Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: Hikayenizi yazın Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4
Yazar Mesaj
Melina
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 220
Alıntı Melina Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Haziran-2022 Saat 22:54
Aynen mutlaka öyle bir problem var ama doktora bunu sorduğunuzda yeterli su icmiyorsundur diyip gecistiriyor. Görünürde bariz bir sorun olmadığı içinde detaylı araştırılmiyor ve önemsenmiyor acikcasi
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 360
Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Haziran-2022 Saat 07:31
Murat hocanın yazılarından hatırlıyorum, bol su içerek tükürük salgınızı artıramazsınız demişti çünkü tükürük bezleri yeterince çalışmıyorsa çalışması için su içmek bir fayda sağlamaz, KBB hekimine gitmek gerekir ancak gün içinde sık sık su içmek kokuya karşı özellikle dilden kaynaklı olana karşı etkili.

Suyu da azar azar ama sık sık içmek gerekir tecrübelerimden öğrendim kadarıyla. Cam şişe, mataranıza suyu koyun ve her 10-15 dakikada bir ikişer yudum için. Ağzımız sürekli su ile temasta olunca hem biriken bakterilerin bir kısmı yutularak mideye yollanıyor hem de dil sırtı sudaki oksijenle temas ettiği için oksijensiz ortamda yaşayan ve koku üreten bakterilerin işini zorlaştırıyor. Buna benzer bir açıklaması vardı yanlış hatırlamıyorsam su içmenin faydası olarak.
IP
marquex
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 7
Alıntı marquex Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Haziran-2022 Saat 15:35
Orjinalini yazan: Melina

Merhaba benim de sorunum sizinle aynı ağız kuruluğu ve ağız kokusu. Yıllardır geçmeyen ağız kuruluğu bendede var ağız kokusuyla birlikte beraber. Bendede bunu yapacak fizyolojik bir sorun olmadığı söyleniyor henüz bende bulamadım sebebini yalnız degilsiniz yani forumda

Kaç yıldır bu sorunla uğraşıyorsunuz?Tükürük bezlerinize vs baktırmayı denediniz mi acaba sorun ondan kaynaklı olabilir mi?Ayrıca bazenleri benim yattığım oda bile kötü kokuyor sanırsam nefes kokumdan dolayı yani anlamadım ağız kokusu ve nefes kokusu farklı şeyler değil mi
IP
marquex
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı marquex Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Haziran-2022 Saat 15:42
Orjinalini yazan: Tospik

Murat hocanın yazılarından hatırlıyorum, bol su içerek tükürük salgınızı artıramazsınız demişti çünkü tükürük bezleri yeterince çalışmıyorsa çalışması için su içmek bir fayda sağlamaz, KBB hekimine gitmek gerekir ancak gün içinde sık sık su içmek kokuya karşı özellikle dilden kaynaklı olana karşı etkili.

Suyu da azar azar ama sık sık içmek gerekir tecrübelerimden öğrendim kadarıyla. Cam şişe, mataranıza suyu koyun ve her 10-15 dakikada bir ikişer yudum için. Ağzımız sürekli su ile temasta olunca hem biriken bakterilerin bir kısmı yutularak mideye yollanıyor hem de dil sırtı sudaki oksijenle temas ettiği için oksijensiz ortamda yaşayan ve koku üreten bakterilerin işini zorlaştırıyor. Buna benzer bir açıklaması vardı yanlış hatırlamıyorsam su içmenin faydası olarak.

Evet ben de öyle yapıyorum herzaman yanımda su taşımaya çalışıyorum yudum yudum içiyorum ama pek bi etkisi olmuyor o ağızdaki kuruluk ve kötü tat açısından.Bu kuruluktan kurtulmak için bir şeyler yiyorum genelde bu kısa süreli de olsa işe yarıyor.Ama üzücü olan 20-30 dakika sonra yine aynı ağız kuruluğu devam ediyor.Dışarda sakız çiğnemek iyi oluyor ama her zaman her durumda da sakız çiğnenmiyor ki.Sizce ağız kuruluğunun,kokusunun etkisini azaltmak için dışarda ne yapabiliriz? var mı önereceğiniz bir şeyler?
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 360
Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Haziran-2022 Saat 16:50
Orjinalini yazan: marquex

Evet ben de öyle yapıyorum herzaman yanımda su taşımaya çalışıyorum yudum yudum içiyorum ama pek bi etkisi olmuyor o ağızdaki kuruluk ve kötü tat açısından.Bu kuruluktan kurtulmak için bir şeyler yiyorum genelde bu kısa süreli de olsa işe yarıyor.Ama üzücü olan 20-30 dakika sonra yine aynı ağız kuruluğu devam ediyor.Dışarda sakız çiğnemek iyi oluyor ama her zaman her durumda da sakız çiğnenmiyor ki.Sizce ağız kuruluğunun,kokusunun etkisini azaltmak için dışarda ne yapabiliriz? var mı önereceğiniz bir şeyler?

Dostum ağız kuruluğu bir sonuçtur yani tükürük bezlerinde bir sorun varsa salya üretimi azalır. Sebep tükürük bezinin yeterince çalışmamasıdır sonuç ise ağız kuruluğudur ve fakat ağız kuruluğu da ağız kokusunu artırarak ilk durumda sonuçken bu durumda sebebe dönüşür.

Ağız kuruluğunda ne yapılır bilemem hekim değilim çünkü. Öncelikle ağız kuruluğuna gerçekten tükürük bezleriniz mi sebep oluyor bunu kesin bir şekilde teşhis ettirmeniz gerekir KBB uzmanına. Biz Türk milleti olarak kendimiz teşhis koyarız, tedavimizi de planlarız kendi başımıza doktora gitmeden. 😁

Eğer sürekli stres altında geçen bir yaşam döngümüz varsa ağız kuruluğu olur, olağan bir durum bu. İş, eş, okul, aile, çocuklar, sağlık sorunları, gelecek kaygısı, aşk hayatı. En büyük stres kaynakları bunlar, hayatımızı neredeyse bunlar yönetiyor bilirsiniz.

Eğer bunlarda sürekli bir sıkıntımız varsa evhamlı , her şeyi kafaya takan pimpirik kişiliğimiz varsa 24/7 stres altında kalınca tükürük akışı da yavaşlayabiliyor.

Daha önce de yazdım, kovboy filmlerinde kovboylar düello yapmak için karşı karşıya geldiklerinde birbirlerinin gözüne bakarak yere tükürürler. Bunun anlamı "şimdi düello yapacağız birimiz öleceğiz ama bak senden korkmuyorum ve yere tükürebiliyorum çünkü korksaydım tükürük bezlerim tükürük salgılayamayacak ve ağzım kuru olacaktı" demektir. Örnek için tıkla

Sonuç olarak kafaya sürekli taktığınız bir şey varsa ağız kuruluğu olma olasılığı yüksek. Tükürük bezi sorunu da olabilir, en doğru teşhisi ilgili hekim koyar. Ona danışmak lazım, forumdan öğrenilmez bu iş.

Ayrıca bu forumda herkeste de ağız kuruluğu yok, gidin doktora belki de sorunun çözümü sizin için çok basittir.
IP
someday
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 4
Alıntı someday Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Haziran-2022 Saat 18:19
@tospik ahahah kovboy anektodu iyiymiş. Kovboyların düellolardaki bilimsel yaklaşımı bile tek başına adamların teknoloji ve bilimde neden bizim önümüzde olduğuna işaret ediyor. Şakası bir yana,stres ağız kuruluğunun temel nedeni fakat bi kbbciye uğrayıp tükürük bezleri kıntrol ettirilebilir. Belki de o kadar basittir.
IP
Melina
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 220
Alıntı Melina Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Haziran-2022 Saat 20:17

Orjinalini yazan: Melina

Merhaba benim de sorunum sizinle aynı ağız kuruluğu ve ağız kokusu. Yıllardır geçmeyen ağız kuruluğu bendede var ağız kokusuyla birlikte beraber. Bendede bunu yapacak fizyolojik bir sorun olmadığı söyleniyor henüz bende bulamadım sebebini yalnız degilsiniz yani forumda

Kaç yıldır bu sorunla uğraşıyorsunuz?Tükürük bezlerinize vs baktırmayı denediniz mi acaba sorun ondan kaynaklı olabilir mi?Ayrıca bazenleri benim yattığım oda bile kötü kokuyor sanırsam nefes kokumdan dolayı yani anlamadım ağız kokusu ve nefes kokusu farklı şeyler değil mi

Ben kendim bildim bileli bu sorun var bende sanıyorum ilkokuldan beridir. Tükürük bezleri kaynaklı sorun olabilir bilemiyorum çok fazla KBB doktoruna gittim çok kontroller yaptılar ama birşey çıkmadı ama özellikle tükürük bezlerine bakın dememistim aslında gidip baktırmak lazım tabi
IP
marquex
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı marquex Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Haziran-2022 Saat 18:38

Dostum ağız kuruluğu bir sonuçtur yani tükürük bezlerinde bir sorun varsa salya üretimi azalır. Sebep tükürük bezinin yeterince çalışmamasıdır sonuç ise ağız kuruluğudur ve fakat ağız kuruluğu da ağız kokusunu artırarak ilk durumda sonuçken bu durumda sebebe dönüşür.

Ağız kuruluğunda ne yapılır bilemem hekim değilim çünkü. Öncelikle ağız kuruluğuna gerçekten tükürük bezleriniz mi sebep oluyor bunu kesin bir şekilde teşhis ettirmeniz gerekir KBB uzmanına. Biz Türk milleti olarak kendimiz teşhis koyarız, tedavimizi de planlarız kendi başımıza doktora gitmeden. 😁

Eğer sürekli stres altında geçen bir yaşam döngümüz varsa ağız kuruluğu olur, olağan bir durum bu. İş, eş, okul, aile, çocuklar, sağlık sorunları, gelecek kaygısı, aşk hayatı. En büyük stres kaynakları bunlar, hayatımızı neredeyse bunlar yönetiyor bilirsiniz.

Eğer bunlarda sürekli bir sıkıntımız varsa evhamlı , her şeyi kafaya takan pimpirik kişiliğimiz varsa 24/7 stres altında kalınca tükürük akışı da yavaşlayabiliyor.

Daha önce de yazdım, kovboy filmlerinde kovboylar düello yapmak için karşı karşıya geldiklerinde birbirlerinin gözüne bakarak yere tükürürler. Bunun anlamı "şimdi düello yapacağız birimiz öleceğiz ama bak senden korkmuyorum ve yere tükürebiliyorum çünkü korksaydım tükürük bezlerim tükürük salgılayamayacak ve ağzım kuru olacaktı" demektir. Örnek için tıkla

Sonuç olarak kafaya sürekli taktığınız bir şey varsa ağız kuruluğu olma olasılığı yüksek. Tükürük bezi sorunu da olabilir, en doğru teşhisi ilgili hekim koyar. Ona danışmak lazım, forumdan öğrenilmez bu iş.

Ayrıca bu forumda herkeste de ağız kuruluğu yok, gidin doktora belki de sorunun çözümü sizin için çok basittir.

Anladım.Örnek için teşekkürler :D Stresten kaynaklı olduğunu pek düşünmüyorum.Yakın bir zamanda KBB hekimine gidip baktıracağım.Ama oda sorun yok gayet sağlıklısın derse sorunun kaynağını bulmak çok güç olacak.
IP
Ben ❤
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 15
Alıntı Ben ❤ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Temmuz-2022 Saat 20:28
Merhaba. Tekrar geldi mi acaba ağız kokunuz?
IP
Ben ❤
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 15
Alıntı Ben ❤ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Temmuz-2022 Saat 18:06
Arkadaşlar iyileşenler nasıl iyileşti bana ulaşabilir misiniz?
IP
umudadogru
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 3
Alıntı umudadogru Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Temmuz-2022 Saat 22:29
arkadaslar LUTFEN OKUYUN İNANIYORUM Kİ BU MESELEDEN KURTULMAK KOLAY söylediklerimi ne olur araştırın.

Arkadaşlar öncelikle genel şikayetler belirtiler benzer, geçirilen operasyonlar ve izlenen yollar da benzer ama sonuç aynı OLUMSUZ, kişi kendi kendini tamir edemiyor doktor değiliz o yüzden işin doğrusuni yapmak lazım

Öncelikle nöral terapi ve tamamlayıcı tıp eğitimini almış çok değerli doktorlar var beslenmenizi ve vücudunuzdaki eksik değerlerinizi en önemlisi de bağırsak floranizi düzenliyorlar internetten araştırıp size uygun bir uzman secebilirsiniz

ikincisi, holistik yani bütünsel diş hekimliği diye bir şey var tüm vücudu kontrol ederek ağız kokusunu tedavi ediyor ülkemizde sınırlı sayıda var sanırım yime de araştırın ama ilk dediğim tipte doktorlardan birisi de işinizi görür

üçüncüsü, sebebi bulunamayan rahatsızlığı olanlar amalgam dolgulari var mıdır bunu dusunebilirler,bu dolgular kırktan fazla hastalığın sebebi olarak görülüyor, bu tip dolgular güvenli şekilde sokturulebilir yani sadece smart protokolu ile sokturulebilir AMA UYARIYORUM bağırsak floraniz bozuk ise düzgün yöntemle bile söktürseniz vücut soktururken açığa çıkan gazlari, partikulleri atamaz ve daha çok hastalanirsiniz o yüzden bu islemden önce bir doktor sizin bağırsak floranizi duzenlemelidir. yoksa daha kötü olabilirsiniz.

lütfen araştırın ve kendiniz değil uzman aracılığı ile çözün, sağlıklı günler, Allah yardimciniz olsun .
IP
Kelime
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 271
Alıntı Kelime Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Temmuz-2022 Saat 13:38
Hikayemi yazayım. Tip-5 değilim defalarca tip1 teşhisi almış biriyim. Yazdıklarım başlarda tip-5 gibi görünecek. (Zamanla tip-5 ekleniyor, denilmesi kısmen doğru. Mesela o gün otobüste yanımda oturan biri kalktı, başka yere gitti. Kokumdan rahatsız oldu diye düşündüm. Sonra baktım ki orada arkadaşı varmış onu görmüş ve yanına gitmiş. O yüzden her tepkiyi ağız kokusuna yormamak lazım.)

Son 10 yılım:

1- Çocukluğumdan lise bitene kadar üç dört kez ağız kokusu konusunda açıkça uyarı aldım. O zamanlar hiç umursamadım çünkü bu kadar şiddetli olduğunu hiç düşünmedim.

2- 30 yaş civarlarımda tepkiler iyice açığa çıktı. İş yerimde, arabada, serviste pencere açmalar, "offf burası amma havasız" demeler. Hatta bir arkadaşım açıkça "Sen gelmeden kokun geliyor." dedi... Ben ilk başlarda "ter kokusu, ayak kokusu mu var acaba?" diye vücut hijyenimi artırdım. Ağız kokusu aklıma bile gelmiyordu.

3- İlerleyen zamanda; konuşurken uzak durmalar, yüz çevirmeler; insanların zorunlu olmadıkça benle konuşmaması, hatta iş yerinde tanıdığım insanların başlarını eğip görmezden gelmeleri... (Bunların bir kısmı tip5 etkisi olabilir ama böyle toplu ve adeta organize olduğu için ağız kokusu aklıma geldi.)

IP
Kelime
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Kelime Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Temmuz-2022 Saat 13:40
4- Bir iki arkadaşa açıkça sordum. Bir tanesi utana sıkıla "ayak kokusu var." dedi. Diğerleri koku almıyoruz dedi.

5- Uzun süren şüphe ve koku kaynağı araştırma kısmını atlıyorum. Diğer kokular olsa da olmasa da ağız kokusu olduğuna emin oldum. 2013 gibi Murat Aydın'a gittim. Tip1 teşhisi koydu. Diş çekimi, dolgu vs önerdi. Tekrar gitmedim.

6- 2019'a kadar yaptıklarım: Reflü ilaçları, helikobakter tedavisi, endoskopiler, bademcik ameliyatı, burun eti ameliyatı, 20 yaş diş çekimi, diş teli, bir sürü ağız içi tedavi.

2019'da Aytuğ Altundag'a gittim. Bana tek katkısı "Ağız kokun var, psikolojik falan değil." demesi oldu. Bir sürü ilaç verdi üstüne de dil temizliği önerdi. Kendi de derin dil temizliği dediği bir temizlik yaptı. Dilimi onun yaptığı gibi pembe yapamadığım için bir daha gitmedim.

7- 2022 baharında İstanbul'da Fatih Vural'a gittim. Muayene şekli Murat Aydın ile aynı. Onun ürettiği cihazı kullanıyor. O da tip1 teşhisi koydu. Ağız içi koku üretme kapasitemin çok aşırı yüksek olduğunu söyledi. Ağız kokumun geniş ortamları etkilemesinin nedeni bu olabilir. Fatih hoca da dil temizliği ve rutin bakım önerdi.

Bunca uğraşa rağmen bir ilerleme yok. Dili temizliyorum ama dilin üstündeki o hafif buğu gibi olan beyazlık kaybolmuyor...
IP
unfair
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı unfair Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Ağustos-2022 Saat 23:50
merhaba, sıkıntınızdan kurtulabildiniz mi acaba? ben de hukuk okuyorum. meslek hayatımızda oluşabilecek problemleri düşündükçe kötü oluyorum.
IP
Kelime
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Kelime Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Ağustos-2022 Saat 15:20
Doktorlar dil temizliği öneriyor ama ağız kokusu yanında konuşmasam da koku oluyor. Onun nedenini bilmiyorum. Tip1'in böyle koku yapması imkansız. Konuşunca şiddetli olmasını anlarım da konuşmadan bu kokunun nedenini hiç bilmiyorum.

Koku o kadar şiddetli değilse meslek hayatında pek sorun olmaz. Mesafenizi ayarlarsınız. Neyse ki ben memuriyete başladıktan 4 5 yıl sonra kokunun böyle şiddetli olduğunu fark ettim. Belki ben de kafama takardim.
IP
<< Önceki Sayfa   4
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu