Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Ben iyileştim
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Ben iyileştim
Mesaj icon Konu: Ve olay bitmiştir... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   7 Sonraki >>
Yazar Mesaj
derdnz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 22
Alıntı derdnz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Eylül-2015 Saat 20:49
Teşekkür ederim hocam bilgilendirdiğiniz için.
Mehmet mesaj kutunu kontrol edebilir misin rica etsem,mesaj gönderilemiyor.
IP
lotears
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
Alıntı lotears Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Ocak-2016 Saat 18:18
Mehmet teşekkür ederim.
karbonat işe yaradı, anlattığın şekilde kullanıyorum ve koku sorunum kalmadı.
Murat hocam, karbonat ile çözüm sağlayabiliyor isek,tıbbi olarak problemim ne olabilir. dişlerimde ve ağzımda sorun olmadığını doktorlar söyledi. kbb de sorun yok dedi, mide için endoskopi yaptırmadım ancak doktor sorun olmadığını düşündüğünü söyledi.
sizce sorunum nedir ve nasıl kalıcı çözüm sağlayabilirim ?   
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2373
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Ocak-2016 Saat 21:23
Karbonat dediğimiz materyal sodyum bi karbonat oluyor, yanılmıyorsam Na(CO3)2 ile ifade ediliyor. Ağıza girdiğinde NaClO2 ye dönüşüyor. Dil üzerinde mevcut olan tip 1 kokuyu engelleyenin bu madde olduğunu düşünüyorum.
-M
IP
by_arda2
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 27
Alıntı by_arda2 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Ocak-2016 Saat 00:34
Murat hocam ,Karbonatlı suyu sürekli içmek herhangi bir sağlık sorunu teşkil edermi?
Mehmet bey özelden sordum ama burdan da sorayım; Karbonatlı su hala işe yarıyormu deneyelim mi?
Benimde tipik antibyotik ile geçen ağız/nefes kokum var (Kokunun nereden geldiğini bilmiyorum belki ikisindede geliyor ve ben koku hissetmiyorum.)
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Ocak-2016 Saat 08:28
Karbonatın içilmesini çok uygun görmüyorum fakat ağızda tutulmasının bir mahzuru olduğunu sanmıyorum.
-M
IP
by_arda2
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı by_arda2 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Ocak-2016 Saat 13:24
Hocam uygun görmüyorumu biraz açabilirmiyiz. Yani ben en ufak sağlık sorununa sebebiyet vereceğini bilsem içmem. Bi tarafı yaparken başkasını bozmayalım.
Not:bakkaldan satın almayın ingiliz karbonatı için diyor ekşisozluk ahalisi.
IP
Arayan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 205
Alıntı Arayan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Ocak-2016 Saat 14:58
Bende kullandim karbonati hemde uzun sure sadece kokunun karakterini deqistirdi .
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Ocak-2016 Saat 21:35
Orjinalini yazan: by_arda2

Hocam uygun görmüyorumu biraz açabilirmiyiz. Yani ben en ufak sağlık sorununa sebebiyet vereceğini bilsem içmem. Bi tarafı yaparken başkasını bozmayalım.
Not:bakkaldan satın almayın ingiliz karbonatı için diyor ekşisozluk ahalisi.

Karbonat içilmesi sindirim kanalındaki asit dengesini değiştirir. Bu konuyu forumda bir yerlerde detaylı olarak dile getirdim. Yeniden ayni şeyleri yazmamda fayda olmayabilir. Forumun arama seçeneklerini kullanınız.

İngiliz karbonatı ile bakkal karbonatı aynidir. Kilosu 12 (on iki) liradır

http://www.tipkimsan.com/catinfo.asp?src=sodyum+bikarbonat&Submit=Ara&cid=&brw=0

-M
IP
by_arda2
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı by_arda2 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Ocak-2016 Saat 21:44
Demekki pahalıya almışım hiç gerek yokmuş. 100gr ingiliz karbonatına 7.90 verdim.içinde 5 er gr'lık paketler var.
IP
Arayan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 205
Alıntı Arayan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ocak-2016 Saat 02:09
Ben kullandiqim surede etkisi les kokusu varken diski kokusuna donuyodu hepsi bu .Kokuda bi azalma olmadi sadece deqisti.Antibiyotikle biten koku bence o ilancin nerelere iyi geldiqini bilerek oraya yonelerek bulmada bir ip ucu olabilir
IP
ahmetmehmet1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 316
Alıntı ahmetmehmet1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Ocak-2016 Saat 19:26
Orjinalini yazan: Arayan

Ben kullandiqim surede etkisi les kokusu varken diski kokusuna donuyodu hepsi bu .Kokuda bi azalma olmadi sadece deqisti.Antibiyotikle biten koku bence o ilancin nerelere iyi geldiqini bilerek oraya yonelerek bulmada bir ip ucu bolabilir

bu karbonat olayı ne. suya karıstırıp içiyormusunuz ? birde ben denim
IP
acelya
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
Alıntı acelya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Şubat-2016 Saat 04:41
Arkadaslar merhaba son durumunuzu guncellermisiniz karbonat hakkinda?
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 122
Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Mayıs-2016 Saat 01:54
Evet bence de güncellense cok iyi olur. Ncort, lotears, by_arda2 vs. Lütfen bir cvp yazin okudugunuzda.
Bunu ben de deneyecegim. Ama korktugum tek konu, bunu icince bagirsagin ilk kisimlarinda asite ihziyaci olmasidir, yani sindirim icin. Sonraki pasajlarda alkali olmasi sorun degil. Korkum o ki, sindirimden sadece bakteriler sorumlu kalabilir..Bu da bir süre sonra bagirsaktan yayilan diski kokulu gazlara neden olabilir. Nefesle cikabilir. Vücudun dengesini bozup, sonra daha da kötü olmasindan korkuyorum. Diger yandan asit önleyici ilaclar kullanmak zorundayim zaman zaman. Bunlarin icinde Alüminyum dahi var. Bu haplar zararsiz mi diyorum kendime..Sonra o haplar da mide asitini kesiyor. Sanirim en önemli olan konu su: Mümküm olan EN DÜSÜK doz ile baslamak. Bu minimum dizu en az 2 hafta denemek. Eger hic fayda göstermiyorsa biraz yükselzmek..Ama Mehmetin yazdigi gibi yarim cay kasigini bir litrede gecmeyecek derecede. Cünkü faydasi varsa ömür boyu kullanacagiz, unutmamak gerekir. Her sey dozunda etkilidir, dozunu asiriya kacirdigimiz her sey zehire dönüsür.
Bu denemeyi sindirim basligi icine yazdigim tedavi sonrasinda uygulayacagim. Önce dis, antibiyotik ve probiyotik konusunu deneyecegim. Eger gecmezse bunu mutlaka ekleyecegim.
Arkadaslar biraz daha AKTIF olsak olmaz mi?
Herkes her basliga göz atip bir iki deneyimlere dair cümle yazsa, özellikle de KURTULAN ARKADASLAR! Bizi unutmayin lütfen... Yardim edin cözüm öneriyleriyle. Lütfen.
IP
Mehmet
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 388
Alıntı Mehmet Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Mayıs-2016 Saat 12:09
Günde 1-2 bardak karbonatlı su ile kokuyu baya bir baskilamistim. Günde 1 bardak içince koku yarına kadar engelleniyordu. Bazen bozuk beslenme artınca mesela; börek makarna vs. Kokuyu kesmek için karbonat miktarı 2 katına çıkıyordu. Genel sağlık için günde yarım çay kaşığı karbonat 350 CC lik bardağa koyup iciyorum. Bir kez bile hastalanmadim bu sene çok şükür.

Gelelim diğer konulara; sabah kalkınca oluşan kötü koku karbonatlı su ile beraber daha farklı bir kötü kokuya dönüyor ama 30 dk içinde geçiyor.

Bir arkadaş mide bağırsak ilişkisini sormuş. Mide ilaçlarının hemen hemen hepsi karbonatlidir. Aslında onları icmektense karbonat içmek çok daha mantıklı. Diğerlerinin içinde bilimum kimyasal varken bunda yok ve genel sağlık için çok iyi olduğu kanaatindeyim. Tabi zemzem suyu bile icsen dozajı asarsan catlarsin bilmem anlatabildim mi? :) probiyotik ile ilgili tecrübe mi ramazan evvelinde paylaşacağım bu arada inşallah haberiniz olsun
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Mayıs-2016 Saat 13:14
Bir sorum var ayriyeten:
Sizde de karbonatli su bir süre sonra (mesela 1 saat) balikimsi bir tat aliyor mu? Resmen balik tadi aldim bir saat sonra ictigimde. Cok tuhaf. Normal mi?
IP
Mehmet
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Mehmet Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Mayıs-2016 Saat 19:15
Bilemiyorum yeni başladıysanız günde 2-3 bardak için. 2-3 gün içinde anlarsınız zaten ise yarayıp yaramadigini
IP
by_arda2
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı by_arda2 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Mayıs-2016 Saat 02:15
Bezginbetul karbonatli suyu kullandim. Uzun zaman once ama. Ben koku alamiyorum dolayisiyla ise yaradimi bilmiyorum. Zaten bosa icdim, murat hocaya muayene oldum ve timografi sonucuma gore tip2 belirtileri var. Raporumda burnumdan 10 kat fazla h2 gazi geliyor fakat o gazda kokusuz imis. Devlette dr gittim murat hocanin raporunu verdim cok sasirdi ve hosuna gitti. Tomografi sonucunuda doktor anlasin diye ilgili yeri boyamis vs ama dr burda pek bisey yapamayiz uni hastanesine sevk edelim dedi ve yarin 8 de orda olmam gerek ve saat gecenin 02.30 u hala uyuyamadim. :(

Diger arkadaslarim finallere caliaiyor biz dr dr geziyoruz...
IP
Clean
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 6
Alıntı Clean Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Haziran-2016 Saat 01:56
Mehmet ağız kokusu hala yokmu, yada artma oldu mu ?
IP
Gemi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 35
Alıntı Gemi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Aralık-2016 Saat 21:38
Mehmet agız kokun tamamen geçti mi ?
Bir de (agız kokusunu yansıtmasa da) bilek testi yaptıgında ne oluyor merak ediyorum:)
IP
kokusmus
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 3
Alıntı kokusmus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2017 Saat 04:29
Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama 6 sayfa boyunca pek çok yerde karmaşaya yol açan meselenin aslı şudur: Sodyum bikarbonat reflü hastalarına doktorun yazdığı gaviscon double action isimli ilacın etkin maddelerinden birisi. (Bunu marka vermek için yazmıyorum, bende bu ilaçtan var şişesi karşımda duruyor,muhakkak başka markalar da vardır. Doktora kalmış.) Mehmet'in zaten problemi belli: reflü.

BU ilacın prospektüsünden bir bölüm:
...Bu ilaç, iki antasit ve bir aljinat kombinasyonundan oluşmaktadır. İlacın etkisi tamamen fizikseldir.
GAVISCON double action, alındıktan sonra mide asidi ile etkileşime girer. Bu etkileşim sonucunda mide içinde hareket eden nötr pH'a sahip jel oluşur. Bu sayede asitli mide içeriğinin yemek borusuna kaçma (gastroözofageal reflü) sıklığı azalır. Ağır durumlarda bujel yemek borusuna (özofagus) geçerek mide içeriğinin yemek borusuna temasını önler,mukozayı tahrişten korur ve iyileşme başlar.
GAVISCON double action mide asidi ve safranın özofagusa doğru reflüsünden kaynaklanan ağrıları, doğrudan doğruya reflüyü baskı altına almak ve asidi azaltmak suretiyle ortadan kaldırır...

Yani karbonat bakteriye etki etmiyor, bakteriyle savaşmıyor. Ancak bakteri oluşabilecek/barındırabilecek yaralı bölgenin iyileşmesi için zaman yaratıyor.Mehmet dediği gibi bakterilerinin yaşam alanını kurutmuş oluyor.

Peki ya bizdeki bakterilerin fazla mide asidinin tahrişine bağlı olduğu kesin mi ? Yani reflüden dolayı?
Bu kadar çok asit boğazımıza doğru gelse hissetmez miydik ?
En azından midemizde yanma hissetmez miydik ? Acı su, gıda artığı ağzımıza gelmez miydi ?
Peki o zaman doktor neden bana hiç faydasını görmediğim bu reflü ilaçlarını yazdı? LES gevşekliğiymiş benimkisi. İyi ama o zaman benim de rahatsızlık hissetmem gerekmez mi ? Yani kokuyu yukarı kaçıran mide kapakçığım asidi nasıl yemek boruma kaçırmaz ki? Yada eğer kaçırıyorsa neden yemek borum yara olmaz neden ağrı sızı hissetmem ? Yoksa Reflü yok mu bende ? Aklımda sorular, ağzımda koku, böyle böyle 20 li yaşlarımın ikinci yarısına geldim. insanoğlunun en yaşanası zamanlarından bir gün daha böylece çöpe gitti.Yemin ediyorum yaşlandım.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2017 Saat 06:46
Orjinalini yazan: kokusmus

....makas....
Peki ya bizdeki bakterilerin fazla mide asidinin tahrişine bağlı olduğu kesin mi ?

Bu noktada bir etkileşim var. Bakteri kolonizasyonu tahrişe ve iltihaba sebep olur. Bir süre sonra olay ikinci yönde de gerçekleşmeye başlar. Yani iltihaplanan yüzey daha çok bakteri kolonizasyonuna sebep olur.

Bu kadar çok asit boğazımıza doğru gelse hissetmez miydik ?
En azından midemizde yanma hissetmez miydik ? Acı su, gıda artığı ağzımıza gelmez miydi ?
Peki o zaman doktor neden bana hiç faydasını görmediğim bu reflü ilaçlarını yazdı? LES gevşekliğiymiş benimkisi. İyi ama o zaman benim de rahatsızlık hissetmem gerekmez mi ? Yani kokuyu yukarı kaçıran mide kapakçığım asidi nasıl yemek boruma kaçırmaz ki? Yada eğer kaçırıyorsa neden yemek borum yara olmaz neden ağrı sızı hissetmem ?

Çok isabetli sorgulama. Müsaadenizle dahil olacağım

Organizmanın hiç bir deliği sızdırmaz değildir. Vücuttaki bütün delikler hava (/sıvı) kaçırır.

Sağlıklı insanların mide kapağı 1 dakika boyunca 0.6 veya 1.6 ml havayı yemek borusuna doğru kaçırır. Bu miktar oturur pozisyonda ve yemekten sonra artar.

Nerden gelir bu hava? 1 yudum su bile içsek 7-8 ml hava gereksiz yere nidemize girer. Her yutkunmada bir miktar hava yutarız. Ayrıca sindirim kanalının alt tabakalarından yukarı sızarak mideye ulaşan bir miktar hava da bulunur. Yukarı sızan bunlardır. Eğer mide içeriği kokmuyorsa reflu ağız kokusu yapmaz. <- önemli

Mide kapağından yukarıya sıvı sızarsa yer çekimini yenmek zorundadır. Hiç bir şikayet vermeden 3-5 cm den yukarı geçmesi, hiç bir şikayet vermeden boğaza, burun içine ve orta kulağa girmesi bir senaryo veya bir fantaziden ibaret olabilir. Böyle fantazilere rastlamak mümkündür. Mide asiti her gün orta kulağa kaçıyor diyen bir ekol var. Bazı bilim insanları ise mide asidinin her gün boğaza ve dile geldiğini iddia ediyor.

Havanın kaçtığı kapaktan elbette bir miktar sıvı da yemek borusuna doğru kaçıyor olmalıdır. Yeterince keskin bir asit ise, özefagus terminali erozyonlu ise, asitin temas süresi uzun ise, mukozanın tamir kabiliyeti de yok ise bu durum mide yanması şikayeti verir. Aksi halde reflu hiç belirti vermeyebilir.

Özet olarak:
Mideden yukarıya bir miktar gaz ve sıvı geğirmeden ve istemsiz olarak sızabilir. Ancak bu durum fizyolojik sınırlarda ise şikayet vermez. Mide içeriği kokmuyorsa ağız kokusu yapmaz.
-M
IP
pharmacy
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 25
Alıntı pharmacy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2017 Saat 09:22
Hocam peki mide içeriği neden kokar ? Yani eğerki böyle bi sorun varsa bizlerde diğer insanlara göre ters giden olay nedir? Zira pekcok reflü hastası var fakat ağız kokuları yok
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2017 Saat 10:06
Orjinalini yazan: pharmacy

Hocam peki mide içeriği neden kokar ? Yani eğerki böyle bi sorun varsa bizlerde diğer insanlara göre ters giden olay nedir? Zira pekcok reflü hastası var fakat ağız kokuları yok

Hah.
İşte doğru soru bu.
Mide içeriği neden kokar?

Sindirim enzim eksikliği sebebi ile bağırsakta sindirilmeden kalan besin maddeleri bakteriler tarafından kokuşturulup bağırsakta biriken gazlar kapaklardan tersine geçişler yapabilir ve mide boşluğunda birikebilir. Veya mide öz sıvısında kükürt birikebildiği de söyleniyor. Üstelik az-buz değil 8 ppm kükürt biriktiğini söyleyen bir yazar var. Yanılmıyorsam Wu isminde bir Kore'li idi. Hatta o kadar ileri gitmiş ki, erozif gastrit teşhisi ağız kokusu ölçerek konulmalıdır diyecek kadar işi ileri götürmüştü. Bu gün meslektaşlarım arasında bunu abartanlar vardır. Gerek konu hakkında az bilgi sahibi olmaları veya gereksa para/prestij hırsları sebebi ile olayı ağız kokusu değil, sanki mide-kokusu gibi göstermeye çalışanlarımız vardır. Aldanmamak gerekir.

Kendi tespitim ve genel kanaat şudur:
Mideden sızıntı şeklinde ağıza yükselen (Tip 3) ağız kokusu fevkalade nadirdir. O kadar nadir rastlanır ki, yok kadar azdır. Varsa, gizli değildir. Kendini apaçık belli edecek şiddet ve özgünlükte mide şikayetleri ile kıvrandırarak ortaya çıkar zaten.
-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 525
Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2017 Saat 10:17
benim kardeşimde ciddi reflü var ağzına ekşi acı su geliyor mesela sabahları kalktığında leş gibi o koku geliyor ama biraz ağzını yıkıyıp birşeyler yedikten sonra geçiyor reflü böyle koku yapıyor sanırım sürekli düzenli şekilde eğer rahatsızlığı devam ediyorsa kişinin kokusuda devam eder diye düşünüyorum onlarda çok ileri boyutta olanlardır
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
Mehmet
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Mehmet Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2017 Saat 10:47
Reflü acaba geniz akıntısı yapar mı? Şeffaf koyu kıvamlı akıntının bir sebebi de bu olabilir. Öte yandan mide asidinin fazlalığından ziyade, azlığını reflü problemi ile ilişkilendiren doktorlar da var.
IP
pharmacy
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 25
Alıntı pharmacy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2017 Saat 12:38
Hocam, makaleyi aradım ama bulamadım. Peki sindirim enzimi takviyesi bu kişilerde tedaviyi sağlıyor mu?
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 525
Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2017 Saat 14:26
geniz akıntısı ile reflüyü nasıl bağladınız bilemiyorum ama , sinüzit akciğer ve burundan kaynaklanan rahatsızlıkların balgam oluşturduğunu düşünüyor ve biliyorum
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
pardon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 4
Alıntı pardon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2017 Saat 16:32
selam karbonat olayını ben de denemeye başlıycam yakın zamanda endoskopi yaptırdım yine bazı miğde ilaçları verdiler ama sonuç pek farklı değil. kronik yorgunluk var mı diye sormuşsunuz bende var. hatta bunu şöyle fark ettim dahiliye doktoruna ağız kuruluğum olduğu söyledim doktor beni fizik tedaviye yönlendirdi ordan bana eklem iltihabınız olabilir dediler ve bi ilaç verdiler bu ilaçtan sonra bende yorgunluk ağız kokusu ve kuruluğuyla ilgili aşırı gelişme oldu eskisi gibi iletişim kurabilmeye filan başladım ama hapın aşırı yan etkisi vardı ve gerekli testler yapılmadan verildiğini duyan başka bi doktor bırakmamı tavsiye etti. bırakınca aynı. şimdi bu testleri yaptırıcam haftaya. ama yorgunluğu ve ağız kuruluğu olan kişiler bence mutlaka bunu da göz önünde bulundursun çünki dilimdeki pas vs. ilk defa tamamen geçmişti.
IP
kokusmus
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı kokusmus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Haziran-2017 Saat 16:58
Orjinalini yazan: aydinmur

Özet olarak:
Mideden yukarıya bir miktar gaz ve sıvı geğirmeden ve istemsiz olarak sızabilir. Ancak bu durum fizyolojik sınırlarda ise şikayet vermez. Mide içeriği kokmuyorsa ağız kokusu yapmaz.
-M

Peki Hocam "Kronik Superfisyal Gastritis mide, endoskopik biyopsi" tanısı için de aynı şekilde düşünebilir miyiz ? Yani bu durumun oluşması için de fizyolojik sınırların üzerinde bir asidik ortam gerekmiyor mu ? Dolayısıyla yine reflü'de olduğu gibi yakınmalar olması gerekmez miydi ?

Belki saçmalıyorum bilmiyorum, ben de diğerleri gibi sadece sebebi bulmak istiyorum. Ama hiç kimse tam bir şey söylemezken hatta "boş ver olur öyle" diyen doktorlar bile çıkarken hiç kolay olmuyor sebebi bulmak. Sonra da eve dönüp bir günümüzü daha defnediyoruz.

Bu sebepten, burada yaptığınız şey için minnetarım.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Haziran-2017 Saat 16:14
Orjinalini yazan: kokusmus

Peki Hocam "Kronik Superfisyal Gastritis mide, endoskopik biyopsi" tanısı için de aynı şekilde düşünebilir miyiz ? Yani bu durumun oluşması için de fizyolojik sınırların üzerinde bir asidik ortam gerekmiyor mu ? Dolayısıyla yine reflü'de olduğu gibi yakınmalar olması gerekmez miydi ?

Superficial kelimesi yüzeyel anlamına gelir. Yüzeyel gastriy her hangi sağlıklı bireyin sağlıklı olan mide mukozasında geçici dönemler için ortaya çıkıp kendiliğinde kaybolabilri. Ne önemli bir hastalıktır ne de belirti vermek zorundadır.
-M
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Haziran-2017 Saat 16:27
Orjinalini yazan: pharmacy

Hocam, makaleyi aradım ama bulamadım. Peki sindirim enzimi takviyesi bu kişilerde tedaviyi sağlıyor mu?

Her iki makalenin orjinalini buradan alıp okuyabilirsiniz.

http://agizkokusu.org/arsiv/!hpylor2.pdf

http://agizkokusu.org/arsiv/!hpylor4.pdf

Sindirim enzim takviyesinin bu vakalardaki etkisi üzerine her hangi bir bilgim yok
-M

Düzenleyen aydinmur - 14-Haziran-2017 Saat 16:28
IP
kokusmus
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı kokusmus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Haziran-2017 Saat 19:05
1-Mide içeriğinin kokmasından ve bakterilerden bahsettiğiniz yazıyı şöyle bitirdiniz:
Orjinalini yazan: aydinmur

Kendi tespitim ve genel kanaat şudur:
Mideden sızıntı şeklinde ağıza yükselen (Tip 3) ağız kokusu fevkalade nadirdir. O kadar nadir rastlanır ki, yok kadar azdır. Varsa, gizli değildir. Kendini apaçık belli edecek şiddet ve özgünlükte mide şikayetleri ile kıvrandırarak ortaya çıkar zaten.

Evet, H.pylor'im var ama kokunun kaynağı bu olsaydı bu referansa göre bir şekilde hissetmem gerekirdi.(Kokudan okuduğumu anlama yetimi de kaybetmediysem!)
Ek olarak ilk 2' sinin yaptığı gibi mide ilaçları(helipak dahil) yazmak yerine, 3. gittiğim doktor "sende mide problemi olsaydı odaya girdiğinden beri biz bunu hissederdik" demişti.
2- H.pylorim var ama sadece normal durum olarak değerlendirdiğiniz "Kronik Superfisyal Gastritis"im var.Muhtemelen şuan yok. Onun da sebebini tahmin edebiliyorum.

O halde mide kaynaklı koku olmadığına hüküm verebilir miyim? Daha kurcalamam gereken kemik eğriliğim, bademciklerden ara ara çıkardığım az da olsa beyaz şeyler(taş değiller yumuşak ve dokununca dağılıyorlar) ve gömülü 2 yirmilik dişim var. Önce mideye baktırdığımı düşünmeyin sakın zira ben de herkes gibi diş > kbb > dahiliye güzergahını takip ettim.
IP
majeste3553
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 10
Alıntı majeste3553 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Haziran-2017 Saat 19:09
hocam bendede reflü var ama , afedersiniz geğirdiğimde koku falan yok aksine yemeğin kendi kokusu geliyor.

Bu da bana bunu düşündürüyor eğer koku mideden dolayı ise geğirdiğim esnada sürekli duyduğum kötü kokuyu yine duyardım.

Sizce de öyle olması gerekmez mi hocam ?

ve hocam tip-5 hastası olanlarda kokuyu karşıdaki kişi alır mı ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Haziran-2017 Saat 07:41
Orjinalini yazan: majeste3553

hocam bendede reflü var ama , afedersiniz geğirdiğimde koku falan yok aksine yemeğin kendi kokusu geliyor.Bu da bana bunu düşündürüyor eğer koku mideden dolayı ise geğirdiğim esnada sürekli duyduğum kötü kokuyu yine duyardım.

Evet evet.
Tip 3 ağız kokusu hepsi değilse bile geğirmelerin bazılarında bireyin kendisinin de hissedebileceği kötü koku ortaya çıkar. Tip 3 ağız kokusu fevkalade nadirdir.

Eğer Tip 3 ağız kokusu varsa birey zaten bunu bilir. Şiddetli ve hiç kesilmeyen mide ağrısı, yutkunma, geğirme, kusma şikayetleri vardır. Yutkunamaz, yediğini sindiremez, kusar, açlıkta mide yanması, toplukta şiddetli sancısı olur. Ağız kokusunu düşünecek vakti bile olmaz. Ağız kokusu ikinci hatta üçüncü sıradaki şikayetidir. Zaten bu hastalar ağız kokusu için gelmezler. Başka şey için doktora giderler.

ve hocam tip-5 hastası olanlarda kokuyu karşıdaki kişi alır mı ?

Hayır almaz.
Birey karşısındakinin kokuyu aldığını zanneder. Çok belirleyici değildir ama, kısa bir ip ucu olarak söylüyorum: kendisi elini ağzına kapatıyorsa fobik, başkalarının elini ağzına kapattığını söylüyorsa imajiner kategorisine girer.

Şuraya göz atmak isteyebilirsiniz

http://www.agizkokusu.org/psikolojik-agiz-kokusu.html

-M
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Haziran-2017 Saat 22:39

Sevgili Arkadaslar,  

benim size tavsiyem, asagidaki deneyimlerimin sonucu olan seyler.
Marka ismi kullandigim icin umarim Murat Hocam bu yazimi silmez. Bu linkteki ürünler sadece bir örnek. Muhtemelen Türkiye'de aynilari veya benzerleri vardir. Sadece kiyaslayabileceginiz bir örneknolmasi acisindan yolluyorum.

Benim simdiye dek deneyimledigim tüm olasiliklardan vardigim sonucu kisaca aktarmak istiyorum. Öncelikle belirtmek isterim ki, bir TMAU testi yaptirmadim, sadece kendi deneyimlerimden neyin kokuyu arttirip, neyin azalttigini anladim.  
Ayrica bu yazdiklarimi, benimle ayni yahut benzer deneyimler yapan kisilere tavsiye ediyorum. Hepinize yarayacak diye bir sey yok. Benim durumuma benzeyen kisiler deneyebilir.  
Hepimizin koku nedeni ayni degil elbette.  

Kisaca yaptiklarim:  
1. Kolin degeri düsük gidalari tüketiyorum. Kolin degeri yüksek yiyecekleri tükettigimde kokunun tavan yaptigini gördüm. Hepten Kolinden uzak durmak yanlis yine de, cünkü basta beynimiz olmak üzere, vücüdumuza aslinda yararli bir maddedir Kolin. Bu yüzden kimseyle görüsmeyeceginiz bir günden önceki aksam yiyebilirsiniz. Kokunun artışı o aksam baslar ve ertesi iki gün sürer.  
Hic dokunmadigim yiyecek ve icecekler:  
Yumurta, cikolata, kakao, kahve (!) tavuk eti, kirmizi et, salam, lahana, brokoli, ispanak.  
Burada bir liste. Bu listedeki gıda isimlerini google ceviri programina yazip, neyin ne oldugunu anlayabilirsiniz. Sag taraftaki rakamlar Kolin degerlerini yansitiyor.  
http://www.vitalstoff-lexikon.de/Weitere-Vitalstoffe/-Phosphatidyl-Cholin/Lebensmittel.html  

2. Probiyotik 
Önce 4 hafta boyunca İnulin içeren bir Probiyotik kullanin. 
İnulin dogal olarak almanca ismi Chicoree olan sebzede bulunur. Türkce cevirisinde Hindiba diye adlandirildi, ama görselde marul türü bir sey cikiyor.  
Benim bahsettigim sebzenin ismi galiba beyaz Hindiba. Kücük, el kadar, lahanaya benzeyen bir sebze. Bu sebzenin sezonu Ekim ayinda baslar ve Mart'a kadar sürer. Su an sezonu olmadigi icin İnulin iceren bir Probiyotik sectim. Soguk axlarda bu sebzeyi mutlaka tüketin. 
Nedeni, aldığınız "iyi" bakteriler icin ideal bir ortam saglar. Bagirsaga cok yararlidir ve Probiyotigin daha etkili olmasini saglar.  
4 haftadan sonra yüksek dozda bir Probiotigi ekleyin. 
Gerci su da var, Probiyotik ne kadar güclü olursa olsun, bagirsakta barinan bakteri sayisinin ancak cok cok kücük bir miktarina tabül eder. Bu yüzden hem yüksek dozlu bir probiyotik olmasi hem de uzun süre kullanilmasi gerek. 
Lakin biraktiginizda bagirsaginiz belki de bir kac hafta ya da ay icinde yine ayni hale gelecektir. Bu yüzden alti ila dokuz ay boyunca yüksek dozda alip, ardindan da düsük dozda birakmamak üzere devam ettirmeli.  
Benim sectigim ürünler bunlar:  
1.  
https://www.myfairtrade.com/de-de/themen/darm/probiotika/combi-flora-probiotika.html  

2.  
https://m.shop-apotheke.com/arzneimittel/6798312/darmflora-plus-select.htm?gclid=CJaPl-r_vdQCFUKVGwodWOMONw&expa=gglpa&adword=google-producta/{campainid}/35914977500/&ef_id=WUF4LgAAAIYnQVSR:20170614184751:s

Ilkinde İnulin ve yaklasik 4 milyar Bifido ve Lakto türü bakteriler mevcut. Bundan sabah iki tane aliyorum.  
Ikincisinde ise hap başı 12 Milyar Bifido ve Lakto bakteriler ve ayriyeten B vitaminleri var. Ayrica B vitamini almiyorum. Öglen ve aksam ikişer adet aliyorum.  
Yani bundan dört, digerinden 2 tane.  

Ayrica yaptiklarim sunlar:  
Bende asiri ter kokusu/Vücut kokusu da oldugu icin, asit orani düsük duş jeli/sabun kullaniyorum. PH degeri düsük olan, 6'nin altinda yani. 
Bu ayrica vücut kokusunu dengeliyor.  

Bunu disinda kilolu olanlara tavsiyem:  
Mutlaka kilo verin! Günde en fazla iki defa yemek yiyin. Tika basa yemeyin. Yürüyüs yapin. Hücrelerinize, kaniniza oksijen girmesini saglayin. Yürürken derin derin nefes alip verin.  
Sinuz rinse kit kullanin. 
Icine tuz ve karbonat karistirin. Iki defa burnunuzdan cekin.  
Ve en önemlisi: Günde 3 litre suyun altina inmeyin. Kahveye asla dokunmayin. Sabahlari uyanir uyanmaz üc bardak ilik su icin. Gün boyu devam edin. Suyun soguk olmamasina özen gösterin. Isteyen rezene, papatya veya yesil cay da ekleyebilir.  
Yemeklerinizde beyaz ekmek(!!!), tatlilar, kizartilmis patatez türü seyler eklemeyin. Yontulmus pirinc kullanin (kabuksuz). Salata ve sebze oranini yüksek tutun. Iyi yaglar tüketin, mesela zeytin yagi. Kilo verirken aman ha yagi eksik etmeyin, ters etki yapar. Margarinden uzak durun.  
Seker yemeyin. Meyve yiyin, ama en en en cok elma elma tüketin meyvelerin icinden. Midenize ve bagirsaginiza cok faydali. Cok tatli elma türlerini tercig etmeyin. Hafif eksimsi olanlar en uygun olanlaridir. Fruktoz orani yüksek olan meyveleri az tüketin. Salatinza zeytin yaginin yaninda limon ve sirke de katin.  
Tatli sakizlar cignemeyin. 
Dileyen ayrica sindirim enzimleri de kullanabilir. Onlari da ekleyecegim. Henüz denemedigim icin bir tavsiyede bulunmuyorum. 
Ayrica VitD degerinizi kanda belirleyin. 
Bende kronik olarak düsük. VitD3 aliyorum. Bunun disinda günde ini defa 400lük Magnezyum hapi, 150lilik VitC ve aklima geldikce cinko hapi. Bunun agizda emileni var. Iki günde bir tane alirsaniz yeterli. Haftada bir/iki defa da yesil bitkileri miksere atiyorum suyla. Cok yararli. Mesela maydanoz, roka vs. Bir su bardagi kadar icin. 

Simdilik bu kadar. Bunu 6 ay yapmadan kimse "bende etkisi olmuyor" demesin. Bende de uzun sürdü..ama simdi oldukca rahatim. 
IP
BezginBetül
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı BezginBetül Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Haziran-2017 Saat 23:03
Bir düzeltme:PH degeri konusunu hep karistiriyorum.
Kullandiginiz sabunun/duş jelinin PH degeri 5.5 ile 6.5 arasi olmali.
Bir de unuttugum bir sey daha var. Imkani olan klorofil hapi da kullanabilir.
Icinde iyot oldugu icin ve romatizmal hastaliklari olan insanlara tavsiye edilmedigi icin ben kullanmiyorum. Guatir rahatsizligimdan dolayi iyot iceren gidalari tüketmem yasak.
Yani sizde bu konularla ilgili bir sorun yoksa, bu hapin da tavsiye edildigini cokca okudum (vücut ve agiz kokusuna karsi).
IP
majeste3553
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı majeste3553 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Haziran-2017 Saat 10:54
hocam merhaba

ben bi konu hakkında daha sizden yorumlarınızı bekliyorum.

bendeki koku ağız hijyeni değil , mideden , reflüden kaynaklı değil üstüne üstün bende reflü belirtileri yok denecek kadar az var sadece kalbimin alt tarafı şişkin bu yaşıma kadar ağzıma acı su geldiğini hatırlamayırum bile bu yüzden reflüden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum , kbb bölümlerine gittim burnumda birşey olduğunu söylüyorum onlar rahatsız edici bir durum yok yani bizlik bir durumda değil dediler , bu sefer ağız kuruluğuna taktım kafayı ağız kuruluğunu araştırınca bi kaç belirtisi var bende dil ağrım var sürekli kök kısmında , kitap okuyunca , konuşunca dudaklarım kup kuru oluyor , ağzımın içi yapış yapış , dişlerimi fırçalarken o macunun kokusu dilimde kalıyor 2-3 metreye kadar macunun değişik bir kokuyla karşıdakini rahatsız ediyor. , bir şey yesem yemesem hiç kesilmeyen kötü tat var ağzımda , misvak kullandığım zamanlarda bile o misvağın kokusu iğrençleşiyor.

ve size kendime çektirdiğim eziyetleri anlatmak istiyorum.

2 sene first meyve aromalı sakız tükettim 2 sene sonunda artık onun etki etmedğini fark edip

2 sene olips şeker tükettim 1 sene hep portakal , 1 sene de nane aromalısını kullandım bunlarda 2 sene sonunda artık etkisini göstermemeye başladı ve daha iğrenç bir kokuya sebep olduklarından

Misbon kahve aromalı şekerler vardı onlarıda yaklaşk 1 sene falan kullandım onlarda aynı şekil sonradan rahatsız edici koku yaymaya başlayınca

2 3 ay bol tuzlu çekirdekler vardı onları sürekli cebimde taşırdım onlarda kesiyordu kokuyu ama 2 3 ay sonunda oda baya bi kötü yaymaya başlayınca

1-2 boyunca falım meyve aromalı sakızlar kullanmaya başladım artık meyve aromalı falım sakızlarda daha iğrenç bir tat koku oluşturdğundan 2 sene boyunca damla aromalı sakız kullandım ve artık oda etki etmiyor aksine diğerleri gibi kötü tat ortaya çıkıyor.

abarıtısız bunları bu kadar süre hep kullandım

acaba ağızdaki yapışkanlığın sebebi bunlar mı ?
tükürük bezlerime bir zarar vermişler midir ?

ve oruçluyken tükürük testi mümkün müdür hocam
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Haziran-2017 Saat 14:01
majeste3553:
- Tükrük testi nedir ben bilmiyorum. Suya tükür, batrsa bilmemne, batmazsa bilmemne şeklinde uydurulan bir hurafe var. Eğer tükrük testi derken bunu kast ediyorsanız, bu test oruçlu iken de oruçsuz iken de hiç bir şeyi göstermez.

- Hijyenik tertemiz diş fırçaları dururken mikrop yuvası haline dönüşebilen Misvak kullanmayınız. Banat orta sert compact diş fırçası ucuz ve kalitelidir. Yumuşak fırçalardan uzak durunuz.

- Aromalı şeker ve sakızlar tükrük bezlerine her hangi bir zarar veremezler.

-M
IP
majeste3553
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı majeste3553 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Haziran-2017 Saat 14:54
PEKİ HOCAM ÇOK SAĞOLUN

TÜKÜRÜK TESTİ DEDİĞİM BİR DİŞ HEKİMİ BİR KBB DOKTORUNA GİT ONLAR YAPIYOR DEDİ TÜKÜRÜĞÜN %KAÇ OLDUĞUNA GÖRE AĞIZ KURULUĞU VARMI YOKMU DİYE TEŞHİS GETİRMESİ İÇİN BİR YÖNTEMMİŞ

VE

SİGNAL ÇİNKOLU MACUN VE ÇİNKOLU GARGARSINI KULLANIYORUM ÇİNKOLU OLDUĞUNDAN DOLAYI ÖMÜR BOYU ARALIKSIZ GÜNDE 2 DEFA KULANILMASINDA BİR SAKINCA VARMIDIR ?

IP
ahmetmehmet1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 316
Alıntı ahmetmehmet1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Haziran-2017 Saat 00:41
bütçesi olmayanlar için 33 euro iyi para çünkü her ay birde.

http://urun.n11.com/saglik-destek-urunleri/probien-probiyotik-prebiyotik-sinbiyotik-en-genis-icerik-P131052764

probien var. 5 milyar bakteri var. sabah akşam 10 milyar eder. tabi ben günde 1 tane alıyorum. her şeyin fazlası zarar. düzenli kullandımı zaten bağırsak eski haline geliyor.

@majeste3553

ağız kuruluğun en önemli şeyi. şekerdir. sen sürekli şekerli sakız olips filan yedi isen şeker tükürüğü kurutuyor ağız kuruluğu yapıyor. git sağlık ocağa şeker testi yaptır ağız kokusuda yapar.

yine kbb git ( farklı bir doktora iyi anlayan ) burun eti varsa, burun eğriliği oda ağız kuruluğu yapıyor.

yine 2-3 litre günde su içmiyorsan oda yapar. tabi tahminim burun yada şeker yüzündendir.
IP
<< Önceki Sayfa   7 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu