Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Murat Hocam yardımmm

Nereden Yazdırıldığı: Agiz Kokusu+
Kategori: AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları
Forum Adı: Bir soru sormak istiyorum
Forum Tanımlaması: Merak ettiğiniz bir konuyu burada sorunuz
URL: http://www.agizkokusu.org/forum/forum_posts.asp?TID=1554
Tarih: 16-Nisan-2024 Saat 07:19
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.06 - http://www.webwizforums.com

Konu: Murat Hocam yardımmm
Mesajı Yazan: zuko41
Konu: Murat Hocam yardımmm
Mesaj Tarihi: 12-Ekim-2014 Saat 20:35
Ağız kokum var senelerdir. ağzımda yaklaşık 14-15 dolgu var . şuan çürüğüm yok(1 tane hariç bir kaç nokta çürük ) . diş hekimine gittiğimde ağız kokum için , dolguların hepsi çıkacak tekrar yenileri yapılacak çünkü dolguların altında, arasında bakteriler olabilir onlar koku yapıyor olabilir dedi. ama ben dişçiye gitmekten ve o acılar ve paraları bayılmaktan çok sıkıldım . hayatım dişçilerde geçti diyebilirim . dişlerimde ne ağrı var ne bi sorun. sadece ağız kokum var ve bu beni bitiriyor sosyal anlamda. dilimde pas var ve dediğiniz herşeyi okuyup yaptım. pharmol zn aldım , diş ipi , dil fırçalama vs. dilimdeki pas geçmiyor ( yaklaşık 3 haftadır düzenli olarak fırçalıyorum) dilimi fırçaladıktan sonra ağız kokum tamamen geçiyor ama 1 saat sonra yavaş yavaş tekrar başlıyor. yemek yediğimde koku çok çok azalıyor. tip1 olduğunu düşünüyorum . dilimin arka kısmında beyazlıklar çok var ama oraya ne zaman ulaşmayı denesem kusuyorum. bulantı meselesi zamanla geçiyor diyorlar ama 3-4 haftadır çok geçtiği söylenemez .Dilin arka kısmına ulaşamadığım için beyazlıklar hep var ve 1 tane tepecik var küçük . Önleri fırçaladığımda da sarılık tam geçmiyor hiçbir zaman pembe olmuyor. Diş fırçasının arkasındaki özel dil fırçasını kullanıyorum. Acaba özel bir dil fırçası mı almam lazım. Ağzıma buz koyduğumda koku kayboluyor çok kısa bir süre için. Nefes nefese kaldığımda da geçiyor koku. ama her türlü temizliği yapmama rağmen 40 dakika okulda ders dinleyip ağzımı açmadığımda koku artıyor .sigara kullanıyorum . murat hocam cevaplarınızı bekliyorum.Çok Teşekkürler.

-------------
dfdsfsdfsd

Cevaplar:
Mesajı Yazan: aydinmur
Mesaj Tarihi: 14-Ekim-2014 Saat 06:56
Bu sayfaya göz atınız:
http://agizkokusu.org/agiz-kokusunda-ilk-ne-yapilir.html

Foruma ilk girenler haklı olarak genellikle buna benzer soruları soruyorlar. Cevap vermeyince kendimi suçlu hissediyorum. Halbuki bunlar daha önce cevaplanmış veya konuşulmuş olan konulardır.

Buna bir çözüm bulmak lazım. Bir bilgilendirme kılavuzu hazırlayıp forumun girişine koyayım her gelen yeni üye genel bir fikir sahibi olsun. Zannedersem bu şekilde çözülmesi isabetli olur
-M

Mesajı Yazan: zuko41
Mesaj Tarihi: 14-Ekim-2014 Saat 14:22
hocam ben o sayfada yazanları fazlasıyla okuyup harfi harfine yaptım hemde düzenli olarak sektirmeden 1 aydır . koku miktarında çok çok az azalma var . ben gene 2-3 saat yemek yemediğimde insanların yanına yaklaşamıyorum yani tamam yazılanlar azaltıyor ama yeteri kadar değil.(psikolojik değil kesinlikle). yanlış yapılan diş dolgularının altında kalan bakterilerin koku yaptığı sizce doğrumu ve yapıyorsa yüksek oranda yaparmı. birde dil kökünü temizlemek mümkünmü. nefes vererek, alarak denedim . oraya ulaşamıyorum . teşekkürler

-------------
dfdsfsdfsd

Mesajı Yazan: latte
Mesaj Tarihi: 18-Ekim-2014 Saat 02:36
arkadaşım ben dilde yoğun pas varsa kokunun ağız değil vücut kaynaklı olduğunu düşünüyorum yani içimizde bi yerde bi sıkıntı var ve bu dili tetikliyor bence, biçoğumuzun dişlerinde en ufak bi sorun olmamasına rağmen pas mevcut. belki senin dolgular da halihazırda var olan kokunun şiddetini arttırıyor olabilir.bu tamamen benim şahsi fikrim hiç bir bilimsel dayanağı yok onu da belirteyim.ben özel dil fırçası aldım pası geçiriyor evet ama bi süre sonra tekrar oluşuyor hep temizlemek gerek, kusma hissi bende de çok oluyor malesef alışamadım aylar geçmesine rağmen.

Mesajı Yazan: hasta31
Mesaj Tarihi: 09-Ağustos-2017 Saat 00:41
Murat hocam arada bir kendini belli eden sinüzit ne derece sürekli ağız kokusu yapar ?

Sürekli ağız tadı bozukluğu yapar mı?

-------------
Ya iyileşemezsem ?

Mesaj Tarihi: 09-Ağustos-2017 Saat 16:08
Orjinalini yazan: hasta31

Murat hocam arada bir kendini belli eden sinüzit ne derece sürekli ağız kokusu yapar ?

Arada bir kendini belli eden sinüzit.
Bunu, kronik sinüzit olarak anlayabilir miyim? Bu durum Tip 1 ağız kokusu sebebidir.

Evet, Gençlerde tat bozukluğu ve kesik*kesik öksürük yaptığına dair yayınlar okudum.
-M

Mesaj Tarihi: 09-Ağustos-2017 Saat 19:42
Orjinalini yazan: aydinmur

Arada bir kendini belli eden sinüzit.
Bunu, kronik sinüzit olarak anlayabilir miyim? Bu durum Tip 1 ağız kokusu sebebidir.

Evet, Gençlerde tat bozukluğu ve kesik*kesik öksürük yaptığına dair yayınlar okudum.
-M

Murat hocam peki sürekli ağız kokusu yapar mı ? 5 günlük ilaç tedavisi yıllardır süren bu rahatsızlığı geçirebilir mi ?

-------------
Ya iyileşemezsem ?

Mesajı Yazan: ahmetmehmet1
Mesaj Tarihi: 10-Ağustos-2017 Saat 23:50
sinüzit geniz akıntısı yapar buda dil arkasında yapışma ve tat bozukluğu yapar. yine sinüzit olan burun nefes alamaz rahat nefes alamaz ve buda koku yapar. sinüzitli burun gece yatarken ağızdan nefes alması sonucu yine farenjitte yapıyor. hepsi birbiri ile bağlantılı.

Mesaj Tarihi: 11-Ağustos-2017 Saat 17:19

sürekli ağız kokusu yapar mı ? 5 günlük ilaç tedavisi yıllardır süren bu rahatsızlığı geçirebilir mi ?

Kronik sinüzit sürekli ağız kokusu sebebi olabilir. 5 günlük ilaç tedavisi ile iyileşmesi genellikle mümkün değildir.
-M

Mesaj Tarihi: 11-Ağustos-2017 Saat 18:50

sürekli ağız kokusu yapar mı ? 5 günlük ilaç tedavisi yıllardır süren bu rahatsızlığı geçirebilir mi ?

Kronik sinüzit sürekli ağız kokusu sebebi olabilir. 5 günlük ilaç tedavisi ile iyileşmesi genellikle mümkün değildir.
-M

Murat hocam peki bu durumdan tamamen kurtulmak için ne yapılmalı ?
Ameliyat falan mı olmak gerekiyor, ameliyatsız tedavi durumu var mı ?

-------------
Ya iyileşemezsem ?

Mesajı Yazan: bazenhissediyor
Mesaj Tarihi: 12-Ağustos-2017 Saat 19:53

-M

kronik sinüzit iyileşmesi sebep veren faktörleri ortadan kaldırarak mı gerçekleşir hocam

-------------
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      

Mesaj Tarihi: 13-Ağustos-2017 Saat 10:26
Kronik sinüzitlerin tedavisi nasıldır?
===================
Bu konu başlı başına yeni ve bağımsız bir başlık olup benim branşıma girmez. Ama kabaca bir fikir vermek anlamında yazıyorum:

"HER HASTALIĞIN" tedavisi sebebin ortadan kaldırılmasıdır Bu kural daima geçerlidir. Kronik sinüzitin sebeplerini bulup ortadan kaldırınca iyileceğine göre şimdi soruyu şu şekile dönüştürebiliriz:

Kronik sinüzitlerin sebepleri nedir?
Burun içerisinde hava yukardan girer türbülans yapar , aşağıdan (tabana yakın) laminar (çizgisel) yol izleyerek dışarı çıkar. Nefes alma sırasında hava ile temas etmeyen bölge yok gibidir. Hava trafiğinin bozulduğu durumlarda sinüzit ortaya çıkar. Şimdi hava trafiğini bozan sebepler nelerdir? diye sorulabilir: konkaların kalınlaşması, boşluklanması, soysuzlaşması, kıkırdak yapıların çarpılması deviasyonu vs..) Bunların her birisi ayrı bir başlıktır ve hepsi için teker teker bağımsız ve diğerine indeksli bir çok sebep olabilir. Alerji bu sebeplerin en baskın olanlarından birisi belki de birincisidir. Toz küf pas çiçek alerjisi olarak düşünmeyiniz. bazen mikrop alerjisi de geçerlidir. Her hasta ayrı bir bulmaca gibi uzun uzun sorgulanmalı, incelenmeli, sebebi bulunmalıdır. Doğru düğmeye basınca iyileşen bir hastalıktır. 5-10 dakikalıkpoliklinik muayenesi ile her zaman sebebi ortaya çıkarmak mümkün olmayabilir.
-M

Mesaj Tarihi: 13-Ağustos-2017 Saat 10:35
Bakın bu hastayı geçen hafta muayene ettim.
Tip 1+2 teşhisi ile tomografisini istedim. Sol maksiller sinüs kapalı. Bu hastalığın adı kronik sinüzittir. KBB hekimi muayene edip antibiyotik antihistaminik verip göndermiş. 7 günde ben bunu iyileştiririm demiş.

Bu vaka ilaçla iyileşmez. Açılması lazım ve daha önemlisi sebebin giderilmesi lazım. Sebep ise deviasyon ve orta konkadaki hava keseleridir. Birbirine halkalanmış zincir gibi düşünün. Eğer sebepleri düzeltilmezse bu vaka ameliyat olsa bile sinüzit yenileyebilir.

Mesaj Tarihi: 13-Ağustos-2017 Saat 14:43
Yine az çok aydınlandım teşekkürler hocam..

-------------
Ya iyileşemezsem ?

Mesajı Yazan: Ben iterasyon
Mesaj Tarihi: 13-Ağustos-2017 Saat 16:16
Hocam internette kronik sinüziti tomografiler ve yazılan raporlar yardımıyla yorumlamaya çalışıyordum.Böyle bir gönderi paylaşmanıza çok sevindim.Aklıma takılan iki tane soru var.
1---Sol veya sağ maksillerde mukozada kalınlaşma olmasına rağmen sinüs kanallarının açık olması kişinin sağlıklı olduğu anlamına mı gelir?
2---Ayrıca konka kalınlaşmaları veya deviasyon tek başına geniz akıntısı sebebi midir?
Kişisel soruları cevaplamadığınızı bildiğim için herkese hitap edebilecek şekilde soru sormak istedim
İyi günler

Mesaj Tarihi: 13-Ağustos-2017 Saat 17:55
https://i.hizliresim.com/pWpbWN.png
Hocam bahsettiğim şey sol maksildeki tabandaki kalınlaşmadır
Bunu doktora gösterdiğimde tabanda kalınlaşma var ancak sinüs kanalın açık dedi
Tek bir görüntüye göre tomografi yorumlamak doğru değil belki fikir verebilirsiniz
Umarım linki görüntüleyebilirsiniz
Ayrıca uygun görürseniz tüm kesitleri size gönderebilirim

Mesaj Tarihi: 13-Ağustos-2017 Saat 19:50
Orjinalini yazan: Ben iterasyon

Hocam internette kronik sinüziti tomografiler ve yazılan raporlar yardımıyla yorumlamaya çalışıyordum.Böyle bir gönderi paylaşmanıza çok sevindim.Aklıma takılan iki tane soru var.
1---Sol veya sağ maksillerde mukozada kalınlaşma olmasına rağmen sinüs kanallarının açık olması kişinin sağlıklı olduğu anlamına mı gelir?
2---Ayrıca konka kalınlaşmaları veya deviasyon tek başına geniz akıntısı sebebi midir?
Kişisel soruları cevaplamadığınızı bildiğim için herkese hitap edebilecek şekilde soru sormak istedim
İyi günler

1- Dokularda bir dürtüklenme varsa, mikrop veya virus veya alerji sebebi ile bir taciz varsa, dokular bir şekilde rahatsızlık duyuyorsa, mutsuzsa, sürekli uyarı altındaysa, kronik ve kliniğe yansımayan bir rahatsızlık var ise, kronik rinit var demektir. Daha sonra bu durum kronik sinosinüzite dönüşür. Birey bir şikayet duymak zorunda değildir. Tamamen sessiz olabilir. İşte bu aşamada dokular savunabilmek için kendini korumak için Mukozal kalınlaşma başlar. Mukozal kalınlaşma hastalık değildir. Savunma reaksiyonudur, cevaptır. Bu udurm uzarsa mukosel adı verilen polip benzeri küçük masum tümör benzeri kitleler oluşur. Bunları kesip çıkarmaya gerek yoktur ama kronik rinitin imzası olarak değerlendirmek gerekir. Durduk yere oluşmazlar.

2- konka kalınlaşmaları veya deviasyon tek başına geniz akıntısı sebebidir. Çünkü hava trafiğini bozarlar. Burun içini haritalandıracak olsaydık, bu durumda, kuruyan bölgeler veya hiç hava gitmeyen bölgeler bulunduğunu görecektik. Sistem dengeyi sağlamak, kendini korumak ister. Salgı başlatır veya artar.

Şunu sormanız gerekirdi: postnasal akıntı ağız kokusu yapar mı?

-M

Mesaj Tarihi: 14-Ağustos-2017 Saat 20:49
hocam bir hastada belirtisi olmayıp sadece röntgenle görülen sinüzit ama kişiyi hastlandırmıyan örneğin tek belirti olarak balgam atması sık değil ama orta seviye yada hafif günlük böyle bir hastanın ağız kokusu çıkartması yani bu sebepten bilimsel olarak bir oranı beklentisi ihtimali varmıdır

-------------
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      

Mesaj Tarihi: 14-Ağustos-2017 Saat 21:57
Hocam konka kemiklerinin dejenere(soysuzlaşma) olması ve orta konkalardaki kalınlaşmaları, mukoza kalınlaşması ile bağdaştırabilir miyiz?
Yani problemli konkalar düzeltilirse mukoza kalınlaşması kendi kendine düzelir mi?
Cuma gününe randevum var
Sizin söylediklerinizi doktora aktarıp yeni bir yol haritası oluşturmak istiyorum
Doktor bey bana hiçbir şeyden sonuç alamazsak bunlara müdahale edebiliriz dedi
Hocam bunların çaresi direkt olarak ameliyat ise vakit kaybetmek istemiyorum
Hayatta bir kere mutlu olduğumu hatırlamıyorum yeni yıla kurtulmuş şekilde girmek istiyorum
Hocam lütfen yol gösterin

Mesaj Tarihi: 14-Ağustos-2017 Saat 22:18
Orjinalini yazan: bazenhissediyor

hocam bir hastada belirtisi olmayıp sadece röntgenle görülen sinüzit ama kişiyi hastlandırmıyan örneğin tek belirti olarak balgam atması sık değil ama orta seviye yada hafif günlük böyle bir hastanın ağız kokusu çıkartması yani bu sebepten bilimsel olarak bir oranı beklentisi ihtimali varmıdır

Soruyu çok zor ve karmaşık bir Türkçe ile soruyorsunuz. Zor anlaşılıyor.

Soru şu mu:
belirtisi bulunmayan kronik sinüzit ağız kokusu yapar mı?

cevap : evet
-M

Mesaj Tarihi: 14-Ağustos-2017 Saat 22:31
Orjinalini yazan: Ben iterasyon

Hocam konka kemiklerinin dejenere(soysuzlaşma) olması ve orta konkalardaki kalınlaşmaları, mukoza kalınlaşması ile bağdaştırabilir miyiz? Yani problemli konkalar düzeltilirse mukoza kalınlaşması kendi kendine düzelir mi?

Problem zaten kalınlaşmasıdır. Eğer problemi düzeltirseniz zaten kalınlaşmayı düzelttiniz demektir. Kalıonlaşmayı düzeltirseniz kalınlaşma düzelmiş demektir.

Cuma gününe randevum var Sizin söylediklerinizi doktora aktarıp yeni bir yol haritası oluşturmak istiyorum Doktor bey bana hiçbir şeyden sonuç alamazsak bunlara müdahale edebiliriz dedi Hocam bunların çaresi direkt olarak ameliyat ise vakit kaybetmek istemiyorum Hayatta bir kere mutlu olduğumu hatırlamıyorum yeni yıla kurtulmuş şekilde girmek istiyorum
Hocam lütfen yol gösterin

Ben genel soruları cevapladım burada yazanları üzerine alınmanız doğru değildir

Ben sizin durumunuzu bilemem.
Sizin durumunuzu işaret eden hiç bir şey söylemedim. Siz kendi insiyatifinizle burada yazdığım genel bilgileri kendi durumunuz ile ilişkilendirmiş olabilirsiniz. Bireysel olarak hiç kimsenin hastalığına yorum yapmadım. Her okuduğunuzu kendi hastalığınızın gizli kalmış, keşfedilmemiş kesin çözümü gibi düşünüp, burda yazanları doktorunuza öğretir gibi teklif etmeniz onu kızdırabilir. Doğru bulmam.

Ben susayım en iyisi.
-M

Mesaj Tarihi: 15-Ağustos-2017 Saat 11:54

Orjinalini yazan: bazenhissediyor

Soruyu çok zor ve karmaşık bir Türkçe ile soruyorsunuz. Zor anlaşılıyor.

Soru şu mu:
belirtisi bulunmayan kronik sinüzit ağız kokusu yapar mı?

cevap : evet
-M

hocam bu çok kötü bi durum yani kişi belirtileri hissetmeyip sinüziti olduğunuzu tomografili röntgende öğrenebilir değilmi ? peki oradaki sinüzit yok olmadığı sürece koku olabilir mi garanti midir yoksa olmuyadabilir mi ?

-------------

Mesaj Tarihi: 15-Ağustos-2017 Saat 14:42
Murat hocam bugün bi kbb doktoruna daha göründüm. Buda burun eğriliği olduğunu söyledi.. Bundan öncekide sinüzit olduğunu söylemişti.

Sinüzit diyen doktor ilaç verdi cefax ve adını bilmediğim bi burun spreyi.

Burun eğriliği diyen doktor ise bir tedavi yazacam dedi, henüz almadım.

Hocam sorum tam olarak şu burun eğriliği veya sinüzit her neyse, bunlar aşırı derece ağız kokusu ve tat bozukluğu yapar mı?

Şmdiden teşekkürler.

-------------
Ya iyileşemezsem ?

Mesaj Tarihi: 16-Ağustos-2017 Saat 07:11
hasta31 kaç yaşındasın

-------------

Mesaj Tarihi: 16-Ağustos-2017 Saat 19:05
15

-------------
Ya iyileşemezsem ?

Mesaj Tarihi: 16-Ağustos-2017 Saat 19:58
bademciklerini iyi kontrol et demekten başka vericek bi tavsiyem yok

-------------

Mesaj Tarihi: 17-Ağustos-2017 Saat 00:06
Hasta31 murat hocanın söylediklerinden anladığım kadarıyla sinüzit varsa sinüzite yol açan sebebi ortadan kaldırman gerekiyor
Sinüs tomografisi çektirdin mi bilmiyorum ama elinde bir tane örnek olsa iyi olur
Yani tomografiye göre kronik sinüzitin,mukoza kalınlaşman var mı doktora sorarak öğrenebilirsin
Sinüzitin var ise buna yol açan sebep burnundaki deviasyon olabilir
Yani birbirine bağlanmış halka gibi düşüneceksin
Tabi tip kaç olduğunda önemli
Bende 21 yaşındayım seni çok iyi anlayabiliyorum
Yalnız olmadığını bil
Benim problemimde doktorun koyduğu teşhise göre rinit
Sağ orta konka kalın,sağ ve sol alt konka kemikleri dejenere ve sol maksilde mukoza kalınlaşması mevcut
Bunlara bağlı geniz akıntım var baş ağrım var
Kendi durumumu aktararak nasıl bir zincir içerisinde bulunduğumuzu görmeni istedim yani olaylar arasındaki bağlantıyı...
Mesela sıradaki hedefim endoskopik konka redüksiyonu ile problemli konkaları düzelttireceğim
Kendimi çok anlattım farkındayım :D
Sana verebileceğim en büyük tavsiye umutsuzluğa kapılmaman
Başkalarının yaşadıkları seni umutsuzluğa sürüklemesin herkesin durumu birbirinden farklı
Şimdilik bunlar geldi aklıma...
Konuşmak istersen özelden telefon numaranı yazabilirsin

Mesaj Tarihi: 17-Ağustos-2017 Saat 14:48
Çok değil,2-3 muayne sonra bir tane doktoru dövdüğümü burdan bildireceğim
Tomografide konkaların problemli olduğu gözükürken adam hala nasonex ve burun yıkama kitine devam et diyor
Önceki duruma göre biraz daha iyiymişim öyle söyledi
Murat hocam ve ulkedeki birkac doktor dışında işini bilerek yapan adam yok
Sanırım artık hipokrat yemini edilmiyor
Konka kemikleri dejenere dejenere dejenere yani iki alt konkamda soysuzlaşma var
Sağ orta konkam hipertrofik hipertrofik hipertrofik
Bu adamlar benim canımı çok sıkmaya başladı
Babamın köyden dönmesini bekliyorum
3 hafta sonra özel bir hastaneye gidip ameliyat olmak istediğimi söyleyeceğim
Yapmazlarsa piyango ona vurucak
İyi günler arkadaşlar

Mesajı Yazan: Ethic
Mesaj Tarihi: 23-Ağustos-2017 Saat 23:39
Murat hocam, muayenede gözün yaşatma durumunu sorma nedeninizi öğrenebilir miyim?? Çünkü bazen burundan nefes verirken dudağımın bile yandığını hissediyorum.

Mesaj Tarihi: 24-Ağustos-2017 Saat 21:05
Normalde, nefes havası göz küreleri ve konjuktivayı yalayarak geçer.

Hava yolu ve akciğer (Tip 2 ve 4 ağız kokusu) atılımlı organik gazlar nefes verme sırasında göze temas edip yanma hissi uyandırır.

Mesajı Yazan: Burazin
Mesaj Tarihi: 24-Ağustos-2017 Saat 22:19
Doktor Bey sizi yakalamışken bir soruda ben sormak isterim :)
Ağlayınca hissedilmeyen veya geçen ağız kokusunun kaynağı sinüslerdir diyebilir miyiz?

Mesaj Tarihi: 25-Ağustos-2017 Saat 14:57
Ağlarken kaybolan ağız kokusunda diğer belirtiler ve gaz ölçümleri de uyumlu ise genellikle Tip 2 ağız kokusu düşünmek gerekir.
Nokta atışlı sinüsler demek zor olabilir.

Mesajı Yazan: Dembaba
Mesaj Tarihi: 31-Ağustos-2017 Saat 03:40
Hocam özel mesaj attım görmediniz heralde.. Size muayene için gelmek istiyorum.. gelebilir miyiz ?

Mesaj Tarihi: 05-Eylül-2017 Saat 23:40
Murat Bey sinüs tomografisinde burundaki yumuşak dokular çıkar mı?
Yani diyelim ki Doktor sinüzitten şüphelendi
Tomografi istedi baktı sinüs kanalları açık ama maksilde mukozal kalınlaşma var
Sonra daha detaylı şekilde endoskopik muayne yaptığında sinüs kanalını engelleyici bir şişkinlik gördü
Bu şişkinliğin tomografide çıkmaması yumuşak doku olması ile mi alakalıdır?
Kosaca Engelleyici faktör tomografide çıkmak zorunda mıdır?

Mesaj Tarihi: 06-Eylül-2017 Saat 16:38
Tomografi kemik gibi sert yapıları beyaz renkli olarak gösterir. Et , kas, yağ, kan dolu yapılar ise grinin tonları olarak görünür.

Burun içerisinde bütün yumuşak yapılar her dakika hacim değiştirir. tomografi sırasında küçük, endoskopi sırasında şiş olabilir.

Lakin maksiller sinüsün girişinde yar alan yapılar daima yumuşak dokudur.
-M

Mesajı Yazan: Saha
Mesaj Tarihi: 06-Eylül-2017 Saat 21:57
Merhaba hocam,

Nefes kokusu olan hastalarda, bu koku hep mi belli olur ? Yani hiç durmaz mı ? Sürekli, durmaksızın mı kokar ?

Ve mesela diyelim bir şey yedik, koku gitmiyor. Bu tip 3 (mideden gelen) olabilir mi ?

Teşekkür ederim. Iyi akşamlar.

Mesaj Tarihi: 07-Eylül-2017 Saat 07:42
Tip 5 ağız kokusu hastası kendi ağız kokusunun 1 saniye bile kesilmediğini beyan eder. Tip 1 2 3 4 ağız kokusu genellikle kesintilidir. Kesinti süresi uzadıkça iyileşmesi kolay anlamına gelir.

Ağız kokusu tiplerini en uzun süreli kesintiden en kısa süreli kesintiye doğru sıralayacak olsaydık
Tip 3 > 1,2 > 4 > 5 şeklinde olurdu
-M

Mesajı Yazan: Umitsiz
Mesaj Tarihi: 09-Eylül-2017 Saat 19:30
Arkadaşlar tam 10 yıldır bu hastalıktan muzdaribim.Neler hissediyorum bunları soylememe gerek yok hepimiz beni çok iyi anlarsınız biliyorum. Ben hiç hastaneye gitmedim utangaç olduğum için neyse ben doktor olmadığım halde kendim teşhis ettiklerimi sizinle paylasayim;

BADEMCİK TAŞİ (BADEMCİKLERIM GIRINTILI CIKINTILI)
GENIZ AKINTISI
DİŞ ETI KANAMASI (ARADA)
DİŞ TAŞİ
DİŞ TARTARI
6-7 TANE ÇÜRÜK

Birde basimdan geçen ilginç bir olay var yemeğimi yedim, dişimi fircaladigim halde ağzımda sakız attim sonra okula gittim bir arkadas fena halde salça yemişsin dedi bu olayı incelediğimde sanırım içimden kaynaklı bir problem var diye dusundum ki birde şu var 1den fazla koku var ise bence sıkıntı agizda degil.. Ayrica benim arada bogazimdan yani bademcik kısmından koku geldiğini anlıyorum arada ayran icince koku azalıyor bayağı hemde

Murat hocam ben sanki bu hastaliklarimi tedavi etsem bile bu koku sanki hiç gitmeyecek gibi
Size asıl sorum şu lütfen ama lütfen bunu cevaplayin SİZİN GÖRDÜĞÜNÜZ KADARIYLA KAÇ KIŞI BU HASTALIKTAN KURTULDU ?

-------------
Bengisu

Mesaj Tarihi: 09-Eylül-2017 Saat 22:14
Murat Hocam başta siz olmak üzere nolur herkes okusun!!

Sanırım bunu yazmaktan bıkmadığım için tekrardan yazıyorum. 5 senedir bu sıkıntıyı çekiyorum. Bu aralar psikolojik olduğunu düşündüm. Ve bilin bakalım psikolojik deilmiş.

Bugün bi adamla el sıkıştım merhaba dedi merhaba dedim adamın yüzü sapsarı oldu :'( tekrar bi kelime daha konuştuk yüz yüzeyiz. Suratıma bile bakmadı. Nasıl bi psikolojideyim siz düşünün.

Sırf bu yüzden ankaraya gittim tedavi olmak için kbb bana 1 dk ayırdı saolsun büyük zahmet etti. Boğazıma bakarken gelen öğürme hissiyle çıkan hava onun burnuna gidince mosmor oldu. İlaç yazdı gönderdi.

Bizim tıpımız bu mudur ya? Bende doktorlar bişy bulamayınca tekrar buraya yazmak istedim.

Burun eğriliğim sinüzitim var. İnternette baktım sinüzit belirtilerine ortak bende olan anormal durumlar ise şunlar: Sadece bi kere alnımda iki kaşımın olduğu yerde içeride ağrı, ŞİDDETLİ AĞIZ KOKUSU, bu alakası var mı bilmiyorum ama kafamı bi süre ben dik otururken yan yapıyorum ve kafamı kaldırdığımda kısa bi baş dönmesi (bu kafamı öne doğru çok eydiğimde de oluyor), hafif burun tıkanıklığı, duştan çıkınca veya çok soğuk ortamlarda burnumun akması sıcak ortama geçince durması, koku duyusunda azalma, aşırı nadir burun kanaması(başka bi sebebide olabilir), sürekli boğazımda bi gıcık hissi, sıklıkla olan balgam, boğaza bişey takılmış hissi, kötü tat bozukluğu (doktorun verdiği ilaçlarla biraz hafifledi), baş ağrısı çok sık deil.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Daha aklima gelirse yorumlara yazarim. Doktorun verdiği ilaçlar: finduxual ve nazosferdi sanırım.

Murat hocam doğru bişy olmadığını biliyorum ama ordan en azından şu belirtilerle bi fikir verin nolur. Arkadaşlar nolur sizde yazın!! Neyim var??!!

Uzun olduysa kusura bakmayın. Ama lütfen yazın :(((

-------------
Ya iyileşemezsem ?

Mesaj Tarihi: 10-Eylül-2017 Saat 09:25

Murat Hocam başta siz olmak üzere nolur herkes okusun!!..makas..

Bireysel olarak belirli bir durum veya belirli bir hasta özelinde hakkında yorum yapmam zor olabiliyor veya fikir vermem yanıltıcı olabiliyor. Bu sebeple her hangi bir şey yazamıyorum
-M

Mesaj Tarihi: 10-Eylül-2017 Saat 11:46

Murat Hocam başta siz olmak üzere nolur herkes okusun!!..makas..

Bireysel olarak belirli bir durum veya belirli bir hasta özelinde hakkında yorum yapmam zor olabiliyor veya fikir vermem yanıltıcı olabiliyor. Bu sebeple her hangi bir şey yazamıyorum
-M

Peki o zaman bu demek oluyor ki Allah'a emanetim. Yani ölene kadar böyle kalacam ve hiç arkadaşım bile olmayacak. Öyle mi?

Neyse bu durumu kabullenmem gerekiyor sanırım. Neyse çok fazla yazmanın anlamı kalmadı sanırım. Teşekkürler..

-------------
Ya iyileşemezsem ?

Mesaj Tarihi: 10-Eylül-2017 Saat 22:13
Diğer konuyu yazdım burayada yazim bilgilenin kendinize pay çıkartın belki sizdede olabilir.

Benim boğazdada farenjit vardı ve ağız kuruluğu var. Yine geniz akıntısı filan var. Ben bunların tek nedeni burun eğriliği biliyordum nefes alamama sonuçu oluyor bu olaylar hepsi. Sonra burun ameliyatı oldum tabi nefes kalitesi filan uyku kalitesi arttı iyi ki olmuşum ama farenjit filan hala duruyor ağız kuruluğuda buna bağlı kokuda var. 2 ay önce oldum bu arada. Geçen haftada gititim kbb ye .

3-4 sene önce gastrit vardı simdi reflü dedi. Yani farenjit filan geniz akıntısı baş sorumlusu reflü. midede öyle ağrı filan yoktu yinede reflü geri gelmiş. 2 haftaya endoskopi olacam bakteri geçen olduğumda yoktu simdi olacağım ona göre ilaç tedavisine baslanacak.

Sizde bir genel cerrah kbb muane olun . midede yanma varsa yada yattığınızda ağza ekşi su gelme. domates yediğinizde mide ağrısı gibi gegirme gibi varsa buna bağlı ağız kokusu olabilir böylece sorunun kaynağını bulup üstüne gidebilirsiniz.

Mesaj Tarihi: 16-Eylül-2017 Saat 01:28
Hocam dişimi fırçalarken gelen öğürme hissiyle öksürdüm ve burnuma iğrenç bir koku geldi. O gelen kokunun kaynağını bulabilmemiz mümkün mü? O koku sürekli varda ben mi hissetmiyorum?

-------------
Ya iyileşemezsem ?

Mesaj Tarihi: 17-Eylül-2017 Saat 09:07

Hocam dişimi fırçalarken gelen öğürme hissiyle öksürdüm ve burnuma iğrenç bir koku geldi.

Bir defaya mahsus ortaya çıktıysa unutun gitsin
-M

Mesaj Tarihi: 17-Eylül-2017 Saat 14:48
Her gün farklı bir durumla bi şekilde bi koku geliyor. Nerden olduğunu bilmiyorum. Acaba koku kaynağı kesin olarak bulunma ihtimali var mı?

-------------
Ya iyileşemezsem ?

Mesaj Tarihi: 18-Eylül-2017 Saat 18:17
Kokunun kesin kaynağı bulunabiliyor mu hocam?

-------------
Ya iyileşemezsem ?

Mesaj Tarihi: 19-Eylül-2017 Saat 00:31
Umutla ve ben iletişim halindeyiz vatsaptan konuşuyoruz katılımı artırıp bi grup havası yaratmak istiyoruz hem yararlı bilgiler elde edip hemde stres atma açısından faydalı olduğunu söyleyebilirim katılmak isteyen varsa mesaj atabilir kimse kimseyi ifşa etmez merak etmeyin herkes kendi derdinde bitkin ve bi okadar da çaresiz
İyi bakın kendinize

Mesaj Tarihi: 19-Eylül-2017 Saat 09:04

Kaynağını bulmak kısmen mümkündür
Doğru soru: tedavisi var mı? olmalıydı.

Mesela farinjiti tedavi edebiliyor muyuz? Protein sindirim kusurunu tedavi edebiliyor muyuz? Çölyak, laktoz intolerans, iritabıl kolon, gastrit, rinit, sinüzit, tedavi edebiliyor muyuz? Bunları sormak lazımdır.

Mesajı Yazan: Umutla
Mesaj Tarihi: 19-Eylül-2017 Saat 11:47
Arkadaşlar pskolojik travmalarımızı atlatmamız için birbirimizle konusmak zorundayız utanıp çekindiğiniz kimseye anlatamadıgınız neler yasıyosanız hepimiz inanın aynılarını yaşıyoruz birbirimizden ne bir adım önde ne bir adım gerideyiz bizide bizden başka kimse anlayamaz buna emin olabilirsiniz . İyiki varsınz demek istemezdim ama bu hastalıgıds yasayan tek insan olmakta istemezdm 😂🙈 daha cok iletişim halinde olmamız lazım bncede burazinin dediği gibi

Mesaj Tarihi: 19-Eylül-2017 Saat 21:10

Kaynağını bulmak kısmen mümkündür
Doğru soru: tedavisi var mı? olmalıydı.

Mesela farinjiti tedavi edebiliyor muyuz? Protein sindirim kusurunu tedavi edebiliyor muyuz? Çölyak, laktoz intolerans, iritabıl kolon, gastrit, rinit, sinüzit, tedavi edebiliyor muyuz? Bunları sormak lazımdır.

Kokunun kesin kaynağını bulursak tedavisi yapılır diye düşünmüştüm :)

Peki bu saydığıklarınızın tedavisi var mı? (Madem doğru soru bu :))

-------------
Ya iyileşemezsem ?

Mesaj Tarihi: 20-Eylül-2017 Saat 15:44

Peki bu saydığıklarınızın tedavisi var mı? (Madem doğru soru bu :))

Bir kısmı kronik, birkısmının sebebi belli değil, bir kısmı önce iyileşip sonra tekrarlayan hastalıklardır. Bir kısmı ise hastalık olduğu bile şüphelidir.
-M

Mesaj Tarihi: 21-Eylül-2017 Saat 14:02
Murat hocam dişlerimin diplerinde sarılıklar var üst ve orta kısım daha beyaz ve diş uçlarımdada erimiş gibi bi görüntü var hocam diş etlerimde zaman zaman acıyor fırçalarken siz dediğiniz için acıyan yerin üstüne fırçayı daha çok değdiriyorum acımaya alışmak için Diş kaynaklı ağız kokusu nasıl giderilir tespit edilir sarılıklar ağız kokusu sebebimidir yoksa siyah çürükmü gereklidir? hocam ya bide ben bişey yiyince hemen sarılığı artıyor ama başka arkadaşlarımı görüyorum onlarda abur cubur dişe zararlı katı sıvı gıdalar alıyorlar dişleri aynı beyazlıkta neden böyle oluyor olabilir lütfen yardım

-------------

Mesaj Tarihi: 21-Eylül-2017 Saat 14:10
Ben acıyan yeri değil kanayan diş etlerinizi fırçalayın dedim.

Diğer sorularınız bireysel olduğu için cevapları bilmiyorum
-M

Mesaj Tarihi: 21-Eylül-2017 Saat 17:10
hocam ozaman şöyle değiştireyim soruyu , dişin görsel açıdan ağız kokusu yaratıyor olduğunu anlıyabilmemiz için bir sınıflandırma yapamazmıyız? çürük olmadığı takdirde dişin renginde sararma var fakat kişi günde 3 kez yemek sonraları düzenli ve sizin önerdiğini uygun metotta diş fırçaladığı takdirde halen dişlerden kaynaklı ağız kokusu beklenilebilir mi?

birde bunuda ağız kokusu açısından yanıtlarsanız sevinirim hocam ben bademcik ameliyatı olalı 14 .gün bugün boğazımda doktorda demişti beyaz renkli şeyler görebilirsin yaran iyileştiğinde kaynar dökülür diye halen eskiye oranla azda olsa görüyorum bunlar ağız veya kötü nefes kokusu yüksek oranda yaparmı varlıkları olduğu müddetçe? saygılar hocam

-------------

Mesaj Tarihi: 21-Eylül-2017 Saat 21:12
Birinci paragraftaki sorunuz için cevabım evetttir. Çürüksüz de koku ağızdan olabilir.

Diğer sorularınız bireysel olduğu için cevapları bilmiyorum
-M

Mesaj Tarihi: 23-Eylül-2017 Saat 17:35
bağırsaktaki gazlar yani yellenme diye tabir ediyim kavram karmaşası olmasın hocam bunun sıklığı ağız kokusuyla bir bağlantısı varmıdır? saygılar

-------------

Mesaj Tarihi: 25-Eylül-2017 Saat 10:06
Evet, bağırsak gazlarının dışarı çıkmayanları kana geçip akciğerden nefes ie atılır. (Tip 4 ağız kokusu)

Mesajı Yazan: xauke7
Mesaj Tarihi: 10-Ekim-2017 Saat 22:23
herhangi bi yöntem olabilir zararlı olmadıkça artık ağız temizliği yapıp sakız çiğneyip yinede iyi sonuç alamamaktan sıkıldım yurt dışında olduğum içinde murat hocanın pharmol zn gargarasını alamıyorum başka ne yapabilirim ?

Mesaj Tarihi: 11-Ekim-2017 Saat 16:11
bağırsak gazlarının lavabo ihtiyacı dışında sık çıkması veya oluşması bir bağırsak hastalığını işaret edermi hocam?

-------------

Mesaj Tarihi: 11-Ekim-2017 Saat 16:16
yani diyelimki gelen gazı tuttuğumuzda bu kana geçerek nefesimizden kötü koku olarakmı çıkar?

2. olarakta sık gaz çıkartmıyan veya gaz tutmuyan çünkü böyle bir problemi yaşamıyan bir insanda bu tip4 nefes kokusunun bağırsaklardaki gazın dışarı salınamaması faktöründen kaynaklı nefes kokusu görülmez diyebilir değil mi hocam?

-------------

Mesaj Tarihi: 11-Ekim-2017 Saat 16:36
Güzel sorular için teşekkür ederim

Bağırsakta oluşan gazlar anüsten veya ağızdan dışarı atılmak zorunda değildir. Kana geçer. Kanda çözünmüş olarak dolaşabilir. Biz buna kan gazları adını veriyoruz.

Kan gazlarının muhatabı akciğerdir. Dolaşımdaki atılması planlanan kan gazlarını alır ve süzerek nefes ile dışarı atar. İşte bu Tip 4 ağız kokusunu oluşturur. 3400 den fazla gaz her sağlıklı bireyde bulunur. Tip 0 fizyolojik ağız kokusunun nefes bileşenini oluştururlar.

Hastalık durumunda bu sayı artar, nefesten atılan gazların konsantrasyonları artar ve nefes kokmaya başlar. (zaten zayıfca kokuludur)

Dikkat ediniz: Kan gazları bağırsak kaynaklı olmak zorunda değildir. Şu hastalıklarda Tip 4 ağız kokusu ortaya çıkabilir:

Karaciğer, böbrek, kadın hastalıkları, kanser, üremi, diyaliz, siroz, kabızlık, şizofreni, kalp hastalıkları, gut, diyabet, narkoz almak, gebelk, adet görmek, bazı ilaçlar, ağır travmalar ve yaralanmalar, geniş yanıklar, H.pylori gastriti, iritabıl kolon, laktoz intoleransı, çölyak, ve yüzlerce sağlık problemi Tip 4 ağız kokusu yapabilir.

-M

Mesaj Tarihi: 11-Ekim-2017 Saat 16:55

Güzel sorular için teşekkür ederim

Bağırsakta oluşan gazlar anüsten veya ağızdan dışarı atılmak zorunda değildir. Kana geçer. Kanda çözünmüş olarak dolaşabilir. Biz buna kan gazları adını veriyoruz.

Kan gazlarının muhatabı akciğerdir. Dolaşımdaki atılması planlanan kan gazlarını alır ve süzerek nefes ile dışarı atar. İşte bu Tip 4 ağız kokusunu oluşturur. 3400 den fazla gaz her sağlıklı bireyde bulunur. Tip 0 fizyolojik ağız kokusunun nefes bileşenini oluştururlar.

Hastalık durumunda bu sayı artar, nefesten atılan gazların konsantrasyonları artar ve nefes kokmaya başlar. (zaten zayıfca kokuludur)

Dikkat ediniz: Kan gazları bağırsak kaynaklı olmak zorunda değildir. Şu hastalıklarda Tip 4 ağız kokusu ortaya çıkabilir:

Karaciğer, böbrek, kadın hastalıkları, kanser, üremi, diyaliz, siroz, kabızlık, şizofreni, kalp hastalıkları, gut, diyabet, narkoz almak, gebelk, adet görmek, bazı ilaçlar, ağır travmalar ve yaralanmalar, geniş yanıklar, H.pylori gastriti, iritabıl kolon, laktoz intoleransı, çölyak, ve yüzlerce sağlık problemi Tip 4 ağız kokusu yapabilir.

-M

şizofreni nasıl tip4 koku yapabilir hocam merak ediyorum ve şizofreni tedavisi kişinin takıntılarını yok etmesiyle çözümlenir değilmi?

-------------

Mesaj Tarihi: 11-Ekim-2017 Saat 16:58
her kalp hastalığı olanda nefes kokusu garanti bulunur diye kaide kural varmı hocam? bu gerçekten üzücü kalp hastalığı tedavisi zor ve çoğu zaman olmuyan bir hastalık bunu taşımak zaten insanın psikolojisini ve yaşamını alt üst etmeye yeterken birde nefes kokusu eklenmesi :'(

-------------

Mesaj Tarihi: 11-Ekim-2017 Saat 18:17
Hem şizofreni hem de kalp krizi-hasarı için cevap veriyorum:

Organ veya dokuların birinde veya bazı bölgelerde hücre tahribatı olduğu zaman alkan adı verilen CnH2n+2 formülü ile ifade edilen organik moleküller oluşur.

Alkan kelimesini lise organik kimya derslerinden hatırlarsınız. Bu maddelerin kısa karbon zinciri olanları çirkin kokar. Örnek: metan, etan, propan, butan, pentan vs... Bunun siklik olanları daha fazla kokar. Siklopentan gibi mesela.

Yıkılan hücrelerden açığa çıkan alkanlar kanda çözünerek dolaşıma çıkar. Akciğer bunlara asla sessiz kalamaz ve bu gazları kandan çekip çıkarır ve toplar.

Topladığı alkanları nefese verir ve dışarı atar. Tip 4 ağız kokusu böyle ortaya çıkar.

Eğer hasar ağır ise ve alkan konsantrasyonu fazla gelirse, akciğerler bu gazı kandan toplayamazsa veya topladığı miktar yetersiz olursa, fazla gelen alkan molekülüne karaciğer tarafından "metil" bağlanır. Böylece zararsız bir moleküle dönüştürmüş olur.

Asıl felaket şimdi başlar. Çünkü metillenmiş alkanlar basit alkanlardan daha çirkin kokuludur. Metillenmiş alkanlar nefeste tahammülü zor bir kokuya dönüşür. Mesela böbrek hastalarında Tip 4 koku bu sebeple ağır ve şiddetlidir, ısrarcıdır. Çünkü sadece üre değil alkanların metillenmiş formları da dolaşıma çıkar.

Bir kalp veya psikiyatri hastasında alkanlar düşük konsantrasyonda ise şahısta hiç Tip 4 koku bulunmayabilir.

Daha çok kalp krizi sırasında , infarktüsü takip eden günlerde ve ağır şizoid paranoid obsesif hastalıklarda nefesten alkan emisyonu kaçınılmaz olur.

Sanırım bu kadar açıklama yeterli olmuştur.

Şimdi size bir sır vereyim:
nefesteki alkan gazlarını Halimeter asla ölçmez, çünkü Halimeter markalı cihaz alkan gazlarına duyarlı değildir.
Şimdi neden Halimeter 'in hiç bir hükmü olmadığını anladınız mı?
-M

Mesajı Yazan: üniversiteli
Mesaj Tarihi: 12-Ekim-2017 Saat 00:11
hocam benim icin cok vahim durum şu ki ağız kokusu bir şekilde kısa vadede atlatılabiliniyor gün içinde. ancak burundan verilen nefesin koktuğunu düşünüyorum çevremdeki insanların hareketlerinden özellikle otobüslerde.. sorum şu bende şiddetli bademcik taşı var ve temizledikten sonra dahi çok kötü kokuyor.. özellikle yemek yedikten sonra..acaba bu durum burun yoluna da etki edip kokuya sebep olur mu ?

-------------
kurtulabiliriz...

Mesaj Tarihi: 12-Ekim-2017 Saat 15:47

Hem şizofreni hem de kalp krizi-hasarı için cevap veriyorum:

Organ veya dokuların birinde veya bazı bölgelerde hücre tahribatı olduğu zaman alkan adı verilen CnH2n+2 formülü ile ifade edilen organik moleküller oluşur.

Alkan kelimesini lise organik kimya derslerinden hatırlarsınız. Bu maddelerin kısa karbon zinciri olanları çirkin kokar. Örnek: metan, etan, propan, butan, pentan vs... Bunun siklik olanları daha fazla kokar. Siklopentan gibi mesela.

Yıkılan hücrelerden açığa çıkan alkanlar kanda çözünerek dolaşıma çıkar. Akciğer bunlara asla sessiz kalamaz ve bu gazları kandan çekip çıkarır ve toplar.

Topladığı alkanları nefese verir ve dışarı atar. Tip 4 ağız kokusu böyle ortaya çıkar.

Eğer hasar ağır ise ve alkan konsantrasyonu fazla gelirse, akciğerler bu gazı kandan toplayamazsa veya topladığı miktar yetersiz olursa, fazla gelen alkan molekülüne karaciğer tarafından "metil" bağlanır. Böylece zararsız bir moleküle dönüştürmüş olur.

Asıl felaket şimdi başlar. Çünkü metillenmiş alkanlar basit alkanlardan daha çirkin kokuludur. Metillenmiş alkanlar nefeste tahammülü zor bir kokuya dönüşür. Mesela böbrek hastalarında Tip 4 koku bu sebeple ağır ve şiddetlidir, ısrarcıdır. Çünkü sadece üre değil alkanların metillenmiş formları da dolaşıma çıkar.

Bir kalp veya psikiyatri hastasında alkanlar düşük konsantrasyonda ise şahısta hiç Tip 4 koku bulunmayabilir.

Daha çok kalp krizi sırasında , infarktüsü takip eden günlerde ve ağır şizoid paranoid obsesif hastalıklarda nefesten alkan emisyonu kaçınılmaz olur.

Sanırım bu kadar açıklama yeterli olmuştur.

Şimdi size bir sır vereyim:
nefesteki alkan gazlarını Halimeter asla ölçmez, çünkü Halimeter markalı cihaz alkan gazlarına duyarlı değildir.
Şimdi neden Halimeter 'in hiç bir hükmü olmadığını anladınız mı?
-M

sorularımı beğendiğiniz ve yanıtladığınız için herzaman şükranlarımı saygılarımı iletiyorum sayın Doktor Murat AYDIN hocam sayenizde bilimsel olarak aydınlanmak gurur ve mutluluk verici saygılarımı iletiyorum.

-------------

Mesaj Tarihi: 13-Ekim-2017 Saat 11:14
Orjinalini yazan: üniversiteli

hocam benim icin cok vahim durum şu ki ağız kokusu bir şekilde kısa vadede atlatılabiliniyor gün içinde. ancak burundan verilen nefesin koktuğunu düşünüyorum çevremdeki insanların hareketlerinden özellikle otobüslerde.. sorum şu bende şiddetli bademcik taşı var ve temizledikten sonra dahi çok kötü kokuyor.. özellikle yemek yedikten sonra..acaba bu durum burun yoluna da etki edip kokuya sebep olur mu ?

ağzın kapat burnundan hava al geri burnundan verirken kötü koku ve kötü tat ağzında ve burnunda hissediyordum bende bademcik varken o yok oldu şuan ama bu bendeki ağız kokusunu bitirdi sanırım ama nefes kokum var sanırım

-------------

Mesaj Tarihi: 13-Ekim-2017 Saat 17:20
Murat hocam bende herkes gibi ağız kokusu nefes kokusu hastalığından şikayetçi biriyim , sanırım yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim hocam normalde zayıf insan olmama rağmen karın bölgemde şişkinlik var ve enteresan bu şişkinlik sabah yoktu nefes kokum oluşmadığını söylediler öğlen fasulye ve pilav yedim sonra yine dişlerimi fırçaladım ağızdan kaynaklı kokuyu Allaha şükür sizin doğru diş fırçalama anlatımınızla ve her yiyecekten sonra mikroorganizmaların çoğalmasını engellemek için sorumluluk alıp her yemekten sonra ağzımı boş ve macunlu olmak üzere fırçalıyorum bademciğimde olmadığı için ağız kısmını büyük oranla eliyorum zaten yakınlarımda bu nefes kokusu diyorlar yani ağız mı nefesmi oluşunu insanlar açıklıyamasada ayırt edebiliyorlar genelde bende anlıyabiliyorum hocam ağzımdan değil içlerden nefesimi verince çıkan bir koku olduğunu herneyse hocam şunu gözlemledim karnım şişken nefes kokum oluyor karın şişliğim nasıl geçiyor neye bağlı geçiyor bilmiyorum geçtiğinde nefes kokum olmuyor ben ne yapmalıyım öneriniz varmı hocam? saygılar

-------------

Mesaj Tarihi: 13-Ekim-2017 Saat 17:23
kişisel sorulara yanıt vermiceğiniz biliyorum ama Karın şişliği ve ağız kokusu bağlantısı bilimsel olarak hiç bir tespit yada bir bağlantı alaka yokmu hocam kaydedilmiş deney yapılmış bu konuda eğer böyle örnekler varsa bunlarla kendimi kıyaslıyıp belki çözüm bulabilirim

-------------

Mesaj Tarihi: 13-Ekim-2017 Saat 20:42
Murat hocam dün KBB ye gittim pek durumu anlattım utana sıkıla
Doktor ilgilendi tomografi çekildim yine
Tanılarına göre;
Sol maksil sinüste mukosel
Sol maksil sinüste septal formasyon
Solda konka atrofisi var dedi
Bunlar ağız kokusu yapar mı dedim yok dedi
Pek bilgili olmadıkları için yapmaz diyorlar
Bende kağıda yazdım hepsini size sormak istedim
Bunlar koku sebebi olabilir mi?

Mesajı Yazan: bedbahtadam2
Mesaj Tarihi: 13-Ekim-2017 Saat 23:31
Hocam sinusleri temizlemem gerektiginde yani bogazim vs yapiskan akintiyla doldugunda ust dis etlerim agriyor cekiliyor neye isaret olabilir bu?

-------------
Tonsilektomi +check
Septum Deviasyonu Ameliyati +check
Yan yatık iltihabli 20lik diş cekimi +check

Mesaj Tarihi: 14-Ekim-2017 Saat 16:24
Hocam kişisel soru olduğu için cevap veremediniz
İnternette septa formasyonuyla alakalı hiçbir şey yok
Olanlarda ingilizce , ingilizcem ne yazık ki yok
Bunun ne olduğunu açıklayabilir misiniz?

Mesaj Tarihi: 14-Ekim-2017 Saat 19:06
Anlıyorum.
Problem ve asıl sorular ben septal formasyonu açıkladıktan sonra başlayacak. Bunun arkasından başka ve daha kişisel sorular soracaksınız. Bu sebeple kişisel sorulara girmek istemiyorum.

Septal formasyon bölme oluşması anlamına gelir. Boş bir oda gibi olması beklenen sinüs içerisinde bölmeler oluşarak odayı küçük odacıklara bölmüş anlamına gelir.

-M

Mesaj Tarihi: 14-Ekim-2017 Saat 19:26
Teşekkür ederim Hocam bu söylediğinizden şunu çıkartabilir miyiz?
Sinüste odacıklar oluşması havanın ve mukusun rahat hareket etmrsine engel olabilir ancak her insanda ağız kokusu sebebi olmayabilir

Mesaj Tarihi: 27-Ekim-2017 Saat 19:54
Murat hocam iki tane soru sormak istiyorum
1. Bir buçuk aydır sizin tarif ettiğiniz şekilde orta sert az kıllı fırçayla dişlerimi fırçalıyorum ancak hala diş etlerim çok fazla acıyor(Sol taraf)
Bunun sebebi diş etlerimin alışkın olmayışıyla alakalı olabilir mi?
2.Periodontit ağız kokusunun oluşmasına engel olabiliyormuş
Biraz mantıksız gelecek ama bi ameliyat veya başka bir şeyle periodontit oluşumunu sağlayabilir miyiz?

Mesaj Tarihi: 28-Ekim-2017 Saat 07:20
Sırasıyla yanıtlamak istiyorum:
Diş eti tarif edilen şekilde fırçalandığında keratinize olur, ağrı yapmaz kanama yapmaz plak tutmaz. Yanlış bir şey yapıyor olabilirsiniz. Elinize fırçayı verip fırçalamnızı isteyip seyretmek lazım. Buradan neyi yanlış yaptığınızı kestiremiyorum

Periodontit dişlerin felaketidir. Tedavisini bulan nobel ödülü alır. Bu durumda ağızda periodontit oluşturmayı düşünmek bile yeterince uzak.
-M

Mesaj Tarihi: 29-Ekim-2017 Saat 01:15
Murat Hocam cevabınız için teşekkür ederim
-Dişlerini sık sık fırçalayan insanlarda- atıyorum günde 5 kere- diş eti ağrıları görülmesi normal mi?
Ben her yemekten sonra ve yatarken fırçalarım maksimum 4 kez
Bu soruyu sormamın sebebi şu
Acaba fazla fırçaladığımız için diş etlerimizi mi yıpratıyoruz?

Mesaj Tarihi: 29-Ekim-2017 Saat 11:50
Dirseğinize elinizi koyun.
Kalın ve keratinli bir deri bulacaksınız.
Keratin sert bir proteindir, basınca mikroplara ve dış ortam koşullarına karşı epitel dokusunu kuvvetli ve dayanıklı yapar. Dirsek, siz ve buna benzer yüzeylerde keratin birikmesinin sebebi dayanıklılığı artırmaktır.

Diş eti fırçalandıkça keratin biriktirir ve sağlamlaşır. Dış ortam koşullarına mikrop ve viruslara karşı direnç kazanır. Gittikçe daha dirençli olur.

Doğru fırçalamaya yeni başlayanlarda ilk zamanlarda diş etinin ağrıması çok süpriz olmaz. Bir süre sonra epitel örtü sağlamlaşacaktır.

Diş eti hastalıkları ve iltihapları keratinize olmayan diş eti oluğundan başlar zaten. Bu sebeple fırçalasınlar diye çırpınıyoruz.

Siz dişlerinizi verdiğim sayfada anlatıldığı şekilde fırçalamaya devam ediniz.
-M

Mesaj Tarihi: 30-Ekim-2017 Saat 03:46
Cevap için teşekkür ederim
Hocam sayfanızda gezinirken göz yaşarması ile alakalı bir bilgiye denk geldim
Durup dururken gerçekleşen göz yaşarmalarının yakıcı gaz sebebiyle gerçekleşebileceği yazıyordu
Gün içerisinde ani değil de sadece uyumadan önce yattığımda gerçekleşen göz yaşarmaları içinde bu bilgi geçerli mi?

Mesaj Tarihi: 30-Ekim-2017 Saat 13:42
Gözünüz açıkken mi kapalı iken mi? Başınız yatay mı dikey mi? Her gün mü? bazen mi? Bir göz mü çift göz mü? Yanmalı yaşarma mı? yanmasız yaşarma mı? Eforlanınca artar mı azalır mı? Kaç yıldır var? (eksik cevap verirseniz bana fikir verici olmaz)
-M

Mesaj Tarihi: 31-Ekim-2017 Saat 03:34
Gözüm açıkken oluyor
Hem yatay hem dikey durumda oluyor(daha çok yatay)
Her gece oluyor
Tek gözüm
Hangi tarafa yatarsam o göz
Yanmasız yaşarma
Eforlanmada olmuyor sadece yatarken
Kendimi bildim bileli var

Mesaj Tarihi: 31-Ekim-2017 Saat 11:04
Orjinalini yazan: Burazin

Gözüm açıkken oluyor
Her gece oluyor
Tek gözüm
Yanmasız yaşarma

Bunun tip 4 ağız kokusuyla bir ilşkisi olduğunu zannetmiyorum.

Yan yatınca yer çekimi sebebi ile Göz yaşı, gözdeki sıvıyı burun boşluğuna aktaracak olan kanala ulaşamaz, dışarı akar. Bu normaldir.
-M

Mesajı Yazan: Haklar bilimi
Mesaj Tarihi: 31-Ekim-2017 Saat 21:01

Gözüm açıkken oluyor
Her gece oluyor
Tek gözüm
Yanmasız yaşarma

Hocam ben de tip4 olduğumu düşünüyorum .
Yasarma gözüm açıkken oluyor.
Basım nasıl olursa olsun yasarma olabiliyor.(açıkçası dikkat etmedim, ilerleyen zamanlarda dikkat edeceğim)
Yasarma iki gözümde de oluyor.
Yasarmanin yanmalı olduğunu söyleyebilirim hatta gözümü kapatıp , sıktığımda yanma belirginleşiyor
Eforlaninca dikkat etmedim ama yasarma olduğunu anımsıyorum .
4-5 yıldır var belki daha fazla

Mesaj Tarihi: 31-Ekim-2017 Saat 21:39
Orjinalini yazan: Haklar bilimi

Gözüm açıkken oluyor
Her gece oluyor
Tek gözüm
Yanmasız yaşarma

Hocam ben de tip4 olduğumu düşünüyorum .
Yasarma gözüm açıkken oluyor.
Basım nasıl olursa olsun yasarma olabiliyor.(açıkçası dikkat etmedim, ilerleyen zamanlarda dikkat edeceğim)
Yasarma iki gözümde de oluyor.
Yasarmanin yanmalı olduğunu söyleyebilirim hatta gözümü kapatıp , sıktığımda yanma belirginleşiyor
Eforlaninca dikkat etmedim ama yasarma olduğunu anımsıyorum .
4-5 yıldır var belki daha fazla

İfade değiştiriyorsunuz.
Öyle anlıyorum ki siz hasta olmayı kafaya koymuşsunuz bir defa. :-)
-M

Mesaj Tarihi: 01-Kasım-2017 Saat 00:04
Hocam cevap icin tesekkur ederim buradaki cogu arkadasin sorununun kulak burun bogaz oldugunu oldugunu dusunuyorum
Siz bir KBB hekimi olsaydiniz muayne sirasinda nelere dikkat ederdiniz?
Doktorlarin kacirdigi gormedigi veya gorup de agiz kokusu yapmadigini dusundugu hatta abartarak soyliyim gormek istemedikleri seylerin oldugundan suphe ediyorum
Diger merak ettigim konu sudur hocam:
Daha once tip2 teshisi koydugunuz sahislarda iyilesme gozlemlediginiz oldu mu?
Teshis tip2 olsa bile sorunlu konkalari sinusleri deviasyonu duzeltip de bundan kurtulamayan insanlar var
Mutlaka gozden kacan bir seyler olmali
Size gore bu sorun nerede olabilir?
Gorunmeyen saklanan seyi soruyorum :)

Mesaj Tarihi: 01-Kasım-2017 Saat 16:51
Hocam forumda balık kokusu, açlık kokusu ,dışkı kokusu tarzında kokular okumuştum
Ben evdekilere soruyorum ağzımın şeker koktuğunu söylüyorlar
Kimi tofita,kimi albeni hatta kimisi de elma koktuğunu söylüyor
Yukarıda saydığım gıdaları tüketmiyorum
Daha önce bu tarz bir koku duyduğunuz oldu mu?
Balık kokusunu bir hastalığın yaptığını duynuştum
Şeker kokusundan da bir çıkarım yapılabilir mi?

Mesaj Tarihi: 05-Kasım-2017 Saat 22:37

Hocam forumda balık kokusu, açlık kokusu ,dışkı kokusu tarzında kokular okumuştum
Ben evdekilere soruyorum ağzımın şeker koktuğunu söylüyorlar
Kimi tofita,kimi albeni hatta kimisi de elma koktuğunu söylüyor
Yukarıda saydığım gıdaları tüketmiyorum
Daha önce bu tarz bir koku duyduğunuz oldu mu?
Balık kokusunu bir hastalığın yaptığını duynuştum
Şeker kokusundan da bir çıkarım yapılabilir mi?

sırası ile testler yapıp bulacaksın kaynağını işte. önce git dahiliye şeker testi filan diğer testler yapsınlar. sorun yoksa diş hekimine git. sonra kbb git bademcik taşı deviasyon sinüzit baksın. sonra genel cerrah git mide ile ilgili problem varsa.

Mesaj Tarihi: 12-Kasım-2017 Saat 14:47
Sinüzit yok
Diş problemim yok
Deviasyon yok
Konkalar olağan
Ne kaldı geriye doktorlar yalandan para kazanıyor
Şu ülkede güvenmediğim iki tane meslek var
Polisler ve doktorlar
Bu mesleği yapan insanların yüzde 80'i paraya aç ve bitse de gitsek düşüncesi taşıyan insanlar
Paranın köpeği olmuşlar
Ayrıca forumu okurken öbür dünya kader allah bizi sınıyo falan diye yazan arkadaşlar gördüm iki gündür çok sinirliyim
Bu arkadaşlara tavsiyem var bu kafayla işleri çok zor biraz kafalarını çalıştırsınlar
Bilimin tıpın olmadığı yerde hurafelerle insanların aklını oyan çok olur
Tarif ettiğim yer tam olarak burası=TÜRKİYE
Neyse uzatmıyım deneyecek ne kaldıysa denemeye hazırım
Tavsiyelere açığım
İyi günler

Mesajı Yazan: Arayan
Mesaj Tarihi: 13-Kasım-2017 Saat 01:19
Arkadaşım burası ateizimin propagandasını yapabileceğin yer deqil.İsteyen istediqine inanır seni baqlamaz .Aqiz kokusu hakkında konuşcaqin şeyler varsa konusalim.Bilgi paylaştıkça coqalir.

Mesaj Tarihi: 13-Kasım-2017 Saat 17:41

Sinüzit yok
Diş problemim yok
Deviasyon yok
Konkalar olağan
Polisler ve doktorlar
Bu mesleği yapan insanların yüzde 80'i paraya aç ve bitse de gitsek düşüncesi taşıyan insanlar
Paranın köpeği olmuşlar
Ayrıca forumu okurken öbür dünya kader allah bizi sınıyo falan diye yazan arkadaşlar gördüm iki gündür çok sinirliyim
Bu arkadaşlara tavsiyem var bu kafayla işleri çok zor biraz kafalarını çalıştırsınlar
Tavsiyelere açığım
İyi günler

Allaha olan yaşadıklarını birebir onunla paylaş ona dua et üzgünlüğünüde ona anlat birşeylerin yolunda gitmediğinden bahsedip yardım dile , bu senin yaptığın hataya bende çok düştüm yani bazı insanalar cepleri dolu eşleri işleri güpgüzel hayat onlara şimdiden cennet onlar dinden ondan bundan bahsetmeyi pek sever konuşmaya laf bulmak için , ama acılar çeken maddi manevi fiziksel ruhsal bir insan için yani BİLİMSEL olarak rahatsızlıklarını yok etmeden huzura kavuşamaz yani diyeceğim o ki herşeyi yolunda giden için din güzeldir başından hep sorun geçen için çelişkidir hep sınama der geçerler bu lafı diyenlerde hesap vericekler kendileri şimdi rahatlar şüphesiz inanıyoruz ALLAH adaletlidir ve merhametlidir , bizim ALLAH'tan istiyeceğimiz merhamettir kimseye zararımız olmasa bile ona karşı saygısızlık etmiş olabiliriz ama aynı şekilde ALLAH'tan istiyeceğim adalettir kul hakkı denen şey , insanlara zulmeden onları dışlıyan onların gelişmelerini engelliyen görevlerini iyi yapmıyanlar vesaire vesaire birsürü örnek duyarsız kalanlar hepsi için bir ADALET olmalı .

-------------

Mesaj Tarihi: 13-Kasım-2017 Saat 23:14

Sinüzit yok
Diş problemim yok
Deviasyon yok
Konkalar olağan
Polisler ve doktorlar
Paranın köpeği olmuşlar
Tavsiyelere açığım
İyi günler

endoskopi yaptır yada helikop bakteri var mı diye kan testi yada dışkı testi yapıyorlar.

bademcik taşı var mı ? bak aynada bademciğine. sinüzitte yoksa burun kaynaklı değil. bademcik ve boğaz alt taraf bölgeyi odaklan.

Mesaj Tarihi: 14-Kasım-2017 Saat 11:05

Ahmetmehmet1 ve bazenhisdediyor nickli arkadaşlara teşekkür ederim
Arayan nickli kişi içinde bikaç şey söyliyim
Burası kimsenin ateizm propagandası yaptığı bir yer değil
Bu tarz bi düşünceye nerden ulaştığını anlamadım
Mesajlarımız yayınlanmadan önce admin tarafından okunup duruma göre onaylanıyor
Yani rahatsız edici olsa yayınlanmazdı
Ayrıca sen niye üzerine alınıyosun
Senin yardımın eksik kalsın gönderilerime cevap verme kendi kendinle ilgilen benim yazdıklarımla değil
Benim yukarıdaki yazdıklarım bunun kader olduğundan bahsedip evinden hiç çıkmayan doktora gitmeyen insanlar içindi
Kurtulmak istiyor ama hiçbir şey yapmıyorlardı
Sanırım sende tanımladığım grubun bir üyesisin
Mesajımı bir kaç defa oku belki anlarsın

Mesaj Tarihi: 15-Kasım-2017 Saat 15:34
Hocam tip5 kokuda da efor sonrası kokuda azalma olur mu?

Mesaj Tarihi: 15-Kasım-2017 Saat 22:06

Hocam tip5 kokuda da efor sonrası kokuda azalma olur mu?

Tip 5 ağız kokusu asla kaybolmaz ve azalmaz. En baskın özelliği budur zaten
-M

Mesaj Tarihi: 27-Kasım-2017 Saat 00:03
Benim kardesimde agiz kokusu yok ama hep tuhaf bir tat hissettigini soyluyor ve bu tadin hic gecmediginden bahsediyor
Bende de hic gecmeyen bir tat var bogazimin arkalarindan bir yerlerinden tat aldigimi hissediyorum degisik bir sey
Kardesimden farkim ne yazik ki agzim kokuyor :)
Iyi ki de benim agzim kokuyor onun agzi kokmasin
Hocam bunu merakimdan soruyorum
Acaba norojenik durumun genetigimizle bir alakasi var mi?

Mesaj Tarihi: 27-Kasım-2017 Saat 13:58

hep tuhaf bir tat hissettigini soyluyor ve bu tadin hic gecmediginden bahsediyor Bende de hic gecmeyen bir tat var bogazimin arkalarindan bir yerlerinden tat aldigimi hissediyorum

Bu cümleniz Tip 5 nörojenik ağız kokusu için özgün ifadedir.
-M

Mesajı Yazan: muzdarip
Mesaj Tarihi: 23-Aralık-2017 Saat 00:01
Selamın aleyküm. Hocam bişey danışmak istiyorum. Ben kudret narını bugün aldım aç karına iki kapsül kullandım adamın tarif ettiği gibi. Koku kesildi o ağzımdaki afedersiniz dıikı kokusu gitti resmen bugün misafirler geldi rahat rahat konuşabildim. Şimdi bu kudret narı nereye etki yspıyor diyebiliriz tam olarak. Ve kalıcı mi yoksa geçici mi tedavi eder. Adam en zaman 3 ay kullanacaksın sesi 3 hafta kullan bi hafta ara ver o şekil de dedi. Size danışmak istedim. Teşekkürler iyi geceler dilerim Murat hocam

-------------
Umudunu Kaybetme ..

Mesaj Tarihi: 23-Aralık-2017 Saat 11:37
Sorduğunuz için teşekkür ederim
Kudret nası hakkında bir fikrim yok
-M

Mesajı Yazan: muzdarip
Mesaj Tarihi: 23-Aralık-2017 Saat 16:43
Hocam çoğu doktor öneriyormuş Tıpta da yeri var diyorlar. İlaç değil ama ek takviye olarak görüyorlar. İnternetten baktığımızda bi çok şeye faydası olduğu yazıyor. Özellikle mantar ve bakterilere bağırdaklara iyi geliyormuş. Bende bilmiyorum ama kullandım kullanalı hala koku yok 2 gündür. Sizden ricam siz daha bilgili ve bu işlere hakimsiniz. Az bi araştırmayapabikir misiniz bu kurtuluş yolumuz olabilir belki de

-------------
Umudunu Kaybetme ..

Mesajı Yazan: Arayan
Mesaj Tarihi: 23-Aralık-2017 Saat 21:48
Muzdarip bu aktar kimdir?Nerededir?İletişime geçmek isterim.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat