Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Söyleyeceklerim var
 Ağız Kokusu | GENEL AĞIZ SAĞLIĞI soru ve cevapları | Söyleyeceklerim var
Mesaj icon Konu: Bademcik nasyl fyrçalanyr ? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
ormes
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 93
Alıntı ormes Cevaplabullet Konu: Bademcik nasyl fyrçalanyr ?
    Gönderim Zamanı: 08-Şubat-2013 Saat 04:50
Merhabalar geçen 3 gündür a?yzyma küçük beyaz parçalar geliyordu ufacyk baya pis kokuyordu belki daha önce de geliyordu fakat dikkat etmemi?tim ardyndan bugün doktora gittim bana artyk oldu?unu, bademciklerini fyrçalaman gerek dedi. Çyktym dedim ne diyorsun yahu sen. Böyle bir?ey varmydyr sizce ? ben ne yapmalyyym
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Şubat-2013 Saat 06:51
Bademcik fyrçalamayy ilk defa duyuyorum. Ylgilendim. hekiminizin isim ve telefonunu bana özel mesaj olarak verirseniz kendisi ile görü?ece?im. Sorup ö?renece?im.

Bu arada siz mesaj kutunuzu bo?altynyz

-M
IP
ormes
Üye
Üye
Simge

Alıntı ormes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Şubat-2013 Saat 11:42
Mesajy gönderdim fakat telefon numarasyny bulamadym hocam ara?tyrmaya devam ediyorum. Doktor bana bademciklerini fyrçala dedi?inde bende bademciklerimi nasyl fyrçalayaca?ym hocam diye sordum oda ucundan ucundan fyrçala temizlenir falan dedi anlayamadym vallahi
IP
Misafir
Misafir
Misafir
Simge
Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Şubat-2013 Saat 11:49
Ormes, biz dil fyrçalarken midemiz a?zymyza geliyor, sen bademci?i nasyl fyrçalayacaksyn? Üstelik de di? fyrçasyny bademci?e sürtünce, sen dayansan bile bademcik dayanmaz. Di? fyrçasy zympara gibi olur. Bademcik temizli?ine gelince; kulak çöpü ile o beyaz ?eylerin temizlendi?ini okumu?tum. Nasyl yapylyyor hiç bilmiyorum.

O beyaz parçalara "magma" ady veriliyor. Gerçekten i?renç kokuyorlar. Bende küçükken çok syk çykardy, uzun yyllardyr neredeyse hiç yok. Onlardan kurtulmanyn tek yolu - kesin yolu de?il- bademcikleri aldyrmak. Ancak bademcikleri aldyrsan bile tekrar olu?ma ihtimalleri var. Syrf a?yz kokusu için bademcik aldyran çok ki?i var ama bir ço?u koku geçmedi diyor.

A?yz kokum geçmezse, bademcik ameliyatyny planlarymyn içine almy?tym. Biraz ara?tyrma yapynca çok güzel bir yöntemle kar?yla?tym: "thermal welding" diye bir yöntem çykmy?; neredeyse hiç kanama, acy olmadan ameliyat bitiyor. Eski ameliyata göre çok çok rahatmy?. Tabii bu ameliyaty olmak için özel hastanelere baya?a bir para vermeniz gerekebilir.
IP
Misafir
Misafir
Misafir
Simge
Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Şubat-2013 Saat 11:53
Evde temizlik yapmak için "tonsil cleaner" diye bir ürün varmy? ama Türkiye'de satylyyor mu bilmiyorrum.

Bademcik ta?lary ile ilgili; a?yz kokusuyla ilgili bir forumdan ?unu kopyala yapy?tyr yapayym.

"" Merhaba,
Geçmi? olsun.
Hem siz hem de ba?ka okuyucularymyz için halk arasynda bademcik ta?y denen durumun ne oldu?unu kysaca tekrar anlatayym. Bazy bademciklerin üzerinde kraterler (oyuklar) olu?abilir. Bademcik hücreleri kendini yenilerken bu kraterlerden dy?ary atylamayabilirler, ayryca yemek atyklary da kraterlerin içerisine dolar. Bu birikinti içerisinde mikrop ürer ve koku yapar. Peynirimsi bir renktedir. Bir süre sonra kendili?inden dü?erler ve krater tekrar dolmaya ba?lar. Dü?tükleri zaman a?yz kokusu azalabilir ancak kaç tane krater oldu?unu bilmek gerekir. Bazen her iki bademcikte birçok krater olabilir.

Bunlary temizlemeye çaly?mak hem beyhudedir hem de etrafy tahri? edilerek mikrobun yayylmasyna sebep olunabilir; tavsiye etmiyorum. ?ayet bademcik ta?yny görüyorsanyz bunun koku yapty?y %100'dür. Ba?ka koku sebepleri var my ayry konudur. ?ayet koku amaçly (sosyal sebeplerle) tedavi olmak isterseniz ameliyat olmanyz gerekir. Bademciklerin tam alynmasyny öneririm.
Saygylarymla.
Op. Dr. Yrfan GÖZÜBÜYÜK
KBB YSTANBUL Direktörü ""
IP
ormes
Üye
Üye
Simge

Alıntı ormes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Şubat-2013 Saat 16:54
doktorun yanyna çar?amba günü gidece?im ve bu sorulary soraca?ym gerekirse numarasyny da isteyece?im. Benimde ciddi bir ?ekilde kafam kary?ty. Çar?amba tekrar farkly bir KBB doktoruna gidece?im onunlada bu konuyu konu?aca?im ilginiz için te?ekkür ederim.
IP
hakan44
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 30
Alıntı hakan44 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Şubat-2013 Saat 09:01
bence bademcik ta?y temizlense bile tekrar yemek yedi?in zamam içine yemek artyklary dolabilir ,madem böyle bir sykynty var aldyrmak en mantykly ameliyattan sonra 1 hafta a?ry var çok iltihaplanyyor diye ben küçükken aldyrmy?tym
IP
ormes
Üye
Üye
Simge

Alıntı ormes Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Şubat-2013 Saat 04:21
Hastaneye gittim fakat o doktora yeti?emedim Vahit diye bir doktora gittim dedim geçen siz yoktunuz deniz beye geldim bana bademciklerimi fyrçalamamy söyledi ara?tyrdym typta böyle bir tabir yok hocam dedim o da o dil kökünü fyrçala vs dedi geçi?tirdi. daha sonra anlattym i?te a?zyma kötü kokan peynirimsi ?eyler gelliyor diye o yok o süreklli a?yz kokusu yapmaz yok bu kadar hassas olmamak lazym yok dilini fyrçala geçer vs diyerek tekrar gönderdi. Açykcasy a?yz kokusu deyince insanlarla ilgilenmiyorlar çykynca çok sinirlendim neredeyse a?layacaktym diyebilirim... Bizim derdimizi çekmedilerki bilsinler

@hakan44 bana kalsa aldyrmak için dünden razyyym fakat doktorlar böyle bir yakla?ym içerisinde de?iller. ke?ke yardymcy olsalar ama ne yazykki
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu