Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: Bademcik Taşı Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Radyocu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
Alıntı Radyocu Cevaplabullet Konu: Bademcik Taşı
    Gönderim Zamanı: 07-Mart-2016 Saat 09:50
Günaydın arkadaşlar. Bu sayfayı bu sabah bademciğimdeki sorun hakkında araştırma yaparken buldum. Umarım sorunum hallolur. Benim boğazımda yıllardır hap yutmuşum da orda kalmış gibi bir his var. Bu hisle birlikte ağız kokusu da başladı. Gitmediğim doktor kalmadı. Kuvvetli öksürünce elime beyaz pirinç tanesi gibi birşey geliyor bazen. Ezince çok pis kokuyor. Çok yazı okudum ama ne yapacağıma karar veremedim. Bıktım bu sorundan. Ne olur yardım edin
IP
scarfaceyigit
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 3
Alıntı scarfaceyigit Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Mart-2016 Saat 16:46
Arkadaşlar bugün kbb ye gittim doktra şikayetimi söyledim. Sabahları ağızımın içinde müthiş bir koku oluyor dedim ( Burda müthiş aslında lağam gibi oluor ) Doktra ağızımdada bazen bademcik taşı oluor dedim. Doktor bana bademcik taşı koku yapmaz dedi. Bende araştırdım bir sitede yaptığını yazdıklarını ve bademciklerini aldıranların bir kısmı bu kokudan kurtulduğunu söyledim. Doktor bana bidaha o siteye girme dedi yanlış dedi. Bana başından sağıyor gibi geldi. Ben sinirlendim bakın dedim eğer eğer bu yüzdense ben bademciklerimi aldırmya razıyım dedim. Doktor bana koku için riske giremem dedi. Bende haklısın ama bende kolay kolay bu işlemi yaptırmam ama bu lanet kokudan kurtulcaksam herşeyi göze aldığımı söledim. Ben biraz üsteleyince röntgen çektirdi. Baktı bazı şeylere temiz dedi midedende gelebilir sen mideni göster dedi. BEnde fazla uzatmadım kolay gelsin dedim çıktım. Şimdi bu doktorun sallamamasımı yoksa bu bademcik taşı cidden koku felan yapmıyormu. Yani doktor sallamadıysa bu nasıl doktor bunun yemini felan yokmu . Ben mağdurum burda adam riske giremem dior .Sanki kalp nakli istedim .s.s
IP
mmkk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 146
Alıntı mmkk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Mart-2016 Saat 22:54
Scarfaceyigit kardesim bizim ulkemizin ismi TURKIYE bu yazdiklarimdan sonra belki uyeligimi keserler ama hepsi dogru (dogru soleyeni dokuzkoyden bosa kovmuolar)
1.si bizim bademcik kaynakli oluabilir o doktor doktor deil sabah 8 ile aksam 17 00 arasina kadar zaman geciren isini hobi gibi kullanan bi insan
2.si bole isini yapmayan sadece doktor deil ogretmen ler de bole bizim ulkemizde neyse konumuza gelelim misal ben 4 ay once 42 dereceye kadar ateslendim doktora gttim biraz usutmusun dedi doktor bayandi da bisi diemedim bana aferin yazdi gonderdi bakin 42 derece ates ve bana aferin ilaci yazdi aferini bebeklere veriolar ertesi gunu ozele gttim bastim parayi 42 dereceye doktor serum verdi 4 saat hastanede kaldim ve 1000 mg lik antibiyotik ile anca 2 gune gecti yani bizim bu nesilimiz bole dewam ederse ne agizkokusu ne bibaska problem cozulur tipta .....

scarface sen baska kbb ye gt kardesim
IP
trouble
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 22
Alıntı trouble Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Mart-2016 Saat 23:01
Dostum ben bademciğimi aldırdım Hacettepe'de öğrenciyim bu sayede tıp öğrencileriyle konusma fırsatım oluyor .Bademcik konusunu sorduğum da bazıları almaktan çekiniyor bazıları kotasını doldurmak için gereksiz ameliyat yapıyor diyor yani ağız kokusu doktorların pekte önemsediği bir mevzu değil ameliyat o hastanenin çalısma prensibine bağlı.Tek doktorla yetinme bir kaç doktora görün yinede kişinin en iyi doktoru kendisidir en büyük şüpheli bademcik ise eğer aldırmadan kafan rahat etmiyecekse aldır kurtul çok büyük bir ameliyat değil ama aldırdıktan sonra geçmezse pişmanlık yaşarsın o kadar sıkıntıyı boşuna yaşadığınla kalırsın ama bide geçerse senden mutlusu yok :)
IP
Mnsm
Üye
Üye

Gönderilenler: 67
Alıntı Mnsm Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Mart-2016 Saat 22:03
Bademcik alındığında koku gitmiyosa bademcik taşını oluşturan, mideden gelen bademcikte biriken şeyin sebebi bulunmadan koku gitmezz istersen aldır.
Bu birikintiye sebep olan şey reflü gastirit gibi mideden gelen gaz sonucu orda birikip koku yapıyor.
Bir sebebide boğaz reflüsü olabilir. Biz sıraya koyup tedavi sürecini bitirmeden bu lanet kokudan kurtulamacağız.
Demek ki koku bazı hastalıkların birleşmesiyle ortaya çıkıyor. Biriside demiyor ki tamamen kurtuldum diye veya birdaha buralara uğramıyor

Kendi kanaatim ve gözlemlerim sonucu bendeki kokunun birçok sebebi var
1. Endoskopidede çıkan antral gastirit ve helicobateri
2. Bogaz reflüsü
3. Diş taşı
4. Dil pası
5. Sürekli ya ishallik yada kabizlık
6. Boğazımda hissettiğim kokulu balgam kütlesi ( hiç gitmiyor )
7. Sigara ( çoğumuz kullanıyoruz )
8. Burun ve sinüzit problemleri
9. Ağız hijyensizliği
10. Ağız kuruluğu
11. Düzensiz beslenme ( gıda intölerans durumları vs. )
12. Bademciklerim çok büyük iltahap görünüyor

Bu maddelerin hepsi bende var ve sorun bir tane değil
Sizdede hangileri varsa yazın
Müzakeresini yapalım
IP
ismimnefarkeder
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 142
Alıntı ismimnefarkeder Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Mart-2016 Saat 14:32
boğaz reflüsü nedir hocam?
IP
Arayan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 205
Alıntı Arayan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Mart-2016 Saat 15:59
Ben aqiz kokusunun tedavisine inanmiyorum imkansiz bi durum.Moral bozmak istemem ama gercek bu.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Mart-2016 Saat 21:36
Orjinalini yazan: ismimnefarkeder

boğaz reflüsü nedir hocam?

Düşük kredili bir hipoteze göre mideden kalkan asitler burun ve orta kulağa girer diyorlar. Bilimd esteği olarak gösterilen yayınlar tatmin edici olmaktan uzaktır.

boğaz reflusu terimini daha önce duymadım ama muhtemelen bunu kast ediyor olabilir
-M
IP
mmkk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı mmkk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Mart-2016 Saat 00:01
Arayan kardesim sen kaybetmeye mahkumsun ozaman ben kendimi yirtiom daha 19 yasindayim allahtan revami ya diorum kimin hangi yetimingunahini aldimda sinifimdaki 60 kiside yokda kahretsin bende var diorum ama cabaliyorum elimden geleni yapioeum bisekilde kurtulcam bisekilde.............daha 19 yasindayim ve allaha sukur maddi manevi sikintim yok hayatimdaki tek problem bu ...insallh kurtulcam bundanda
IP
Arayan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 205
Alıntı Arayan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Mart-2016 Saat 19:58
35 yasindayim ben bulamadim tam cozumunu bulunca yaz tamammi !
IP
ahmetmehmet1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 316
Alıntı ahmetmehmet1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Mart-2016 Saat 23:48
Yutmada zorluk yaşıyorsan bademciklerin aşırı büyümüş ondandır.Bendede aynı sorun vardı aldım iyiki almışım yutma güçlüğü gitti sebebi ise bademcikler büyümüş.

#scarface

Devlet hastanesine gittisen hata yapmışındır. Özele git 600-700 tlye kanamasız thermel welding ile ameliyat olunuyor. riski filanda yok eski yöntemler devlet hastanesinde kaldı artık.
IP
mmkk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı mmkk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Mart-2016 Saat 18:09
600 e aldircam bademcigi sonra koku gtmesse kafayi yerim anlatabildimmi oyuzden develete basvutcam bi konuda ama insallh kurtulcam en kisa zamanda bu illettn ya bademcik yada bagirsak mantari kaynakli
IP
hazenn
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 17
Alıntı hazenn Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Mart-2016 Saat 01:36
bende bademciklerimden şüphe ediyorum zaten sizler gibi gitmediğim bölüm kalmadık. kbb ye sayısız kez gittim en son bademciklerimden muayene olmak için gittiğimde doktor bademciklerin normalden küçük koku yapmaz deyip basından savdı ama sorunun bademciklerimde oldugunu düşünmemin sebebi yutkunurken boğazımda koku hissediyorum, ara ara bademciklerimde beyaz beyaz bademcik tası görüyorum dişlerimi fırcalayıp agız hijyenimi tamamen sagladıgımda her zaman değil ama zaman zaman bogazımdan yogun bir koku hissedyorum ve son olarak ne yersem yiyeyim tadı uzun sure agızımdan gıtmıyor. Bademciklerinde sorun oldugunu düşünen yada genel olarak bu sıkayetleri yasayan var mı acaba
IP
Mnsm
Üye
Üye

Alıntı Mnsm Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Mart-2016 Saat 23:25
Bende aynı sorunlarla boğuşuyorum.
Boğazımdaki yumru hiç gitmiyor ve oradan dayanılmaz bir koku geliyor.
Acaba zenker divertikül mü diye gittim endoskopide oldum ama zenker yok dedi.
Pharmol zn şipariş ettim iki gündür kullanıyorum. Ağzımı gayet güzel temizledi eğer sadece ağız kaynaklı ise fayda görülür ama ben dişimi dilimi fırçadan sonra kullanıyorum herşey çok güzel iki dakika geçmeden bogazımın arkasından geçmeyi başarıyor.

Murat hocama sormak istiyorum ağız hijyeni için yapılan gargara ağzımızın hijyenini sağladı teşekkürler. Bademciklerin arkasından gelen koku, yumru ve taşların koku sebebi olduğu aşikar bunlara bir çare bulamazmıyız. En az iki doktor bademcik taşın yok ama çok büyük dedi
Sizce ne yapmamız gerekiyor ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Mart-2016 Saat 10:31
Orjinalini yazan: Mnsm

Murat hocama sormak istiyorum ağız hijyeni için yapılan gargara ağzımızın hijyenini sağladı teşekkürler. Bademciklerin arkasından gelen koku, yumru ve taşların koku sebebi olduğu aşikar bunlara bir çare bulamazmıyız.

Cevap: Burun damlası. !

Söylediğiniz anatomik bölgeye (nazoparinks ve orofarinks) ulaşabilecek ve kokuyu üretildiği bölgede baskılayacak güzel bir burun damlası formülü geliştirdim.

Daha önce ifade ettiğim gibi üretim yapacak firma bulamıyorum.
-M
IP
Mnsm
Üye
Üye

Alıntı Mnsm Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Mart-2016 Saat 17:46
Artık bir çarem kalmadı herşeyi denemeye hazırım sizlerden gelecek haberleri bekliyorum
IP
cmgard
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 11
Alıntı cmgard Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Mart-2016 Saat 10:54
Arkadaşlar bu ara ağız kokum bayağı bi azalmıştı.Ama şimdi de başıma bademcik taşı çıktı.Sabah biraz fazla peynir yedim.Öğlene doğru boğazımda bir şey hissettim.Yılda bi falan oluyordu bu taş.Sürekli olan birşey değil yani.Boğazıma tam gelirken yuttum.Şimdi boğazımda yutkunurken hissediyorum takılmış gibi.Nefes kokusu yaptı.Ağız bakımını yaptığımda geçen koku geçmiyor şu anda.Nasıl halledebilirim bu taşı boğazımda takılı gibi resmen.
IP
Cekince
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 33
Alıntı Cekince Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31-Mart-2016 Saat 22:05
Mnsm yazdıklarınızı mantıklı buldum kendi açımdan çünkü bende de
Antral gastrit
Dil pası
Süreklı kabızlık
Boğazda balgam-akıntı hissi yutkunma ihtiyacı
Ağız kuruluğu var. Bademciklerimde bazen taş oluşuyor ancak hiç taş yokken de koku var, sorunun sadece bademciklerde olduğunu düşünüyorum bazen ama aldırmak için de vaktim ve cesaretim bir arada olmadı bir türlü
Bıktım
IP
Cekince
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Cekince Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31-Mart-2016 Saat 22:08
Bu arada ben de hangi diş doktoruna gitsem ağız hijyeniniz çok iyi derler diş taşı yok pharmol bende işe yaramadı ayrıca kokuyu duymuyorum, bahar alerjisi var hatta genel olarak normalden fazla burun akıntısı olan biriyim
Bıktım
IP
Misafir
Misafir
Misafir
Simge
Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Eylül-2016 Saat 15:13
Bademcik taşlarımı kulak çubuğuyla bastırarak çıkarmaya başladım. Ben bunu yapmaya başladıktan sonra bademcik ceplerim daha çok büyüdü sanki. Bu şekilde bademcik taşlarını çıkarmak taşları bitirir mi yoksa arttırır mı:/
IP
1sek
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
Alıntı 1sek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Aralık-2016 Saat 03:16
sevgili hocam benim merak ettiğim iki soru var:acaba bademcik taşı kronik farenjite neden olur mu?
ayrıca bademcik taşını hazırlayıcı faktör bademciklerimizin kriptalarının büyük olması mı küçük bademciklerde bademcik taşı oluşma ihtimali daha mı azdır?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Aralık-2016 Saat 10:49
Orjinalini yazan: 1sek

sevgili hocam benim merak ettiğim iki soru var: acaba bademcik taşı kronik farenjite neden olur mu?
ayrıca bademcik taşını hazırlayıcı faktör bademciklerimizin kriptalarının büyük olması mı küçük bademciklerde bademcik taşı oluşma ihtimali daha mı azdır?

Farinjit kronikleştikten sonra bademcik taşı oluşur. Yani bademcik taşı varsa çoktan kronik farinjit vardır. İlişkinin yönü ise farinjitten bademcik taşına doğrudur. Yani Bademcik taşı farinjitin sonucudur

Bademcik yüzeyindeki kriptaların derinlik ve genişlikleri haftalık hatta günlük değişimler gösterebilir. Farinjit kronikleştikçe kriptaların derinliği artacak ve o şekilde (derin) kalma eğilimi gösterecektir. Elbette buna paralel olarak taş oluşumu da tetiklenecektir.

Aslında bademcik taşı bademcik kütlesinin ortalarına yakın kısımda (limfoid parankim dokuda) meydana gelen akıntının kireçlenmesinden ibarettir.

-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 525
Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Aralık-2016 Saat 18:12
peki farenjite karşı ne yapabiliriz hocam
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Aralık-2016 Saat 13:00
Orjinalini yazan: bazenhissediyor

peki farenjite karşı ne yapabiliriz hocam

Ben o topa girmeyeyim.
Kulak burun boğazın işine karışmayayım
-M
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Aralık-2016 Saat 17:22
hocam şundan eminim artık , sürekli akan geniz akıntım sigara içmediğim halde bembeyaz akan o akıntı bademciklerime yapışıyor ve o aralarına giriyor onun haricinde bademciğimin birtanesi hafif beyazlaşmış ve parmağımla bastırdığımda içinden yemek artığı gibi pirinç tanesi gibi küçük şeyler bikaç defa çıkardım her yemek yeidkten sonra oraya parmağımla sıkınca 1 -2 tane ufak pirinç gibi şey çıkıyor bu yalnızca bademciğimin birinde oluyor peki bu durum hakkında ne diyebiliriz bu koku sebebi olabilrimi anlattığım
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
denizedogru
Üye
Üye

Gönderilenler: 74
Alıntı denizedogru Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Aralık-2016 Saat 17:06
Benim geniz akıntım da çok koyu ağız kokusunun yani sira baska sorunlar da yaratiyor ayrica bogazimi temizledigimde akinti da mukus veya yemek artigi da geliyor
IP
Cekince
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Cekince Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31-Aralık-2016 Saat 00:15
Bence bademcik taşı koku yapar mı diye sormaya bile gerek yok, bademcik taşı ciddi anlamda koku yapar net.
Bıktım
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Ocak-2017 Saat 12:28
Orjinalini yazan: Cekince

Bence bademcik taşı koku yapar mı diye sormaya bile gerek yok, bademcik taşı ciddi anlamda koku yapar net.

hocam bende aşırı çıkmıyo ama yemeklerden sonra yapabildiğmce 3 4 ufak parça çıkıyo burnuma yaklastırınca pis kokuyo
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Ocak-2017 Saat 16:17
bu arada çok iğrenç ve pislikçe bi test ama söylemek zorundayım o bademciğimden aldığım parça ve ağzımda oluşan pis koku dışkı kokusuyla çok yakın bu normalmidir yoksa bu bi işaretmidir?
IP
Seagull
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 5
Alıntı Seagull Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Ocak-2022 Saat 10:52
    Selamlar, uzun süredir burada yazılanları takip etmekteyim. Öncelikle başta Murat Hocam olmak üzere hepinize çok teşekkür ederim. Çünkü okuyucu olarak bile şimdiye dek hiç soru sormadan sizlerden çok şey öğrendim.
    Ancak bir türlü çözemediğim bir sorun yaşıyorum. Ara ara artan azalan geniz kaynaklı bir koku problemi yaşıyorum. Bazen konuşurken bazen durduk yere bazen de dil kökümü fırçalarken genzimden kopup gelen tonsilit parçaları oluyor. Bazen bir parça bazen de küçük bir iki parça şeklinde olabiliyor. Bunların tamamı çok kötü kokulu parçacıklar aslında birebir bademcik taşı Ama bu parçalar çıktıktan sonra koku tamamen yok oluyor diyebilirim. Parçanın genzimden kopup geldiğine yüzde yüz eminim. Çok net hissediliyor ve yıllardır olan bir şey.
    Yemekten hemen sonra gargara yaparak geniz bölgemi yıkadığım dönemlerde genizden gelen tonsilit ve koku azalıyor. Muhtemelen yemek artıkları geniz bölgemde kalıyor ve orada koku kaynağına dönüşüyor diye düşünüyorum.
    Bademciklerde olan bademcik taşı olsa bir şekilde ulaşıp temizlenebilir. Beni asıl rahatsız eden durum o bölgeye hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Eğer genzimde yemek artıkları biriktiyse ne yaparsam yapayım o bölgeyi temizleyemiyorum. Uzun süredir alerjik rinit ve post nazal akıntı problemim var. Muhtemelen bununla da birleşince koku artıyor. Sinüs rinse ve ilaçlar ile bu sorun bir nebze azalabiliyor ama genizdeki parçayı çıkaramadığım dönemlerde koku varlığını hissettiriyor. Şans eseri kopup geldiyse koku tamamen kesiliyor ta ki yine dolup koku yapana kadar. Murat hocam bilek yalamaya kesinlikle karşıdır ama genzim boş olduğunda ne koku ne de salya kokusu oluyor. Deniz tuzu ve karbonat karışımı gargara bir nebze hafifletiyor ama tamamen çözüm olamıyor.
   Böyle bir sorun ile karşılaşan oldu mu? Ve değerli Murat Hocam siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
IP
Melina
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 220
Alıntı Melina Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Ocak-2022 Saat 13:04
Merhabalar. Ben hiç kendimde tonsilit farketmedim çok muayene ettim, çok gözlemledim kendimi ama yok. Bademcikler de kesinlikle yok ama dediğiniz geniz bölgesinde olabilir. Bende şöyle bir durum var sizdefe var mı bilmiyorum cevaplarsanız karşılaştırma yapabiliriz.
1) yutak ve burun arası bir yerden yutkununca gelen bademcik taşına benzer şiddetli koku
2) ağızda kuruluk yapış yapışlik
3) ağızda iltihap tadı
Bunlar sizdefe varmi
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 360
Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Ocak-2022 Saat 17:20
@seagull ve @melina
Bahsettikleriniz birebir bende de var. Hatta şu anda yutkununca genzimde bir şeylerin takılı kaldığı hissi var. Nedendir bilinmez bazen de genzim tertemiz ve hafif oluyor, hiçbir takılma olmadan yutkunabiliyorum ve o zamanlar koku çok azalıyor.

Boğazın olduğu yere sanırım farenjit mi larenjit mi öyle bir şey deniyor. Belki de yutak iltihabına bunlardan biri deniyordur. Acaba diyorum orda cep mi var bize özel?

Cep olduğu için yemek artıkları yavaş yavaş orda birikerek çürütor, kokuşuyor ve o pis sülfürlü gazları çıkarıyor.

Bakın geçen bi arkadaş burda yazmıştı. Macunsuz diş fırçamla sadece dişlerimi fırçaladım. Ön dişlerden azılara, 20 liklerden köpek dişlerime, önleri, arkalaraını her yerini fırçaladım ve fırçayı kokladım sıfır koku var. Demek ki dişlerde sorun yok.

Sonra fırçayı dilin arka bölümüne değdirip dili fırçalayınca kokladım ve bingo. İşte o evlerden ırak olası koku. Bu koku kesinlikle yutaktan geliyor.
IP
Melina
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Melina Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06-Ocak-2022 Saat 20:57
Koku aslında o kadar net bir koku ki aynı bademcik taşı kokusu ama bademciklerimi kontrol ettiğimde birşey yok gerçekten genizden yutkununca sanki birşeye dokunuyor boğazım ve acayip koku oluşuyor bu kadar net bir koku nasıl sebebini bulamadım anlamıyorum daha önce bunun üzerine yoğunlaşan ve genizde cep bulunanlar filan varmı acana ya da yutak iltihabı mıdır ne olabilir bilemiyorum
IP
Seagull
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Seagull Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Ocak-2022 Saat 09:20
Merhaba, evet geniz bölgesi derken aynı bölgeden bahsediyorum. Bilhassa yemekten hemen sonra diş fırçalamaya ek olarak gargara çok iyi geliyor. Biraz vakit geçince bence yemek artıklarının o bölgeye yerleşmesi kolaylaşıyor.
    Benim bulabildiğim en iyi çözüm deniz tuzu (tarım kredi marketlerinde 3tl civarıydı en son aldığımda) ve karbonat karışımı gargara. Bu yöntem yemekten hemen sonra yapılınca sorunu oldukça azaltıyor.
   Bir de geniz akıntısı ile birleşen kuru hava çok fazla tetikliyor kokuyu. Bulunduğunuz odanın havasını olabildiğince kurutmamaya çalışın. Ben küçük bir nemlendirici makina ve ek olarak petek yanlarına su koyuyorum kış aylarında. Kuru havalarda koku tetikleniyor.
   Eğer koku geniz akıntısı kaynaklı ise şunu tavsiye edebilirim. Murat Hocanın tavsiyesi olan deniz tuzu karbonat karışımını yapın ve sinüs rinse kiti ile ılık bir içme suyu ile burnunuza çekin.
    Bende geniz akıntısı problemini ve kokuyu bıçak gibi kesen en etkili yöntem ise çiğ zencefil oldu. 2 zeytin büyüklüğünde çiğ zencefili kesip soyun dişlerinizle sıkarak suyunu emin. Olabildiğince çiğneyin (tadı çok kötü evet :) Bu yöntem bende genizden gelen kokuyu çok hızlı şekilde kesti. Ananas yemek de bu kadar etkili olmasa da aynı görevi gördü. Nedenini araştırdım ve ananastaki bromelain adlı maddenin mukus seyreltici etkisi olduğunu öğrendim. Hatta mukus seyreltici ilaçlar da aynı şekilde bende kokuyu kesiyor.
    Sizin bahsettiğiniz kuruluk havadan kaynaklanıyor da olabilir. Ya da geniz yutak arası bir yerde yemek artıkları birikiyor olabilir. Bu probleminiz varsa geniz akıntısı ve kuru hava ile birleşince kokuyu tetikliyor olabilir. Umarım işe yarar
IP
Seagull
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Seagull Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Ocak-2022 Saat 09:28
   Evet aynı sorun katılıyorum. Bazen hiç hissedilmiyor ama bazen ne yaparsam yapayım geçmiyor. Bende çoğu zaman dil kökümü fırçalarken kendiliğinden çıkıyor hatta çıktığı noktayı bile net hissediyorum. Yapısı ve kokusu birebir tonsilit. Bazen büyük bazen çok küçük parçalar halinde geliyor. Kendiliğinden çıktığı zaman koku da ortadan kalkıyor. O zamanlarda değil nefes kokusu salya kokusu dahi olmuyor. Bir KBB uzmanına göstersem acaba o bölgeyi kamera vs. ile görebilir mi diye aklımdan geçiyor bazen.
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Ocak-2022 Saat 09:50
Orjinalini yazan: Seagull

Evet aynı sorun katılıyorum. Bazen hiç hissedilmiyor ama bazen ne yaparsam yapayım geçmiyor. Bende çoğu zaman dil kökümü fırçalarken kendiliğinden çıkıyor hatta çıktığı noktayı bile net hissediyorum. Yapısı ve kokusu birebir tonsilit. Bazen büyük bazen çok küçük parçalar halinde geliyor. Kendiliğinden çıktığı zaman koku da ortadan kalkıyor. O zamanlarda değil nefes kokusu salya kokusu dahi olmuyor. Bir KBB uzmanına göstersem acaba o bölgeyi kamera vs. ile görebilir mi diye aklımdan geçiyor bazen.

Kamerayla tabii ki görebilir ama bu durum işin sadece teşhis kısmı. Teşhisi koyduk tamam da tedavisi ne olacak? Yani yutak bölgemizde cepler varsa alçıyla, çimentoyla dolduramıyoruz ki o cepler kapansın da bir daha yemek artıkları giremesin.
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Ocak-2022 Saat 11:55
-----

bademcik ve geniz eti ile birlikte boğazdaki lenfoid doku halkasının parçalarından biridir. kapsülsüz bir lenf dokusu olup adından anlaşılacağı üzere dil kökündedir. tekrarlayan enfeksiyonlar ve/veya laringofaringeal reflü bu dokunun büyümesine, iltihaplanmasına, bir iltihap odağı haline gelmesine yol açabilir.
bademcik iltihabı ile geçen bir çocukluğun ardından bademciklerinizi aldırmanıza ve farenjit de olmamanıza rağmen boğazınız ağrıyor, ateşiniz çıkıyor ise bu doku iltihaplanmış, streptokok yuvası olmuş olabilir.

-----

Alıntıdır.

Acaba bizde böyle bir şey olabilir mi?
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Ocak-2022 Saat 11:56
Yukarıdaki tanım dil kökü bademciğine ait.
IP
Melina
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Melina Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Ocak-2022 Saat 11:59
Tabiki gidip görünün ben o bölgelerde cep oluşabileceğini bile tahmin etmemiştim bademciklere mideye bağırsağa burna odaklanmıştim hep lütfen gidip görünün bende en kısa zamanda görünücem belki çözümü çok basittir lazerle bile hallolabilir daha önce geniz bölgesinde cep taş olayları konuşulmadı için birtek bende öyle sanıyordum lütfen gidip bu şikayetimizi söyleyelim belki birbirimize faydamız olurda kurtuluruz. Teşhis en önemli şey zaten seebep bulmadan şifa bulamayız saçma sapan şeylere odaklanıriz tahmin ettiğimiz gibi bir sorun varsa gerekirse ameliyat olup yine çok kısa sürede kurtulabiliriz diye umuyorum
IP
Seagull
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Seagull Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Ocak-2022 Saat 14:17
Orjinalini yazan: Tospik

-----

bademcik ve geniz eti ile birlikte boğazdaki lenfoid doku halkasının parçalarından biridir. kapsülsüz bir lenf dokusu olup adından anlaşılacağı üzere dil kökündedir. tekrarlayan enfeksiyonlar ve/veya laringofaringeal reflü bu dokunun büyümesine, iltihaplanmasına, bir iltihap odağı haline gelmesine yol açabilir.
bademcik iltihabı ile geçen bir çocukluğun ardından bademciklerinizi aldırmanıza ve farenjit de olmamanıza rağmen boğazınız ağrıyor, ateşiniz çıkıyor ise bu doku iltihaplanmış, streptokok yuvası olmuş olabilir.

-----

Alıntıdır.

Acaba bizde böyle bir şey olabilir mi?
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu