Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Söyleyeceklerim var
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Söyleyeceklerim var
Mesaj icon Konu: Dahiliye doktorları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Konu: Dahiliye doktorları
    Gönderim Zamanı: 24-Mart-2022 Saat 19:09
Yarın gastro hekimleri dahil olarak dahiliye hekimlerine ağız kokusları üzerine bir konuşma yapacağım.

- Hangi ağız kokularında neler yapılabilir.
- Hangi ağız kokularında dahiliye hekimi nasıl müdahale etmemelidir
- Kandida diyeti, alkali diyet, fitoterapi, karaciğer detoksu, ve diğer okus pokusları da anlatmayı düşünüyorum.

Sizlerin iletmemi istediğiniz, gündeme getirmemi arzu ettiğiniz, belirtilmesinde fayda gördüğünüz, konuşmama dahil etmemi istediğiniz bir konu başlığı var mı?

IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 364
Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Mart-2022 Saat 19:57
Murat hocam, huzursuz bağırsak sendromu, sibo, sürekli ishal - kabız döngülü hastalarda kokunun sebebi mide bağırsak olabilir mi?

Mide asidi azlığı besinlerin sindirilememesi nedeniyle koku yapar mı?
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Mart-2022 Saat 19:59
Ayrıca yine sormanızı isterim ki reflü ve helicobacter pylori kokuya sebep olabilir deniyor. Neden test sonucu helicpbacter pozitif çıkan ve reflü olan herkeste koku olmazken bazılarında oluyor?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Mart-2022 Saat 20:28
Orjinalini yazan: Tospik

Ayrıca yine sormanızı isterim ki reflü ve helicobacter pylori kokuya sebep olabilir deniyor. Neden test sonucu helicpbacter pozitif çıkan ve reflü olan herkeste koku olmazken bazılarında oluyor?

Bu soruyu dahiliyeciler bana soruyor. Ben niye onlara sorayım?

Konuşmam sırasında H. pylori gastriti ile ağız kokusu arasında yeterli bağlantı gösterilmemiştir. Bunu anlatacağım.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Mart-2022 Saat 20:29
Reflü de tek başına ağız kokusu sebebi değildir.

Reflü'nün ağız kokusu sebebi olabilmesi için alt segmentlerde hastalık bulunması gerekir. Bunları anlatacağım ve her ağız kokusu vakasına endoskopi yapmaktan vaz geçilmesini teklif ve telkin edeceğim.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Mart-2022 Saat 20:42
Orjinalini yazan: Tospik

Murat hocam, huzursuz bağırsak sendromu, sibo, sürekli ishal - kabız döngülü hastalarda kokunun sebebi mide bağırsak olabilir mi?

Mide asidi azlığı besinlerin sindirilememesi nedeniyle koku yapar mı?

Yahu bana sordukları soruları ben niye onlara sorayım ? :)

Aklorhidri ağız kokusu yapmaz ama eğilim yaratır. Sibo, ishal , kabız nefeste H2 gazı veya tip 4 eğilim yaratır.

Sizden Şöyle sorular bekliyordum:
Endoskopide nelere bakıyorsunuz. ne zaman endoskopiye karar veriyorsunuz? Kolonoskopi ne zaman gerekir, parça alınırken mide içinde delinme kanama olur mu? En sık rastlanan mide hastalığı nedir? en sık rastlanan belirtisi nedir? Ağız kokusu sebebi ile gelenlerin endoskopi sonuçlarında yüzde kaçında hangi hastalığı gördünüz falan filan.

Yarın öğlene doğru yeniden onlayn olup buraya yazdığınız soruları bir kağıda not edeceğim. Eğer konsept uygun olursa gündeme getireceğim. Kongre belki interaktif yapılmayabilir.
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 525
Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Mart-2022 Saat 22:18
Orjinalini yazan: aydinmur

Aklorhidri ağız kokusu yapmaz ama eğilim yaratır. Sibo, ishal , kabız nefeste H2 gazı veya tip 4 eğilim yaratır.

Hocam H2 gazı kokulu bir gaz mıdır? vikipedide yer alan bilgiye göre hidrojen gazı kokusuz bir gaz olarak tanımlanmış. H2 nin sıklığı H2S nin oluşumunu destekleyici bir unsur olduğuna mı delalettir? nefeste h2 bulunması nefes kokusunu ortaya çıkarır mı?
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Mart-2022 Saat 22:21
Benim ve forumda gördüğüm kadarıyla birçok arkadaşta kronik karın ağrısı eşliğinde karın guruldamaları var. Ağız kokusuyla ilişkili değil ama fazladan 1 soru sorulması istenirse bunun olası nedeni ve çözümleri nelerdir. Böyle şikayetlerden yakınıp tedavi ettikleri hastalar var mı sorabilirseniz sevinirim. Konsept ağız kokusunu ilgilendiren mide rahatsızlıkları biliyorum ama eğer fazladan genel bilgi almak maksadıyla birkaç soru daha yöneltilirse bir sorunun da bu olmasını isterim. Saygılar sevgiler iyi çalışmalar.
sabaha kadar boş konuşarak kabullenilmektense mezara kadar konuşulmayanları düşünerek dışlanmayı yeğlerim..      
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Mart-2022 Saat 22:23
Aslında bizim gastro hekimlerine soracak sorumuz kalmadı hocam :D her soruyu size sorduk sitede mevcut kitapta mevcut bilgileri kurcaladık. Tabi farklı kaynaklara da göz attık ama büyük ölçüde sizin sunduğunuz bilgiler sonrasında pekte sorulacak soru kalmadı gibi görünüyor Allah razı olsun.
IP
Tospik
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Tospik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Mayıs-2022 Saat 20:19
Bu dahiliye hekimleri ile yaptığınız görüşme hakkında bir şey yazmadınız Murat hocam? Ne oldu, neler konuşuldu, yeni şeyler öğrenildi mi, gelişme var mı?
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Mayıs-2022 Saat 06:41
Evet hocam gorüşme sonucunu bizimle paylaşın lütfen. Acaba benim sorumu da sorduysanız ne cevap verdiler meraklıyım. Saygılar.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu