Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: Reflü ağız kokusu nasıl geçer Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Melike
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 31
Alıntı Melike Cevaplabullet Konu: Reflü ağız kokusu nasıl geçer
    Gönderim Zamanı: 25-Ağustos-2021 Saat 23:54
Arkadaşlar ben reflü hastasıyım ppi ilacı kullanıyorum sigarayı da bıraktım fakat dişimi fırçalasam bile 10 dk sonra nefesim o kadar kötü kokuyor Kİ anlatamam ve ağzımda hiç geçmeyen ekşimsi bir tat var reflü hastası olupta böyle olan var mı? Veya hangi hastalıklarda ağızda ekşi tat ve berbat bir nefes kokusu oluyor yardımcı olursanız çok sevinirim.
Mlk
IP
nicksizz4
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 363
Alıntı nicksizz4 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Ağustos-2021 Saat 06:27
Ekşi tat bende de vardı boğazımda özellikle sürekli ekşi tat vardı bademcik ameliyatından sonra o geçti ama koku geçmedi
IP
Melike
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Melike Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Ağustos-2021 Saat 08:49
Napıcam hiç bilmiyorum kafayı yiyicem artık ya
Mlk
IP
nicksizz4
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı nicksizz4 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Ağustos-2021 Saat 09:55
Başka sebepler de olabilir melike. Nerelere gittin şimdiye kadar neler yaptın hangi doktorlar hangi tedaviler. Ben de 1 yıldır uğraşıyorum yapabileceğim her şeyi yaptım ama çözemedim. Senin ne kadar zamandır var bu koku problemin. Eskiden beri mi sonradan mı başladı.
IP
Melike
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Melike Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ağustos-2021 Saat 09:06
Benim reflü teşhisi konduktan 1 hafta sonra başladı 1 yıldır da devam ediyor hem hastalığım hem kokum o yüzden reflüyle alakalı olması %90 gibi birşey ama hiç geçmiyor koku
Mlk
IP
nicksizz4
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı nicksizz4 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ağustos-2021 Saat 09:21
Reflü her insanda var ama çoğunda ağız kokusu yok. Murat hoca da reflünün ağız kokusu yaptıgının cok nadir olacağını söylüyor. İnşallah reflü değildir cünkü tedavisi zor
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Ağustos-2021 Saat 19:54
Her insanda mutlaka ve kesinlikle reflu vardır.
==============
Fakat çoğumuzda az ve belirtisizdir. Her insanın mide kapağı dakikada en az 0.6 ml hava kaçırır. Mide kokmuyorsa hiç birisinde tip 3 ağız kokusu sebebi olmaz.

Reflu diye kafaya takıp tabulaştırmamak lazımdır. Reflunun koku ya eşlik etmesi için geğirmekle şiddetli ve odalar dolusu kötü koku yayılıyor olması gerekir. Aksi durumda reflu ile ağız kokusu arasında bir ilişki kurmamak gerekir. Geğirince koku odaları doldurmuyorsa refluyu unutun !

Kore ekolundan 2 tane hekim (yanlış hatırlamıyorsam birinin ismi Young idi) mide reflusu ile ağız kokusu arasında güçlü bir ilişki bulunduğunu iddia eder. Bunun dışında Hollanda ekolu Tangerman ve Bollen şiddetle red eder. Amerika ekolu spekülatif yaklaşır. Ben de Tangerman ve Winkel gibi düşünüyorum, red ediyorum.

Young'ın iddilarını masaya yatırdığımızda görüyoruz ki reflunun ağız kokusu yaptığı hastaların midelerinde 8 ppm H2S bulunuyormnuş. Yani bu hastaların refluya ihtiyacı yok fizyolojik sızıntı bile bu hastada ağız kokusu yapar. Young'ın yaklaşımı doğru ama verdiği karar yanlışmış.

IP
Melike
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Melike Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ağustos-2021 Saat 10:29
Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim geğirdiğimde evet koku geliyor yediğimin yemediysem açsam da yine kötü bir koku geliyor ama dediğiniz gibi oda dolduracak kadar değil ve bende hiç geçmeyen sürekli tekrarlayan ekşimsi tat oluşuyor tükürüğümden veya ağzımdan kaynaklı neden bilmiyorum aslında haklısınız eğer ki mideden kaynaklı olsaydı ppi ilaçları ile geçerdi ama geçmiyor maalesef.
hocam birde yaptığınız koku ölçüm testinde benim bilmediğim örneğin vücudumda kokuya sebebiyet veren 3 hastalık var bunların hepsi test sonucunda gözükür mü
Mlk
IP
Murat132701
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 14
Alıntı Murat132701 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ağustos-2021 Saat 17:20
Bende endoskopi oldum midemde pangasrit cikti doktor birşeyin yok dedi. Benim midemde yanma ekşime vs yok.hic problem yok midemde hissetigim. Sorun ben ac kalinca bogazimda cizirti gibi ses hissediyorum. Kolayi bardaga koyarsinda asidi uçar ya onun gibi. Sonra bogazimda Yutkunumadigim birsey varmis gibi olur bazen 1 bazen 2 haftya surer. Hal böyleyken nefes kokum pek yok yani sikayet almadim. Ama tukurukte asiri kötü bir koku hissediorum ağzımda aci tat ve agiz icim beyazimsi oluyor. Benim tahminim bogaz reflusu var bende.cok net sekilde açken bogazimda ses duyuyorum resmen asit sesi. Ppi ilac veya gaviscon kullaninca tükürük kokusu azaliyor veya kayboluyor kullanmama bagli olrk.eger mide kaynakli olmasaydi koku kesilmezdi.
IP
Melike
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Melike Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ağustos-2021 Saat 20:16
Bende de boğaz reflüsü var Yüksek ihtimal çünkü en çok boğaz ve gırtlağımı tahriş ediyor sürekli ekşi tat var ağzımda ve dediğin gibi gerçekten iğrenç bir tükürük kokusu var ama senin ki ilaçla geçiyormuş ve kokun olmuyormuş bende ne tükürük kokusu gidiyo ne de ağız kokusu gidiyorsa da en baba %10 %15 azalıyordur o da pek fark etmiyor belki de başka sebeplere de yönelmek gerek çünlü sadece mide boğaz reflüsü olsa illa ilaçla geçerdi ya bilmiyorum bakalım
IP
I feel ıt comın
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 56
Alıntı I feel ıt comın Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Ekim-2021 Saat 18:51
Reflü ameliyatı da olmuş buna rağmem sorunu çözülmemiş biri olarak reflü ameliyatı falan yapayım demeyin gerçekten çözebilmek için insan inanmak istiyor. Biliyorum yoruluyorsunuz ve bitsin artık diyorsunuz ama ağız kokusunu böylesine arttıracak kadar bir etkisi yok.
IP
Diloy
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 159
Alıntı Diloy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Kasım-2021 Saat 23:19
Boğaz reflüsü diye bir şey var. Mideden kaçan asit değil, midedeki fazla kötü kokulu gaz. Bu gaz genize farinkse kadar çıkıyor zaman geçtikçe tahribata yol açıyor ses bozuklukları faranjit geniz akıntısı vs. Peki midemiz niye kokuyor niye fazla gaz var? Çünkü sindirimde fonksiyonel bozukluk var yani gıdalar uygun sürede sindirilemiyor ayrıca mide asidi de az olunca gıdalar mikroplardan temizlenemiyor. Bu gıdalar bekledikçe midede fermente oluyor adeta çöplükten çıkar gibi bu gazlar basınç yapıyor mideden yükseliyor. Bu temizlenememiş yeterince sindirilememiş besinler bağırsağa geçince orada da mikrop yuvası oluşturuyor ve nefes kokusu yapıyor.. Antibiyotik o yüzden işe yarıyor ama bırakınca geçiyor çünkü mide sindirim fonksiyonunda problem var onun düzeltilmesi lazım. Mide stresten en çok etkilenen organ ne kadar stres yaparsanız o kadar kokacaksınız..

Yani reflü olması için illa asit fışkırmasına gerek yok mideden.

IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 360
Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Kasım-2021 Saat 07:23
Orjinalini yazan: Diloy

Boğaz reflüsü diye bir şey var. Mideden kaçan asit değil, midedeki fazla kötü kokulu gaz. Bu gaz genize farinkse kadar çıkıyor zaman geçtikçe tahribata yol açıyor ses bozuklukları faranjit geniz akıntısı vs. Peki midemiz niye kokuyor niye fazla gaz var? Çünkü sindirimde fonksiyonel bozukluk var yani gıdalar uygun sürede sindirilemiyor ayrıca mide asidi de az olunca gıdalar mikroplardan temizlenemiyor. Bu gıdalar bekledikçe midede fermente oluyor adeta çöplükten çıkar gibi bu gazlar basınç yapıyor mideden yükseliyor. Bu temizlenememiş yeterince sindirilememiş besinler bağırsağa geçince orada da mikrop yuvası oluşturuyor ve nefes kokusu yapıyor.. Antibiyotik o yüzden işe yarıyor ama bırakınca geçiyor çünkü mide sindirim fonksiyonunda problem var onun düzeltilmesi lazım. Mide stresten en çok etkilenen organ ne kadar stres yaparsanız o kadar kokacaksınız..

Yani reflü olması için illa asit fışkırmasına gerek yok mideden.

Mantıklı. Sen yazınca biraz araştırdım da mide asidi azlığında görülen belirtilerin çoğu bende var. Asit az olunca B12 vitamini emilemezmiş ve eksikliği görülürmüş. Bende B12 eksikliği de var.

Asit azlığı tam bir kısır döngü.
Az asit olunca sindirim uzun sürüyor, gıdalar midede uzun süre kalıyor. Millet akşam 7 de yemek yiyip bir de 9-10 gibi meyve yiyip gece 12 gibi yattığı zaman sindirimi bitirmiş oluyor ama mide asidin azsa sindirim devam ediyor.

Bu sefer yattığın zaman ağzına, boğazına mideden sıvı geliyor. Reflüm var diye doktora gidiyorsun ya da kendi kafana göre anti asit ya da ppi (proton pompası inhibitörü) ilaçları kullanınca zaten az olan asidi iyi baskılıyorlar ve midede asit falan kalmıyor, iyice kötüye gidiyor durum.

Mide asidinin az olup olmadığın anlamak için basit bir yöntem varmış. Bir su bardağı oda sıcaklığındaki suya yarım çay kaşığı karbonat döküp iyice karıştırın. Sabah aç karnına hiçbir şey yiyip içmeden bu suyu için. Eğer 5-6 dakika sonra geğirirseniz mide asidiniz normaldir.

Sebebi basit, mide asidi ile karbonat tepkimeye girip karbondiokit gazı oluşturuyormuş ve bu da midede şişkinlik yapıp geğirtiyormuş, geğirme yoksa asit de yok demektir veya vardır da azdır. Limon yiyorum ben bugünden itibaren asitli olduğu için bakaçım işe yarıyacak mı
IP
Diloy
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Diloy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Kasım-2021 Saat 15:18
Bizde hem mide asit azlığı var hem de sindirim fonksiyon bozukluğu yani gastroperazi. Bu gastroperazinin sebebi burun deviasyon yani vücuda yeterli oksijen gitmemesi ve bakterili sinüs akıntılarının mideyi zamanla tahrip etmesi. O yüzden koku sıkıntısı çekiyoruz. Yoksa bir çok kişide reflü var ama kokmuyor üstüne mide sindirim yavaşlığı eklenince koku yapıyor. Sadece mide asidini arttırmak yetmez fonksiyonu da düzenlemek lazım. Bunların ikisi birleşince kötü gaz mideden yükseliyor sürekli o yapış akıntıyı oluşturuyor geniz gazlara karşılık ve dilde de pas oluşuyor. O sindirilmemiş, asitsizlikten yeterince temizlenememiş gıdalar da bağırsaktan kana geçip nefes kokusu oluşturuyor. Stresten bu yüzden etkileniyor koku stres mideden en çok etkilenen organ. Stres direk sindirim sisteminin fonksiyonlarını etkiliyor.
IP
Kepli
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 7
Alıntı Kepli Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Aralık-2021 Saat 18:17
Sende ameliyat sonrası koku geçmemiş miydi d diloy sonra tekrar mı geldi?
IP
Diloy
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Diloy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Aralık-2021 Saat 18:11
Şöyle anlatayım..

Ben ilk ameliyatı olarak çok büyük hata ettim.. Dr öyle bi ameliyat etmişki konka sinüs girişini kapamış orada anaerob bakteri ortamı oluşmuş yani hali hazırda bi koku problemim vardı aslında üstüne 2.yi eklemişim 2. Ameliyatta bu düzeldi şükür. Yani kendimi kötü edip sonra iyi ettim bunun için 15 bin lira verdim bi de :)

ilk ameliyattan sonra sinüslerimde oluşan enfeksiyonun kokusunu ve tadını çok rahat alıyordum hatta midem bulanıyordu iltihap tadından erkek arkadaşımla sürekli test ediyorduk. Ama diğer kokunun kaynağı her neyse belirli insanların yanında kokmuyorum erkek arkadaşım başta olmak üzere. 2. Ameliyatı olup sinüs kaynaklı kokum gidince iyileştim sandım salak kafam kendi başıma iş açıp düzeltmişim meğer e erkek arkadaşımın yanında diğer kaynaklı kokudan dolayı kokmadığım için o da koku yok diyince...

Bu koku tiplerine 1 tip daha eklenmeli tip6 gibi.. Çoğumuzun sorunu bu bence.
Taksiye biniyorum gideceğim yeri söylüyorum adam eliyle ağzını kapatıp camı aralıyor düşün nasıl bi koku 15 dk sonra iniyorum erkek arkadaşım karşılıyor sıfır koku :)
Yine geçenlerde bi taksi maceram, şoförün arka çaprazında oturuyorum telefonla konuşmaya başladım şoför maskeliydi bir de yağmurlu havada camı açtı. Dikkatimi çekti bu durum kapadım teli ara ara şoföre doğru çaktırmadan üfledim her üflediğimde etrafına baktı en son dayanamadı kolonya çıkardı eline sıktı arabanın içine sıktı bana da uzattı :D

Forumdan bi bayan arkadaşla buluştuk tıpa tıp her şeyimiz aynı birbirimizi defalarca test ettik sıfır koku 2 saat konuştuk dipdibe otırduk hiç koku yoktu. Hatta gratise gittik satıcıyla diyalog kurdu arkadaş bilerek hiç tepki gelmedi satıcı kızdan çok şaşırdı gerçekten doğru söylüyorsun benim tepki almam lazımdı normalde falan dedi. Kendisi 15 yıldır bu sorunu çekiyor iş ortamında sosyal hayatta aldığı tepkilerin haddi hesabı yok benim gibi :)

Şimdi teorim şu
Ben küçükken hep ezik ve şiddetle büyütüldüm aile ortamımız alkolden ve kavgadan oluşurdu hiçbir zaman düzenimiz olmadı bi orada bi burada bir çocuğun yaşamaması gereken şartlarda ortamlarda büyüdüm her zaman değersiz, kendimi bir şeye layık olmayan biri gibi hissederek hep korku içinde.
O yüzden çok utangacım sosyal fobi = ben. Tabii dışardan bakınca genç güzel neşeli çıtı pıtı bi kız gibi görünüyorum halbuki bu koku durumundan bağımsız yıllardır içimde fırtınalar kopuyor. Küçüklüğümden beri sebepsiz içime utanma duygusu gelirdi, sevineceğim bir şey olduğunda içimden kendi kendime sevinmeye utanırdım ki hala öyle tamamen yetiştirilme tarzımın bir sonucu bu karakter.

Her neyse 12 yaşında bir sabah uyandım ağzımda iğrenç bi tat heralde dedim bana öyle geliyor kötü bir şey yok ama aileden biri aşırı sözel bi tepki gösterdi o günden sonra hep o tatla uyandım. Zaten o dönemler bu yapış geniz akıntısı başlamıştı öğür öğür bitmeyen. Yıllarca sabah olan kokudan dolayı kendimi ağzımın koktuğuna inandırarak büyüdüm evet sabahları kötü bi koku vardı ama sosyal hayatta tepkiler almadım bir yaşa kadar. Naneli şeker sakız kullanmaya başladım 20 yaşlarımda o dönemlerde ağız kokum daha arttı ne kadar sakız çiğnersem ağzımın koktuğunu düşünüp o kadar koku arrtı şekersiz hareket edemez oldum. Bir dönem fazlaca alkol almaya başladım bu sene temmuzda bir şey oldu çok alkol aldığım gecenin sabahında ruhen ve fiziken kendimi daha kötü hissettiğim bi döneme girdim. İşte o zaman bu koku durumu tavan yaptı. O gün beynimdeki kimyasal bozukluğun çok daha arttığına inanıyorum.

Demem o ki 12 yaşından beri kendimi ağzımın koktuğuna ikna ettim beyin buna adapte oldu her utandığımda ya da rezil olucam diye stres yaptığımda (ki bu neredeyse çoğu zaman) kokmaya başladım. Vücudun savunma mekanizması gibi, kokarca sendromu koydum adını :) şimdi kokucam rezil olucam stresi yaşadığım an vücut kendini tehlikede hissediyor ve bi koku oluşturuyor. Geçmişe dönüp bakınca aldığım her tepkilerle bu durum örtüşüyor. Niye erkek arkadaşımın yanında kokmuyorum 10 dk önce bi taksiyi kokuyla doldururken neden forumdan 2 farklı kişinin yanında kokmadım keza arkadaş da kokmadı?

Bunu şöyle düşünüyorum yalancı hamilelik gibi. Bi kadın kendini o kadar inandırıyorki hamile olduğuna karnı şişiyor göğüslerinden süt geliyor doğum sancısı çekiyor bu da öyle bir şey. Evet somut bi koku sebebi vardı, 12 yaşında başlayan kokunun faranjitten olduğunu düşünüyorum ama yıllarca (15 yıl) o kadar empoze ettimki beynime koktuğumu beyin buna ikna oldu o somut koku sebebi geçse de ya da şiddetli kokutacak bir şey olmasa da ben yine her utandığımda, rezil olucam diye hissettiğimde koktum yıllar geçtikçe her travmatik olayın üstüne daha da arttı bu durum. Yakın geçmişte psikolojik ciddi travmalar yaşadım üst üste zaten ondan öncesi de çocukluğumdan beri birçok travma..

Velhasıl psikiyatriste gidip tedavi olmalıyım bu utanmışlık değersizlik duygusunu atarsam, beynimdeki kimyasal bozukluğu düzeltirsem geçeceğine inanıyorum..
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Aralık-2021 Saat 18:42
Murat hocamdan sevgili Diloy'un bu durumuna bir yorum yapmasını dört gözle bekliyorum.
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Aralık-2021 Saat 19:34
Aslında Diloy'un durumunu naçizane şöyle düşünüyorum; daha önce de demiştim. Korku ve endişe durumunda tükürük bezleri çalışmayı durdurur. Kovboy filmlerinde birbirlerini öldürmek için düello yaparken yere tükürürlermiş. Yani senden korkmuyorum anlamında. 22 saniyelik kısacık bir video : https://youtu.be/aYpCybhSAKc

Pekiii, tükürük bezleri bir de ne zaman çalışmaz? Biz uyurken. Sabah kalkınca tüm insanların ağzının kokmasının sebebi de budur. Gece boyu tükürük üretemeyen ve gerekli salgıdan mahrum kalan ağızda bakteriler çoğalır ve koku yapar. Murat beyin dediği gibi aslında herkesin ağzı kokar ama salya (tükürük) bu kokuyu hapseder ve dışardan duyulmaz koku. Ne zamanki salyadaki koku yani hidrojen sülfür artık salyanın taşıyamayacağı düzeye çıkarsa artık salya da kokar. Dilimizin üstü, sırtı falan da bşr anlamda bu sebeple kokuyor.

Neyse sadede geleyim, Diloy, sevdiği, kendini yanlarında rahat ettiği kişilerleyken gergin olmadığı, korkmadığı, strese girmediği için tükürük salgısı devam ediyor ve bu salgı ağzını sürekli yıkayarak, ıslak tutarak kokuyu hapsediyor, engelliyor.

Ama yabancı birinin yanında takside, garsonla, kuaförle, senle benle konuşurken "aha şimdi ağzım kokacak" diye endişeleniyor ve tükürük salgısı aniden kesiliyor ve 1 dk içinde ağzı kuruyor, hidrojen sülfürlü kötü koku ortada içine hapsolacağı salya kalmadığı için açığa çıkıyor ve ortama yayılıyor.

Dikkat ederseniz biz sevimli kokarcaların :) ağzı da su içince 1-2 dakika kokması duruyor çünkü o suyun bir kısmı ağızda kalarak salya görevi görüyor ve kokuyu hapsediyor. Benim görüşüm böyle, doğru mu bilemiyorum ama bana mantıklı geldi.

Özellikle yazın sıcakta yanınızda su yoksa ve yürümek zorunda kalırsanız diliniz damağınıza yapışıyor, ağızda türükğr kalmıyor ve o koku iyice belirginleşip artıyor. Bu da tezşmi destekliyor. Saygılar.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Aralık-2021 Saat 19:52
Orjinalini yazan: Tospik

Murat hocamdan sevgili Diloy'un bu durumuna bir yorum yapmasını dört gözle bekliyorum.

Bilmiyorum abicim.

IP
Diloy
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Diloy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Aralık-2021 Saat 20:24
Hocam dr olarak bilgi birikiminiz çok fazla bunun üzerinde çalışıp yeni bi hastalığın keşfini yapabilirsiniz bence. Birçok kişinin psikolojik ilaçlarla iyileşmesi tesadüf değil. Bu kokunun mekanizmasının mideyle alakalı olduğunu düşünüyorum.

Psikolojik ilaçla iyileştişini yazan bir arkadaşa yine herkes tip5 muamelesi yapmış murat hoca ve psikiyatrist dr üye de aynı şekilde. Ama bu dediklerim gerçek ve sadece ben yaşamıyorum bunu forumda da örnekleri var ama tip5 muamelesi görüyor. Tesadüf ki aynı şehirde yaşadığımız forumdan arkadaşla 2 kere buluştuk sürekli iletişim halindeyiz onun da durumu benimle aynı.
size mantıksız gelebilir ama sadece 5 dk ön yargısız dediklerimin üstünde düşünün lütfen.

Murat hocam eğer psikolojik tedaviyle iyileşme sağlanırsa bu konuda araştırma yapar mısınız? Bu forumda denek olabilecek birçok arkadaş var ben de dahil.
IP
Diloy
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Diloy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Aralık-2021 Saat 20:32

Aslında Diloy'un durumunu naçizane şöyle düşünüyorum; daha önce de demiştim. Korku ve endişe durumunda tükürük bezleri çalışmayı durdurur. Kovboy filmlerinde birbirlerini öldürmek için düello yaparken yere tükürürlermiş. Yani senden korkmuyorum anlamında. 22 saniyelik kısacık bir video : https://youtu.be/aYpCybhSAKc

Pekiii, tükürük bezleri bir de ne zaman çalışmaz? Biz uyurken. Sabah kalkınca tüm insanların ağzının kokmasının sebebi de budur. Gece boyu tükürük üretemeyen ve gerekli salgıdan mahrum kalan ağızda bakteriler çoğalır ve koku yapar. Murat beyin dediği gibi aslında herkesin ağzı kokar ama salya (tükürük) bu kokuyu hapseder ve dışardan duyulmaz koku. Ne zamanki salyadaki koku yani hidrojen sülfür artık salyanın taşıyamayacağı düzeye çıkarsa artık salya da kokar. Dilimizin üstü, sırtı falan da bşr anlamda bu sebeple kokuyor.

Neyse sadede geleyim, Diloy, sevdiği, kendini yanlarında rahat ettiği kişilerleyken gergin olmadığı, korkmadığı, strese girmediği için tükürük salgısı devam ediyor ve bu salgı ağzını sürekli yıkayarak, ıslak tutarak kokuyu hapsediyor, engelliyor.

Ama yabancı birinin yanında takside, garsonla, kuaförle, senle benle konuşurken "aha şimdi ağzım kokacak" diye endişeleniyor ve tükürük salgısı aniden kesiliyor ve 1 dk içinde ağzı kuruyor, hidrojen sülfürlü kötü koku ortada içine hapsolacağı salya kalmadığı için açığa çıkıyor ve ortama yayılıyor.

Dikkat ederseniz biz sevimli kokarcaların :) ağzı da su içince 1-2 dakika kokması duruyor çünkü o suyun bir kısmı ağızda kalarak salya görevi görüyor ve kokuyu hapsediyor. Benim görüşüm böyle, doğru mu bilemiyorum ama bana mantıklı geldi.

Özellikle yazın sıcakta yanınızda su yoksa ve yürümek zorunda kalırsanız diliniz damağınıza yapışıyor, ağızda türükğr kalmıyor ve o koku iyice belirginleşip artıyor. Bu da tezşmi destekliyor. Saygılar.

Tospik bu koku ağız kuruması kokusu değil aşırı bir koku ve baya yayılıyor. Benim aksine konuşurken tükürüğüm falan çok birikir ağzımın hiç kuru olduğunu hatırlamıyorum. En utandığım anlardan biri insanların bana bakması ben konuşurken yani bir şey anlatırken bir yandan düşünüyorum istemsiz rezil oluyorum vs diye. İlk an ben konuşurken tepki vermeyen kişi konuşma biraz uzayınca kendini geri çekiyor burnunu tutuyor yani başta koku yok sonra birden oluşuyordu. Bu dediğim kokunun aşırı arttığı dönemden hemen önceydi şimdi direk kişiye göre kokuyorum.
IP
Diloy
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Diloy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Aralık-2021 Saat 20:34
Ayrıca erkek arkadaşımın yanında hiç mi korku endişe yaşamıyorum illa kavga ediyoruz bağırışıyoruz gerginlik yaşıyoruz ama o dehşet koku hiçbir zaman olmuyor onun yanında.
IP
Marsss
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 34
Alıntı Marsss Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Aralık-2021 Saat 21:19
Diloy ikinci burun ameliyatından sonra geçti sanıyordum kokuyu bende sinüzit ve geniz akıntısı problemleri var. Belirtiler de örtüsüyordu. Umut olmustun acıkcası. Geri mi geldi simdi?
IP
Marsss
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Marsss Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Aralık-2021 Saat 21:57
Ve o kadar eminim ki sorunun burnumdan kaynaklandığına ama bi çözüm bulamadım..Günde iki kez sinüs rinse kit kullanıyorum o biraz rahatlatıyor. Geniz akıntısının yanısıra burnumun içi hep kuru bu yüzden de nazalnem kullanıyorum o da biraz fayda saglıyor. Ama herhangi bi klimalı ortama gireyim direkt burnum kuruyo koku oluyo büyük ihtimalle mukoza bozukluğu da var çünkü burnum hep kuru dediğim gibi. Ameliyatından sonra geniz akıntın geçti mi Diloy senin?
IP
Diloy
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Diloy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Aralık-2021 Saat 04:12
Dediğim gibi ben ilk ameliyatı olarak koku kaynağı oluşturdum anaerobik bakteri enfeksiyonu olmuş sağ sinüsümde berbat iğrenç bi iltihaptı o kokusunu tadını çok rahat alıyordum antibiyotik kullandım 2. ameliyatı oldum ilk ameliyatta oluşan sıkıntılar düzeldi şimdi rahatım o sebepli koku yok. Ama en başından beri koku yapan sorunum bu değildi zaten ben bahtsız bedevi olarak iyileşmeye çırpınırken bi koku kaynağı daha oluşturmüştum sadece.

En başından beri düzelmeyen koku sindirim kaynaklı olduğuna inanıyorum. Geniz akıntım şeffaf ve köpüklü fazlaca var.
IP
Marsss
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Marsss Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Aralık-2021 Saat 11:51
Geniz akıntısı geçmediği sürece kokumuz da gecmeyecek. Sinüs rinse kit kullanmıyorsan kullanmanı öneririm.. Biraz olsun rahatlama sağlıyor. Bizim tek sorunumuz geniz akıntısı..
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Aralık-2021 Saat 14:44
Orjinalini yazan: Marsss

Geniz akıntısı geçmediği sürece kokumuz da gecmeyecek. Sinüs rinse kit kullanmıyorsan kullanmanı öneririm.. Biraz olsun rahatlama sağlıyor. Bizim tek sorunumuz geniz akıntısı..

Hayır, geniş düşünelim. Olay geniz akıntısı da değil. 8 milyar insanın belki de 1 milyarında geniz akıntısı sorunu vardır hatta benim kronik saman nezlesi olan ve 365 gün genzi de burnu da akan tanıdığım vardı ve bu insanların ağzı kokmuyor.

Sonuçta sinüslerden ve burun boşluklarından akan o sıvı şey kokusuz ama bizde ne oluyorsa oluyor bir şekilde iltihaplı olarak kokulu akıyor olabilir. Dil sırtı diyosunuz dilinin üstü beyaz-sarı olup ağzı kokmayan da var. Bağırsakları midesi sıkıntılı olup, reflüsü olup ağzı kokmayan da var. Valla çok yaklaşıyoruz çözüme ama bi türlü son noktayı koyamıyoruz.
IP
ahmetmehmet1
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 316
Alıntı ahmetmehmet1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Aralık-2021 Saat 15:50

Orjinalini yazan: Marsss

Hayır, geniş düşünelim. Olay geniz akıntısı da değil. 8 milyar insanın belki de 1 milyarında geniz akıntısı sorunu vardır hatta benim kronik saman nezlesi olan ve 365 gün genzi de burnu da akan tanıdığım vardı ve bu insanların ağzı kokmuyor.

Sonuçta sinüslerden ve burun boşluklarından akan o sıvı şey kokusuz ama bizde ne oluyorsa oluyor bir şekilde iltihaplı olarak kokulu akıyor olabilir. Dil sırtı diyosunuz dilinin üstü beyaz-sarı olup ağzı kokmayan da var. Bağırsakları midesi sıkıntılı olup, reflüsü olup ağzı kokmayan da var. Valla çok yaklaşıyoruz çözüme ama bi türlü son noktayı koyamıyoruz.

reflü için katılıyorum dediklerine ama saman nezlesi yani alerjik rinit için katılmıyorum.

alerjik rinit zaten, o geniz akıntısı bir süre ağızda kuruluk buna bağlı ağız kokusu, ya da mideye inen geniz akıntısı, bir süre sonra reflü gibi bağırsak candidası gibi florasını bozuyor ve kokuyu yapıyor.

her insanın belli geniz akıntısı vardır insan vücudu böyle ama alerjik rinit olanlar 2-3 katı üretiyor. yıl boyu sürüyor, bazıları 3 ay gibi bahar ayında filan. buradakilerin ise yıl boyu süren. alerjik rinit tedavi edip koku geçen var bu forumda yorumlarda.

https://www.doktortakvimi.com/blog/yetiskinlerde-alerjik-rinit-saman-nezlesi

"Ağız kokusu devamlı özellikle geceleri ağızdan nefes alan hastalarda geniz akıntısı ile birliktedir."
IP
Diloy
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Diloy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Aralık-2021 Saat 15:51
Vücutta simdirilemeyen proteinin oluşturduğu geniz akıntısı diye bir şey okumuştum. Sindirim enzimi kullanmayı düşünüyorum bakalım iyi gelecek mi geniz akıntısı ve kokuya. Streste arttığı için de sindirim kaynaklı olduğunu düşünüyorum çünkü sindirim sistemi stresten direk etkileniyor.
Psikiyatriste gidip en son çare ilaç kullanıcam.
IP
Marsss
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Marsss Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Aralık-2021 Saat 17:11
Hayır kardeşim yanlış düşünüyorsun. Geniz akıntısı olup da ağız kokusu olmayan ben ne gördüm ne de duydum. Burun tıkanıklığı ayrı şey geniz akıntısı ayrı şey. Grip olduğunda tüm insanların ağzı kokar. Neden diye düşündün mü hiç? Çünkü geniz akıntısı olur akut olarak. Bizde ki ise kronik olduğu için hep kokuyor.
IP
Kelime
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 271
Alıntı Kelime Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Aralık-2021 Saat 21:51
Diloy, doktor değilim ama bu yazdıklarına bakılırsa bence apaçık şekilde tip5'sin. Üstüne başka tip koku da olabilir bilemem. Erkek arkadaşının ve forumdan tanıştığın arkadaşının yalan söylemediğini düşünerek konuşuyorum.

" Taksiye biniyorum gideceğim yeri söylüyorum adam eliyle ağzını kapatıp camı aralıyor düşün nasıl bi koku 15 dk sonra iniyorum erkek arkadaşım karşılıyor sıfır koku :)

...

Forumdan bi bayan arkadaşla buluştuk tıpa tıp her şeyimiz aynı birbirimizi defalarca test ettik sıfır koku 2 saat konuştuk dipdibe otırduk hiç koku yoktu..."
IP
Diloy
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı Diloy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Aralık-2021 Saat 22:19
Keşke öyle olsam bunlar sadece birkaç örnek daha örnekleri sıralayabilirim ama o kadar da özel hayatımı anlatmak olmaz. Forumdan bayan arkadaş 15 yıldır çekiyor o da mı tip 5 aldığı tepkilerin haddi hesabi yok inan tip 5 değil psikolojik bazı duyguları yaşadığımda çok ciddi bi koku durumu oluşuyor. İnanması zor biliyorum ama yaşadığımı bi ben bilirim. Ağız kokusu böyle bir şeydir zaten aralıksız devam etmez ama oluştuğu şartlar vardır benimki de bu işte..
IP
nicksizz4
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı nicksizz4 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Aralık-2021 Saat 22:40
Benim de arkadaşım benden hiç koku almaz. Bir gün iş yerinde cok tepki aldım moralim bozuldu çok stres yaptım çıkışta arkadaşımın yanında gittim koku var dedi. Psikolojik olarak çöktüğüm an koku fırlıyor test edildi onaylandı
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Aralık-2021 Saat 22:55
Abi şaka gibi yaaa tam kokarcaya döndük. Kokarcalar da sürekli kokmaz, tehlike anında kuyruk altı bezlerinden pis kokulu bir sıvı püskürtürlermiş.
IP
Efem
Üye
Üye

Gönderilenler: 48
Alıntı Efem Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Aralık-2021 Saat 23:13
Ben cok ceşit antibiyotik kulandim ve hep kulandim an agiz kokum tek yatarken agiz kokum Kayip oluyo.kalkar kalkmaz hemen agiz koku oluşuyo. Yatarken ne değişiyoki acaba.fikriniz varmi?
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Aralık-2021 Saat 06:23
Orjinalini yazan: Efem

Ben cok ceşit antibiyotik kulandim ve hep kulandim an agiz kokum tek yatarken agiz kokum Kayip oluyo.kalkar kalkmaz hemen agiz koku oluşuyo. Yatarken ne değişiyoki acaba.fikriniz varmi?

Murat beyin açıklamalarında vardı bu ama unuttum. Özellikle sırt üstüydü sanırım, yattığın zaman koku azalıyor veya tamamen gidiyor mu diye bir soru vardı. Bak bu sayfanın üst sağ tarafında "Foruma Yeni gelenler bu kitabı indirip okuyunuz" yazan yer var, orda olabilir bu bilgi.
IP
Efem
Üye
Üye

Alıntı Efem Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Aralık-2021 Saat 11:08
Evet bu tip3 agiz kokusu oluyo.ama benim agiz kokum yatarkende var ama antibiyotik kulaninca tek yatinca agiz kokum gidiyo yoksa gün boyu hep oluyo.bunu iste anlamiyorum.bu tip3 olmuyo ozaman
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Aralık-2021 Saat 11:13
Orjinalini yazan: Efem

Evet bu tip3 agiz kokusu oluyo.ama benim agiz kokum yatarkende var ama antibiyotik kulaninca tek yatinca agiz kokum gidiyo yoksa gün boyu hep oluyo.bunu iste anlamiyorum.bu tip3 olmuyo ozaman

"tek yatınca ağız kokum gidiyo" derken burdaki tek, sadece anlamında değil mi? Yani koku sadece yatınca gidiyor, gün içi ayaktayken aynen devamke. Tek - çift yatmaylan ilgisi yok yani olayın.
IP
Efem
Üye
Üye

Alıntı Efem Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Aralık-2021 Saat 11:18
Aynen uyumakla alakasi yok.ayaktayken geciyo
IP
Efem
Üye
Üye

Alıntı Efem Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05-Aralık-2021 Saat 13:07
Bide Ben Bisey farkettim: normalde insanda geniz akintisi post nasal driip ve konka şişliyi olunca ozaman yatinca insanin burnu daha cok dollu olmasi lazim ve daha zor burundan nefes almali.ama bende tam Tersine.yatinca cok iyi nefes alabiliyorum burnumdan
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu