Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | GENEL AĞIZ SAĞLIĞI soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: Dil fırçası Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
perin
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 7
Alıntı perin Cevaplabullet Konu: Dil fırçası
    Gönderim Zamanı: 01-Ekim-2012 Saat 23:30
Hocam iyi geceler dilerim..
Dil fircalari ve dil macunlarida ayristirilmis..
Sizin onerdiginiz dis fitcasi ve macununu edindim..
Sizce dil fircasi ve dil macununda ayristirmaya gidilmeli mi ?
Tesekkur ederim..
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Ekim-2012 Saat 20:08
Dişinizi hangi fırça ile fırçalıyorsanız dilinizi de ayni fırça ile fırçalayabilirsiniz.

Asıl önemli olan yumuşak fırçadan uzak durmaktır. Çabuk yumuşayan pahalı fırçalardan uzak durunuz. Fiyatı yüksek diye iyi fırça olduğunu zannediyorlar.

Marketlerde çifti 1.5 liraya satılan mükemmel orta sert fırçalar görüyorum. Beğeniyorum.
IP
perin
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 7
Alıntı perin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Ekim-2012 Saat 23:19
Ayni zamanda dil fircalarken bulanti refleksini durdurmanin bir yolu var mi hocam?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Ekim-2012 Saat 22:38
Bulantı üstüne gidince kaybolan bir histir. Bu sebeple bulantı olduğunda kısa bir süre sabrederseniz azaldığını göreceksiniz.

Bir yöntem daha öğreteyim:
Nefes verirken fırçalayın ve nefes vermeniz bitince fırçalamayı durdurun, fırçağı ağzınızdan çıkarın. Sonra yeniden nefes alın ve nefes verirken dil fırçalamaya yeniden başlayın.

IP
İlyaha
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 15
Alıntı İlyaha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Aralık-2016 Saat 22:51
Murat Hocam merhabalar,

Ben dişlerimi önceden günde 1 kez ve en fazla 1 dk süre kadar fırçalardım. Şimdi son 2-3 haftadır önerdiğiniz şekilde, günde 2 kere ve en az 3 dk. boyunca fırçalıyorum. Sonrasında da ağız bakım suyu kullanıyorum(listerine zero). Diş fırçamın sertliğini hatırlamıyorum ama ya orta sert ya da yumuşak. Kesinlikle çok sert değil. Son günlerde dişlerimi fırçaladıktan sonra diş etlerim tahriş oluyor ve yemek yerken zorluk çekiyorum. Ayrıca diş etlerime zarar vereceğim diye çekiniyorum. Bu şekilde devam etsem zamanla alışır mı? Yoksa biraz dinlendirmeli miyim?

Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar...
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Aralık-2016 Saat 11:05
Orjinalini yazan: İlyaha

Ben dişlerimi önceden günde 1 kez ve en fazla 1 dk süre kadar fırçalardım. Şimdi son 2-3 haftadır önerdiğiniz şekilde, günde 2 kere ve en az 3 dk. boyunca fırçalıyorum. Sonrasında da ağız bakım suyu kullanıyorum(listerine zero). Diş fırçamın sertliğini hatırlamıyorum ama ya orta sert ya da yumuşak. Kesinlikle çok sert değil. Son günlerde dişlerimi fırçaladıktan sonra diş etlerim tahriş oluyor ve yemek yerken zorluk çekiyorum. Ayrıca diş etlerime zarar vereceğim diye çekiniyorum. Bu şekilde devam etsem zamanla alışır mı? Yoksa biraz dinlendirmeli miyim?

Güzel sorular için teşekkür ederim
Diş fırçalama ile ilgili olarak ihtiyacınız olan bir çok detay burada vardır. Kullanılmasını önerdiğim diş fırasının markası ve fotoğrafı da aşağıdaki veb sayfasında mevcuttur.
http://murataydin.org/dis-nasil-fircalanir.html

Ben orada yazmayanları cevaplayayım
Deri dışarıdan gelen mekanik kuvvetlere karşı koymak için keratin ismi verilen sert bir proteini biriktirebilir. Böylece deri kuvvetlere karşı koyabilir. Örneğin dirseğimizdeki deri en fazla heratin toplamış deridir ve dirseğimizi masaya yasladığımızda deri sağlamlığını muhafaza edebilir.

Ağızdaki deri (mukoza) da böyle davranır. Fırçasız kaldığı veya yumuşak fırça kullandığınız aylar-yıllar boyunca keratinini kaybederek zayıfladıysa siz orta sert doğru fırçaya başladıktan sonra keratin toplayıncaya kadar biraz hassasiyet gösterebilir. Bu çok normaldir.

Fırçanızı canınızı yakmayacak kadar bastırın. Ama diş fırçalarken 3 dakikanın altına düşmeyin. Bir kaç gün içerisinde diş etleriniz keratinize olacak ve artık hassasiyet yapmayacaktır. Normale dönecektir.

Diş etleri sağlıklı kalmak için keratinize olmak zorundadır. Keratinize olmayan diş etleri kanar, çekilir, şişer, kızarır, veya infekte olur.

Kullandığınız ağız gargarası veya ağız yıkama suyunu her hangi bir şeye faydası bulunmadığı sebebi ile terk etmenizde fayda görüyorum.
-M
IP
İlyaha
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 15
Alıntı İlyaha Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Aralık-2016 Saat 12:07
Cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim Murat Hocam. Tavsiyelerinizi uygulayacagim. Bu agiz bakim suyunu ise aciliyetten almak zorunda kaldim. Suan icin agiz kokusunu engelliyor. Sizin onerdiklerinizi internetten siparis ettikten sonra bunu terk edecegim.
IP
denizedogru
Üye
Üye

Gönderilenler: 74
Alıntı denizedogru Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Aralık-2016 Saat 08:40
Hocam bu ara saglam dislerim sallanıyor. Dis etleri icin onerebileceginiz bir sey var mi
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22-Aralık-2016 Saat 13:06
Orjinalini yazan: denizedogru

Hocam bu ara saglam dislerim sallanıyor. Dis etleri icin onerebileceginiz bir sey var mi

Sallanan diş kemik kaybını gösterir. Bu hale geldiğine göre epey fırçasız kalmış olmalı.

Sallanmayı tatmin edici şekilde durdurmak pek mümkün olmayabiliyor. Hedef artmasını durdurmaktır. Bu amaç ile:

1- Bundan sonra daha güzel fırçalayın
2- Diş temizliği yaptırın ve peryodik olarak devam edin

-M
IP
Murat880
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 377
Alıntı Murat880 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Eylül-2020 Saat 12:35
hocam antibiyorik kullandım bittikten hemen sonra dış dil fırçalasam agiz florasi bozulur mu
IP
Murat880
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Murat880 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Eylül-2020 Saat 13:46
Hocam ekstra olarak h2 gazı agız kokusunun sponsorudur demiştiniz h2 bagırsak kaynaklı mıdır?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Eylül-2020 Saat 20:01
Orjinalini yazan: Murat880

hocam antibiyorik kullandım bittikten hemen sonra dış dil fırçalasam agiz florasi bozulur mu

Antibiyotiği terk ettikten 4-6 saat sonra ağız mikropları önceki haline geri dönmeye başlar. En geç 1-2 gün içinde bütün mikroplar eski sayı ve yüzdelerine geri döner.
Bunun dil fırçalamakla bir ilişkisi yoktur.
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Eylül-2020 Saat 20:07
Orjinalini yazan: Murat880

Hocam ekstra olarak h2 gazı agız kokusunun sponsorudur demiştiniz h2 bagırsak kaynaklı mıdır?

Bilmiyorum.

Böyle işporta olarak bu soruyu cevaplamak zordur. Öçtüğünüz yere göre farklı anlamı olabilir. Hidrojen gazını nerden ölçtünüz? Yanında hangi gazlar vardı? Kaç birimdi? Bireyin şikayeti nedir? Kaç yıldır kaç koku duyuyor? Laktoz intoleransı varmı? kadın mi? Kaç yaşında? Sigara içmiş mi? Dışkı tutuyor mu? Düzinelerce soru sormam lazım.
Ben nerden bileyim hidrojen gazının sebebini. Bir şey söylemek kehanet olur. Çok sayıda bilgi sentez edilince teşhise gider. Böyle tek başına bir anlamı yoktur.

IP
Murat880
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Murat880 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Eylül-2020 Saat 21:03
saolun hocam
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu