Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Söyleyeceklerim var
 Ağız Kokusu | GENEL AĞIZ SAĞLIĞI soru ve cevapları | Söyleyeceklerim var
Mesaj icon Konu: Diş macunu seçerken Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2373
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Konu: Diş macunu seçerken
    Gönderim Zamanı: 17-Mayıs-2015 Saat 13:59
Kullanacağınız diş macununu çiğneyiniz.

Çıtır-çıtır sesi geliyorsa bu diş macununu kullanmaya devam ederseniz dişleriniz aşınır ve soğuk kamaşmaları, soğuk hassasiyeti ortaya çıkabilir.

-M
IP
ncort
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 162
Alıntı ncort Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Mayıs-2015 Saat 15:26
Siz hangisini kullaniyorsunuz?
IP
Mehmet
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 388
Alıntı Mehmet Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Mayıs-2015 Saat 23:16
Teşekkür ederiz hocam bilgilendirdiğiniz için. Diş nasıl fırçalanır bununla ilgili bir yazınız var mı?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Mayıs-2015 Saat 07:22
Orjinalini yazan: ncort

Siz hangisini kullaniyorsunuz?

Diş macunlarının içerisinde etken maddeler aşağı yukarı aynidir. Tatlandırıcısını, veya renklendiricisini veya aşındırıcısını değiştirip sanki mucize bir ürün icat edilmiş gibi başka bir marka veya model adı altında piyasaya diş macunu sürülmektedir.

Türk malı kullanın. veya En ucuzunu kullanın. Tv reklamlarına itibar etmeyin.
-M
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Mayıs-2015 Saat 07:25
Bir kaç tane özel kimyasal yapısı olan diş macunu vardır. Stronsiyum, KOH veya bazı katkılar içerirler. Onları özel durumlarda zaten hekiminiz reçete eder.
-M
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Mayıs-2015 Saat 07:48
Orjinalini yazan: Mehmet

Teşekkür ederiz hocam bilgilendirdiğiniz için. Diş nasıl fırçalanır bununla ilgili bir yazınız var mı?

Buyrun:
http://www.aydinmur.com/dis-nasil-fircalanir.html

Sohbet anlamında size bir sır vereyim: Ülkemizde bireyin diş fırçalamayı öğrenebileceği bir kaynak yok.!

Milli Eğitime bağlı ders kitaplarımızda dişin nasıl fırçalandığı yazılı değildir. (yeni kitaplarda yazılı olup olmadığını bilemiyorum)

Klozet kapağında bile prospektüs vardır ama diş macunu kutularında prospektüs yoktur. Birey diş macunu kutusundan da diş fırçalamayı öğrenemez. Sağlık bakanlığına dilekçe üstüne dilekçe verdim. Diş macunu firmalarına mektup üstüne mektup yazdım. Telefonlar açtım, diş macunu içine prospektüs koydurmayı başaramadım.

Gazete köşelerinde sağlık magazin dedikodusu köşelerinde ve internet kirliliğinde insanlar dişlerini nasıl fırçalayacaklarını öğrenemiyorlar. Bir gün gazetede "yemekten sonra diş fırçalamayın" diye bir haber okudum. Epey sinirlendim. Gazeteyi aradım haberin kaynağını sordum. Kaynak yoktu tekzip istedim. 1 hafta sonra ayni sayfada tekzip yayınlattım. Sorumsuzca halk sağlığı ile oynadılar.

Her birey bana diş fırçalamayı öğret diyerek diş hekimine gitmez. Halkımız diş fırçalamayı Amerikan filimlerinin diş fırçalama sahnelerinden öğreniyor.

Diş hekimliği fakültelerinde diş fırçalamayı yazan bir ders kitabımız yoktur. Derste hoca anlatır biz dinleyerek öğreniriz. Kalıcı bilgi aktarımı olmadığı için gri renklidir, kulaktan dolma dedikodular ile gelecekte kolayca kirlenebilen bir bilgi olarak öğreniriz. (Yazılı öğretiler gelecekte geri dönüp tekrar okunabileceği için daha değerli ve kalıcıdır. )

1970 li yıllarda taşra üniversitesinden bir hoca, bu gün piyasamızda bulunmayan bir ders kitabına meslektaşlarımız öğrensin diye dişin nasıl fırçalanacağını anlatmış. Onun dışında fakültelerimizde hiç bir bilgi kaynağında dişlerin nasıl fırçalanacağı yazılı anlatılmamaktadır. (Böyle bir eser varsa bile benim haberim yok)

O yıllardan sonra ilk defa bir ders kitabına dişlerin nasıl fırçalanacağını yazdım. http://www.aydinmur.com/agizmikrobiyolojisi.html Bundan sonra yetişen genç meslektaşlarımız faydalansın istedim.

Ayrıca yukarıda linkini verdiğim veb sayfasına halkımız öğrensin diye diş fırçalamayı yazdım.

Bu bedenin içinde bu kadarını yapabildim.
-M
IP
Mehmet
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 388
Alıntı Mehmet Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Mayıs-2015 Saat 21:01
Sağ olun hocam faydalı oldu. Peki ön tarafları yukarı aşağı fırçalayacağız da azı dişlerinin iç kısımlarını nasıl yapacağız? Dişlerin arka kısmını nasıl fırçalayacağız?
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif
Gönderilenler: 366
Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Ocak-2022 Saat 19:23
Orjinalini yazan: Tospik

Arkadaşlar Sensodyne F marka florürlü diş macunu aldım, boğazımı inanılmaz kuruttu ve ağız kokum korkunç arttı. Bunun sebebinin bu macun olduğunu ancak 1 hafta sonra anlayabildim. www.sikayetvar.com sitesinde de benzer pek çok şikayet yapılmış. Millette aft ve yara da çıkarmış ağızda ama Allah'a çok şükür bende sadece ağız ve boğaz kuruluğu yaptı.

tıkla
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 525
Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Ocak-2022 Saat 19:46
İnan diş macunu ağzımı kuruttuğu için macunsuz fırçalamayı tercih ediyorum. Keşke murat hocanın çinko içerikli ağız ve diş sağlığına faydalı formülleri diş macunu formunda satışa arz edilse hem insanlığa faydalı bir iş olur hem hak eden insanlar para kazanmış olur. Ben insanlara zarar veripde para kazanan insanları dinleyince, görünce üzülüyorum.
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu