Ağız Kokusu

Foruma yeni gelenler;
Ağız Kokusu hakkında herşey
sayfalarına göz atınız.

Aktif Konular  Forum Üyelerini Göster  Takvim  Forumu Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş
Bir soru sormak istiyorum
 Ağız Kokusu | AĞIZ KOKUSU Soru ve cevapları | Bir soru sormak istiyorum
Mesaj icon Konu: Dilimdeki sıkıntı Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
eyasta
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 7
Alıntı eyasta Cevaplabullet Konu: Dilimdeki sıkıntı
    Gönderim Zamanı: 24-Nisan-2013 Saat 09:45
Hocam merhaba,

Dilimde çatlaklar var ve daha önceleri gittiğimde bana dilimin cografik dil yapısı olduğunu ve bu durumun normal olduğu söylendi. Bu çatlakların yanı sıra dilimin ucuda diş izleri şeklinde iz hali almış bir yapıda. Benim bir şikayetim var ve inanın bu şikayet artık psikolojimi bozmuş durumda.

Daha önce olmayan yaklaşık 2 aydır dilimde özellikle ucunda beyaz beyaz lekeler oluyor, özellikle sabahları kalktığımda yoğun görünmekte, daha sonra gün başladıktan sonra yemek vb.. gibi şeyler yedikten sonra hafifliyor ancak ağrım sızım gün içinde devam ediyor.Doktora ( Diş hekimi, Dermatoloji ve KBB ) gittim ve tam teşekküllü bir tahlilde yaptırdım ancak tahlilerde hiçbirşey çıkmadı. Kullandığım ilaçlarda ( Benexol B12 vitamini, prednol, geral oral sprey, andorex gargara ve en son imunex' e başladım. ) açıkcası fayda etmedi, geçiyor gibi oluyor ancak sonra tekrar çıkıyor, sizin tavsiye edeceğiniz bir ilaç varmıdır yada bitkisel bir ürün ? Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Allaha emanet olunuz.

IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 2372
Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Nisan-2013 Saat 12:31
Coğrafik dil, papillerin belirginleşmesi bir hastalık değil ki tedavi edilsin?
-M
IP
eyasta
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı eyasta Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Nisan-2013 Saat 20:19
Hocam ben dilimdeki çatlaklardan şikayetçi değilim zaten benim şikayetim yaklaşık 2 aydır dilimde özellikle ucunda beyaz beyaz lekeler oluyor, özellikle sabahları kalktığımda yoğun görünmekte, daha sonra gün başladıktan sonra yemek vb.. gibi şeyler yedikten sonra bbeyazlıklar azalıyor, ancak ağrım sızım gün içinde devam ediyor.Doktora ( Diş hekimi, Dermatoloji ve KBB ) gittim ve tam teşekküllü bir tahlilde yaptırdım ancak tahlilerde hiçbirşey çıkmadı. Kullandığım ilaçlarda ( Kenakort-A, Benexol B12 vitamini, prednol, geral oral sprey, andorex gargara kullandım ancak etki etmedi bende tavsiye üzerine en son imunex' e başladım. ) açıkcası fayda etmedi, geçiyor gibi oluyor ancak sonra tekrar çıkıyor, sizin tavsiye edeceğiniz bir ilaç varmıdır yada bitkisel bir ürün ? Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Hayırlı akşamlar
IP
admin
Yönetici
Yönetici

Gönderilenler: 10025
Alıntı admin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24-Nisan-2013 Saat 22:15
Şikayetinizi yazmayı yine unuttunuz.
Sizin şikayetiniz nedir?
1 (bir) cümle içinde kısa ve net yazın.
-M

IP
eyasta
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı eyasta Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Nisan-2013 Saat 07:56
Şikayetim yaklaşık 2 aydır dilimde özellikle ucunda beyaz beyaz lekeler oluyor, özellikle sabahları kalktığımda yoğun görünmekte, daha sonra gün başladıktan sonra yemek vb.. gibi şeyler yedikten sonra beyazlıklar azalıyor, ancak ağrım sızım gün içinde devam ediyor. Üstte yazdığım gibi bir çok ilaç kullandım ama nafile, bunun sebebi nedir ve tavsiye edebileceğiniz bir ilaç varmıdır ? Saygılar
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Nisan-2013 Saat 11:54
"Dil ucunda ağrılı sızılı beyaz lekeler"
Şikayetiniz bu mudur? Doğru mu anladım?

Bir fotoğraf görelim mümkünse lütfen. En beyaz olduğu tarihte ve en beyaz olan yerden çekin fotoğrafı.
IP
eyasta
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı eyasta Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Nisan-2013 Saat 14:31
Evet hocam özellikle sabahları dilimin ucunda, sağında, solunda ve bazende ortada beyaz lekeler oluyor, yemek yedikten sonra geçiyor sadece gün içinde de ara ara ağrı ve yanma oluyor. Bu yaklaşık 2 aydır böyle. Bu sebeple psikolojim bozuldu diyebilirim, ne tavsiye edersiniz, ne yapmam lazım hocam, ne kullanmalıyım ?

Resimlerini sitenize yüklemeyi başaramadım, aşağıda 3 tane resim var, üstüne tıklarsanız açılır hocam.

http://k1304.hizliresim.com/18/u/mgdcl.jpg

http://p1304.hizliresim.com/18/u/mglyv.jpg

http://m1304.hizliresim.com/18/u/mgm77.jpg

Saygılarımla

Tayfun BULUT
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Nisan-2013 Saat 15:21
Kortizol olayı kesmemiş. İncelemek lazım. Aşağıdakileri yaptırıp sonuçları bana eposta ile yolarsanız fikir üretmeye çalışırım.

1) Kanda: Hemogram, demir , üre, ürik asit, Mg, K, Na, Cl, P, folat, B12, ASO, CRP, T3,T4, şeker
2) Dışkıda: sindirim, parazit
3)Dişlerinizin (özellikle alt dişler) fotoğrafları
4) Panoramik rontgen

(hepsini ayrı-ayrı yollamayın. Bitirin 1 tane epsota ile yollayın)

Kaç yaşındasınız, önemli bir hastalık, sürekli kullandığınız ilaç? Alkol? Kola?
Şikayetlerinizin başladığı 2 ay öncesinde geçirdiğiniz bir trafik kazası, zehirlenme, ameliyat var mı?
-M
IP
eyasta
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı eyasta Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Nisan-2013 Saat 17:15
Tamam hocam yaptırıp size göndereyim, e posta derken burdan mı göndereyim hocam yoksa başka e posta adresinizmi var ?
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Nisan-2013 Saat 17:28
Ayni evde (/odada) yaşadığınız birisinin geceleri siz uyurken yanınıza gelip uykunuzda dilinizi emip emmediğinizi incelemesini de istiyorum.

En az 1 hafta boyunca her gece bir kaç defa sizi yoklamasını istiyorum. Sonuçları buraya: aydinmur@yahoo.com
-M
IP
eyasta
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı eyasta Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Nisan-2013 Saat 10:00
Hocam bahsettiğiniz testleri ben yaptırmıştım hatta daha fazlasını diyebilirim, eşim hemşire olunca sağolsun kanımı aldı ve bütün testleri yaptırdı, vitaminlerden tutunda karaciger testlerine kadar ancak hiçbirşey çıkmadı. Parazit olabilir dediler ancak birşey çıkmadı hatta andozol kullandım. Alkol kullanmıyorum kolada arada bir çok nadir içiyorum. Dilimi emme gibi bir durumda söz konusu değil, 9 senelik evliyim eşim rastlamamış bu duruma yine ara ara geceleri bakacak.

37 yaşındayım hocam, hipertansiyon hastasıyım ve günde sabahları bir tane diovan 80 mg hap alıyorum, buda etkilimidir ? Hayatım boyunca sadece bir kez bundan 5 sene önce apandisit ameliyatı oldum bunun dışında ciddi bir rahatsızlığımda olmadı.

Çalıştığım için uygun bir zamanda bu testleri bir daha yaptıracağım ve diş filmi çektireceğim ve diğer istediklerinizle birlikte size mail olarak göndereceğim.

İnsan derler ya kendisinin doktorudur, ben acaba diyerek kendime teşhis koydum, burnumda polipler var ve burnumdan nefes alamıyorum devamlı bir delik tıkalı bu durumda sürekli ağzımdan alıyorum, bu nefes alışveriş geceleri dahada zor oluyor ( hatta horluyormuşum ) bu dilimin ucundaki yaraların oluşmasını sebep oluyor olabilir mi hocam, çünkü sadece sabahları kalktığımda yoğun görüyorum sonra gün içinde azalıyor.Birde alt dişlerim dilime sürtüyor, üstünede buda eklenince sanki sebep bunlar gibime geliyor hocam.

Bu yaralar yada beyaz lekeler tehlikelimidir hocam ?

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Saygılarımla
IP
aydinmur
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı aydinmur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29-Nisan-2013 Saat 10:37
Tek tek bir şeyler söylemek yerine, hepsini görelim sonra konuşalım olur mu?

Şimdi bir test daha ilave ediyorum (yapmanızı istiyorum):
Kullandığınız ilacın içinde amlodipin varsa (hekiminizin bilgisi dahilinde) en az 3-4 gün bu ilacı kesmenizi (veya başka ilaç ile değiştirilmesini) daha sonra dil ucunuzu yeniden kontrol etmenizi istiyorum lütfen.
-M
IP
eyasta
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı eyasta Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Mayıs-2013 Saat 11:12
Tamam hocam hepsini birlikte hazırlayayım size göndereceğim. Bu arada bazı diş macunları içinde sls daha fazla olan yada florürlü olanlar dile zarar veriyor deniliyor.Dilimdeki bu sorun sürecinde kullanmamı tavsiye ettiğiniz bir diş macunu varmıdır ?

Saygılarımla
IP
admin
Yönetici
Yönetici

Gönderilenler: 10025
Alıntı admin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Mayıs-2013 Saat 20:32
Sodium Lauril Sulphate (SLS) bu güne kadar durdu, son 2 ayda mı tahriş etmeye başladı diye düşünüyorum. Ayrıca neden dil ucunu tahriş deiyor da dilin gerisini ve diş etini thriş etmiyor ? diye düşünürüm. Yani macunun bunu yaptığına ihtimali düşük buluyorum.

Her gün kullandığınız ilacı en potansiyel suçlu olarak görüyorum. Doktrunuzdan izin alıp o ilacı 3-4 gün kadar hemen terk etmenizi tavsiye ederim
-M
IP
hamza171
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 45
Alıntı hamza171 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Ekim-2016 Saat 00:19
Murat hocam anladığım kadarıyla ben tip1im.
-Dil fırçalama yapınca uzun süre dilimde ağırlık olmuyor(pas devam etse de) sorduklarım koku yok diyor ve ben de kokunun geçtiğini hissediyorum.
-Pharmol Zn etkili oluyor.
-Geçenlerde ağzımda sakızla uyuya kalmışım sabah kalktığımda koku yoktu eğer nefesten gelseydi o koku sabah da belli olmaz mıydı sakız ağzımda durduğu için oraya o kokunun oluşmasına izin vermemiş nefesten gelseydi sabah sakızı çıkardığımda duyardım kokuyu ama 2-3 saaat koku olmadı.
Şimdi ana sorun elimizde dilpası.Kaynaklandığı şey bu.
Bu hangi tıbbi durumlarda ortaya çıkar kalıcı olarak kaldırmak veyahut azaltmak için ne yapılabilir ne eksikliğinde ortaya çıkar veya hangi ortam sağlanırsa pas oluşumu yavaşlar?
IP
bazenhissediyor
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 525
Alıntı bazenhissediyor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Ekim-2016 Saat 17:09
benim anlamadığım tip1 de dil deki koku olayı tip1 in tedavisi hijyenik olmak bakım yapmak ama bakımı birazcık aksattığın anda hemen eski hale dönüyor dilde dişte
IP
Lavi
Üye
Üye

Gönderilenler: 53
Alıntı Lavi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Ağustos-2022 Saat 10:47
Arkadaşlar dilinizde kenarlarından ortaya doğru ilerleyen kırmızı noktalar varmı bu tek başına koku sebebi değil ama farklı hastalıkların semptomları olabilirmiş
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Buradaki yazılar, fikir, görüş ve tavsiyeler muayene ve tedavi yerine geçmez. Fikir vermek içindir.
Bu forumda yazılanlardan bir kısmı isim ve kimlik bilgileri silinerek tıbbi istatistik veya eğitim amacı ile kullanılabilir, üçüncü parti yazılarda veya internet ortamında (isimsiz olarak) yayınlanabilir.
İletişim için Tıklayınız.

Agiz kokusu hakkında herşey
Dünyada ve Türkiye'de ağız kokusuna katkılarım (Dr. Murat Aydın)

Ağız kokusu gargarası Halitosil
Dil macunu