH olarak kısaltılır.Çok yanıcıdır.

Forumda doktor olan arkadaşlar yok mu, bunlardan ne anlamalıyız, biri bize açıklayabilir mi lütfen, ben bir işletme mezunu olarak tasarrufum :)) insan kanında ve beyninde halihazırda bulunan bu kokulu gazın eksikliği nedeniyle mi otozomal resesif ekstra oral halitosis var bizde?

Almanya, İtalya, ispanya, İsveç.. daha birçok ülkede ağız kokusu sorununun metabolik bozukluk olan bir hastalık olduğuna kadar gitmiş işler vay be.
IP
Belinda
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 31
Alıntı Belinda Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Haziran-2020 Saat 07:03
Ethic okuyupta anladığım kadarıyla bi gen haritası çıkarılmış ve mutasyona uğramış bi yerden bahsedilio bu da genler yoluyla aktarılıo mesela bademcik taşı herkeste oluşmuo sende oluosa çocugunda yada torununda olma ihtimali var aktarılio genlerle
IP
Belinda
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 31
Alıntı Belinda Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Haziran-2020 Saat 08:02
Ahmetmehmet1 karanfil cay icinde demlense yada cignense daha iyi yutmak mideye zarar verio asitlendirio
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Haziran-2020 Saat 13:35
Gen haritasını mi çıkarttırsak böyle bir şey yapılıyor mu nerede yapılıyorsa Bilgi verebilecek olan var mı?? Çünkü benim babam ve erkek kardeşimde de var ve kokular aynı.
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Haziran-2020 Saat 13:51
Arkadaşlar bulduğum bir tezde, hidrojen sülfürün sentezlenmesi ve yıkımı var. Bir okur musunuz lütfen bu metantiyol ile ilgili. Eğer önemli bir şey bulursanız yazın lütfen haftaya bir eğitim Araştırma hastanesine gidicem ımmunglobülinlerime baktırcam bir de bununla ilgili bir test var mı doktor yakınlarınız laboratuvarda çalışan yakınlarınız varsa sorun lütfen halledelim artık şu konuyu.
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Haziran-2020 Saat 13:53
Tezin adını yazmayı unuttum, googledanda ayrı taranabilir ben taramaya devam edicem. Tez: deneysel testis torsiyonu modelinde hidrojen sülfürün etkinliğinin araştırılması.
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Haziran-2020 Saat 17:56
Bir de arkadaşlar tmau testi yaptıran veyahut kolin diyeti yapabilen var mı aranızda??
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Haziran-2020 Saat 18:21
Murat hocam bir de tat koku konfüzyonunun bulunmaması bize hangi neyi düşündürmeli ya da kemosensör disfonksiyonun olması bize neyi düşündürmelidir?
IP
nisaluce
Üye
Üye
Simge

Alıntı nisaluce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2020 Saat 17:48
Ethic1, düzen laboratuvarına mail yazdım cevap bekliyorum, metaantiol ve hidrojen sülfürün etkinliğiyle ilgili tetkikler yapılıp yapılmadığını sordum, İstanbul'daki düzen labta genetik tanı merkezi var çok fazla çeşit genetik test yapılabiliyor. Metantiyol testi ise synlab ta yapılma olasılığı var, metabolik testler yapılıyor onlara henüz ulaşamadım, mutlaka soracağım.
IP
Ethic1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Ethic1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2020 Saat 18:53
Tamam haberleşelim yine. Ben perşembe gidicem eğitim araştırmaya yaptırılması gerektiğini düşündüğünüz testler varsa söyleyin yaptırtayım fikir olur bize.
IP
nisaluce
Üye
Üye
Simge

Alıntı nisaluce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Temmuz-2020 Saat 19:49
Ethic1 yeni gelişmeler oldu mu hastaneye gittiğinde?
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu